BMX VIDEO PODCAST 10 - ÉCLAT DRIVER (120 POINTS)


Pokud se zajímáte o Éclat, pak rozhodně v první řadě doporučuji navštívit jejich web (www.eclatbmx.com). Zde mají opravdu nádherně zpracovanou produktovou část s celostránkovými fotkami. V podcastu číslo #10 jsem se zaměřil na Éclat hub guardy (přední, non drive, drive side) ale hlavně na nový driver náby Éclat Dynamic. Snad mi půjde rozumět. Kdyby ne, dále v článku pár ilustračních fotek navíc. Číst více→.  


Hub guard Éclat Dynamic není kompatibilní s přední nábou Éclat Pulse.


V podcastu se mi to nepodařilo moc dobře ukázat, proto pro jistotu přidávám ještě fotku. Přední hub guard Éclat Dynamic není kompatibilní s přední nábou Éclat Pulse, protože hub guard je moc hluboký a zasahuje až moc blízko k obrubě.

 

Kazetovka Éclat Dynamic se 14mm female osou

Přišlo mi ještě zajímavé ukázat, že nově se streetaři nemusí tolik obávat female osy, protože Éclat přichází s drive side hub guardem Gong, které nahrazuje kónus. Proto lze jak drive side tak non drive side hub guard umístit na osu tak, aniž by zabírali místo. Červené šipky ukazují na část 14mm female osy, která prochází patkami rámu. Pegem pak prochází 10mm upínací šroub a dotahuje nábu v patkách.

 Líbí se mi i detail na fotce výše, kde má hub guard přímo integrovanou prachovku, která zakryje kluzné polymerové ložisko při vyjmutí bočního kónusu.

 


Vzpomínám si, jak kluci v parku řešili, že mají "vůli v driveru" a demonstrovali to tím, že klikami pohybovali nahoru a dolů bez záběrů. Úsudkem bylo, že čím menší je "vůle", tím kvalitnější je nába. Osobně si to nemyslím a zároveň si nemyslím, že to něčemu zásadně vadí.  Mimochodem, poměrně znatelnou roli v tom hraje i míra napnutí řetězu. Úsek (vůle) mezi záběrem (kdy praporek zapadne do západky) nebo mezi jeho povolením (při zpětném chodu) závisí na vnitřním uzpůsobení driveru a dá se říct i výšce či počtu praporů.

 

 

Hlavní rozdíl mezi praporky Shadow a Éclat Dynamic je patrný. Díky takovémuto uzpůsobení je úsek pro zapadnutí praporku při záběru mnohonásobně menší. Tím se zvyšuje cit i přesnost v pedálech. Rozdíl může být dobře patrný na fotkách níže.

 
A k čemu je to všechno dobrý - myslím si, že by u driveru se 120 body při záběru nemělo docházet k onomu "lupání" v driveru, které asi všichni dobře známe a ke kterému dochází, když přeskočí praporky v driveru (většinou je to způsobeno tím, že jsou praporky "přilepeny" a nestihnou zapadnout). Větším počtem stykových ploch by se měla síla rozložit a proto praporky mohou mít tak jemné drážky.

Mohu-li se zeptat, zajímá mě teď Váš dvojí názor:

a)
šlo z podcastu, následného textu či fotek pochopit rozdíl ve zpracování driveru Éclat Dynamic oproti Shadow?
b) zaujal Vás tento sytém driveru a vidíte v něm i další výhody?

 

NEVÁHEJTE  A ZAŠLETE NÁM SVŮJ PSHSN - NEZÁVAZNĚ VÁM KOLO NACENÍME

 Štítky: video podcast | driver | hub guard | eclat bmx
13. 02. 2013, napsal: Jakub Skupin


« zpět na seznam všech článků

+ Přidat komentář Komentáře ke článku

18. 02. 2013 #6 Palino
a) vysvetlenie bolo super, kombinacia text + video je pre mna to najlepsie, velmi mi ale kazila dojem kvalita videa... nebolo ani HD detaily boli tazko rozpoznatelne z videa.
b) naboj ma velmi zaujal rad by som ho osobne vyskusal ale pockam si este na nejake recenzie od ostatny riderov ako im funguje v praxi
18. 02. 2013 #5 Twister
Díky za odpověď :)
15. 02. 2013 #4 Tomáš Pavela
Určitě souhlasím, problém nevidím v namáhání vlívem záběru ( přenášené síly z driveru na tělo náboje ) ale odírání praporků o ozubení v náboji při otáčení v klidovém stavu.
Praxe ukáže.
Možnost dokoupení driveru ale hlavně vnitřního ozubení vidím jako obrovské plus a pro mě osobně by to byl důvod pro pořízení takového typu náboje.
15. 02. 2013 #3 Jakub Fox Skupin
Ahoj Tome, díky za koment. Říkám si, že díky rozložení síly na každý jednotlivý praporek (ozubení) by neměl být celý systém tak namáhaný a díky tomu by jeho životnost měla být poměrně dlouhá. Je to však jen odhad, uvidíme, co ukáže praxe. Určitou výhodou také může být fakt, že jak vnitřní ozubení tak praporky budou k dostání jako náhradní díly. Proto kdyby bylo nejhůř, půjde nába repasovat.

Ahoj Twister. Pro kazetovou nábu Éclat Pulse nepasuje hub guard Animal PYN, protože nába Pulse má osu, kde nevede závit až do konce - závit končí před kónuse. Proto by hub guard od Animal nešel našroubovat až k tělu náby.

Plastové hub guardy od Éclat byly představeny na loňském Interbike a zatím nemáme přesnější info. Jakmile budeme vědět více, dáme vědět. Předpokládáme však, že do prázdnin je od ČR určitě nedostaneme.

Jsem rád, že mikrofon zafungoval a zvuk už je lepší.
13. 02. 2013 #2 Twister
a) jde to poznat suprově, ale myslim, že když někdo třeba ještě neviděl vnitřek náby, tak potřebuje jak video, tak text, ale jde to poznat :)
b) nevím, asi bych si to msel zkusit, mě osobně zatím ani moc nevadí stávající systém, ale taky jsem dost začátečník a u některých triků to možná je lepší s novým systémem, nevím...
jinak by mě zajímalo, jak je to teda s tim hubguardem na nondrive straně u pulse, pasuje na ní hubguard od animalu? a případně, bude v prodeji ten plastovej od éclat?
jinak je super, že existuje i guard na drive stranu:)

Jinak foxi, je tě slyšet naprosto perfektně, i rozumět ti jde super :)
13. 02. 2013 #1 Tomáš Pavela
Tento systém jsem viděl před několika lety u silničních a horských nábojů značky Chosen, v BMX provedení to nabízí i Premium Products u modelu Stinger.
Určitě zajímavé řešení volnoběhu z hlediska rozložení přenášené síly z driveru na tělo náboje. Větší styčná plocha, více ozubení co do sebe zapadájí.
Otázkou je, jak se takto drobné ozubení dokáže vypořádat s případným opotřebením styčných ploch z hlediska dlouhodobého používání. Rozhodně souhlasím s tvrzením že vzdálenost mezi jednotlivým zapadnutím praporku nemá vliv na kvalitu náboje jen na citlivost volnoběhu.
a) z fotek ja jasně patrný rozdíl systému volnoběhu.
b) výhodou je kratší krok náboje.