FREECOASTER - POUŽITÍ, GAP, TIPY, TECHNIKA

Rider: Martin Hoza | Kamera, střih: Tomáš Carda

 

JAK JSEM K FREECOASTERU PŘIŠEL

"Začátkem loňského února mi odešla stará kazetovka a já se téměř okamžitě začal ohlížet po nějaké náhradě. Jelikož nába není věc, kterou si člověk kupuje dvakrát do roka, neměl jsem ani moc představu, na kolik mě vyjde a tak jsem se s nadšením dal do hledání. Prošel jsem si pár internetových bmx obchodů a musel jsem smutně konstatovat, že bude třeba rozbít pomyslné prasátko a z něj vydolovat poslední úspory z prázdninových brigád.

Jako většina z vás i já denně sleduju edity na zahraničních webech a všiml jsem si, že hodně profíků poslední dobou experimentuje s freecoasterama, ale většina z nich se potom vrací zpět k normální nábě (poz.red.: českým příkladem může být Tomáš Tydlačka, více v článku zde). Proklepl jsem si na netu pár videí o freecoasterech obecně, o principu jejich fungování a samozřejmě taky nesčetné množství jezdeckých videí od coasterujích riders, aby mi pomohly v rozhodování. Od jezdců, kteří kdysi FCčko mívali, jsem slyšel převážně záporné názory typu velká váha, strašně velký průšlap, složitost jeho nastavení a taky poměrně špatná životnost. Na Vitalu jsem si pročetl recenzi k novému FC od Federalu (tehdy to byl Federal FC V2), na jehož tvorbě se podílelo i KHE a především legendární Bruce Crisman. Do diskuze se zapojili i jezdci, kteří tenhle freecoaster mají a z 20 komentů jsem nezaznamenal žádný záporný. Mrknul jsem na video Joshe Eilkena, který v úvodu videa říkal, že má tohle FCčko 4 měsíce a od původního nastavení průšlapu na něj ani nešáhl a šlape mu jak hodinky. Dodíval jsem se na vidko a v hlavě měl od té chvíle jasno, ještě týž večer jsem od Saši objednával…

 

FREECOASTER X KAZETOVKA

           
Hlavní rozdíl je všem zřejmý – díky freecoaster mechanismu nemusíme při jízdě pozpátku šlapat. Z toho také vyplývá robustnější vzhled a vyšší váha freecoasterů (150 – 200g navíc), jelikož mechanismus něco váží a je objemnější než u klasické kazety. Na úkor přepychového nešlapání ve fakie u FC máme bohužel průšlap (gap). Těžko tento pojem vysvětlit, dalo by se říct, že je to "mrtvý prostor", ve kterém můžete zabírat do pedálů, aniž by vám freecoaster zabral. Není to jak u klasické náby, kdy zaberete do pedálů a v ten moment se rozjíždíte. Tenhle fakt taky výrazně ovlivní vaše ježdění, jelikož už si nemůžete pomáhat v manuálu, fullcabu/54 cabu a u dalších triků přišlapáváním. FC vás naučí jezdit daleko čistěji a plynuleji. Pro správné fungování FC je také nutné si po zabírání do pedálů vždycky kousek odšlápnout (vrátit nohy kousek zpátky). Není to tak zlé, jak to zní, zvyknete si na to během prvních 5-ti minut a pak už to pro vás bude přirozené. Taky musím zklamat ty z vás, kteří si potrpí na hlasité cvrkání náby. Freecoaster nevydává zvuk, takže se můžete po městě prohánět úplně neslyšně a ve fakie sledovat, jak se vzdalujete od svého oblíbeného spotu.  
Zdroj: http://bmx.transworld.net

 

 

JAK OVLIVNÍ VELIKOST PRŮŠLAPU JEŽDĚNÍ A JAK SI JEJ IDEÁLNĚ NASTAVIT?

Tohle je dle mého hodně individuální záležitost. Máte-li menší průšlap (méně než 1/8 protočení klik), bude FC daleko citlivější a bude vám dříve zabírat. Na druhou stranu se vám může stát, že ve fakie lehce pohnete nohama směrem do záběru a v tu dobu FC ztratí své kouzlo a začne vám dozadu zabírat stejně jako kazeta, tudíž budete muset zbytek fakie klasicky odšlapat. Větší průšlap (okolo 1/4 protočení klik a více) vám sice zpočátku přijde divný, ale doporučil bych si jej tak nastavit, jelikož se vám už nestane, že vám při fakie v plné palbě zabere. Věřte mi, to nemile překvapí.

Řekl bych, že pokud jezdíte převážně street a nebo i v parku častěji odjíždíte triky do fakie, je pro vás větší průšlap to pravé. Menší průšlap je spíše pro ty, co mají FC k tomu, že u fakie nechtějí šlapat a fakie jako takové nedělají příliš často a hlavně ne ve velké rychlosti.

NASTAVENÍ GAPU NA KHE REVERSE FC

Vše, co budete k nastavení gapu potřebovat: imbus 6, gumové kladívko nebo klasické a nějakou mezivložku, přes kterou budete vyklepávat osu a nastavitelný klíč (možná sedí i 23ka, ale tu jsem bohužel neměl po ruce).

 

Potřebné nářadí k nastavení gapu freecoasteru.

 

Krok 1: Uvolněte kontra matici nejprve na non-driver straně pomocí imbusového klíče a mnohoklíče. Poté na straně driveru a následně odšroubujte všechny matky z osy.


Freecoaster - nastavení gapu


Krok 2:
Vyjměte podložku u driveru a poté povolte driver ze záběru a následně jej vyšroubujte z těla náby.


Vyjmutí driveru z freecoastera.

Krok 3: Pomocí kladívka s dřívkem či nějakou gumou opatrně vyklepněte osu (klepání provádíte ze strany driveru). Stačí pár středně silných klepnutí, nemusíte do toho nějak extrémně mlátit. Nejlíp si ještě pod osu nachystejte ručník, do kterého vám po vyklepnutí osa spadne, ať ji nepoškodíte dopadem z výšky nebo na něco tvrdého.


Vyklepnutí osy z freecoastra.


Krok 4:
Vyjměte ložisko a pomocí přidávání/odebírání podložek (které na obrázku držím mezi prsty) si nastavíte velikost průšlapu. Čím víc podložek, tím menší průšlap a naopak, maximální průšlap nastavíte otočením poslední podložky užší stranou k červíku. Návod s názornými obrázky si můžete prohlédnout také přímo na webu KHE.


Freeocaster mechanizmus.


Krok 5: Nasuňte „černý váleček“ zpátky na červíka tak, ať uslyšíte cvaknutí. Poté nasuňte ložisko zpět na osu a dotáhněte jej kontrou, aby se vám osa snáze naklepávala zpátky do těla náby.


Freecoaster - přidávání podložek a štelování gapu.


Krok 6: Osu zpátky naklepte do náby, dávejte pozor, aby vám dosedalo rovnoměrně ložisko!


Nakplenutí osy zpět do freecoasteru.

 

Krok 7: Našroubujte zpátky driver, nezapomeňte vrátit podložku – vypouklou stranou ji dejte směrem k driveru, ne naopak! Následně vše dotáhněte matkou.


Freecoastery - ložisko u driveru.


A je to, průšlap máme nastavený a můžeme směle vyrazit do ulic! Musím se přiznat, že jsem se toho docela bál, ale není na tom nic složitého, za 10 minut máte hotovo. Ještě musím dodat, že pro delší životnost a lepší chod FCčka je ideální vnitřní mechanismus pěkně promazat vazelínkou. Může se stát, že vám na non driver stranu nevleze hubguard, to můžete vyřešit lehkým obroušením kónusu. Já třeba vozím Čenda´s signature hubguard a stačilo mi lehce obrousit hrany guardu směrem ke špicím, protože mi o ně guard dřel, ale jinak mi do rámu všechno sedlo v pohodě.

SROVNÁNÍ KHE X FEDERAL V2

Tady není v podstatě, co psát. Oba freecoastery fungují na podobném principu a co se týče funkčnosti, nenašel jsem po měsíci ježdění na KHEčku žádné rozdíly. Jediným rozdílem je nastavování gapu, které je u Federalu daleko jednodušší, jelikož nemusíte rozebírat zadní kolo a gap si můžete kdykoli a kdekoli podle potřeby upravit, stačí vám mít po ruce pouze imbus 4. Pokud se však nebojíte do kola hrábnout a nastavit si průšlap trošku složitěji pomocí rozebrání náby, je pro vás KHEčko ideální. Shrnu to jednoduše. Buď si připlatíte pár stovek za pohodlí v podobě Federalu, nebo si peníze schováte na horší časy a obětujete čas vyhrání si s Reversem, je to jen na Vás;-) Co se týče životnosti, nemůžu soudit. O svém Federalu však můžu s klidem říct, že po roce ježdění funguje úplně stejně jako na začátku a to jsem na něj za celou dobu ani nešáhl… pokud teda neberu v úvahu vyndání z krabičky ;-)." - Martin Makko Hoza

ALEX ROVNÝ O HLAVNÍCH ČÁSTECH FREECOASTERU

"Rád bych se s Vámi podělil o své zkušenosti na poli BMX Freecoasterů co se technické části, údržby a případných závad týče. Vzhledem k tomu, že jsem dlouhá léta spolupracoval s firmou KHEbikes a spolumajitele firmy Thomase Goeringa znám osobně víc než 15 let, můžu fundovaně psát pouze o systému, který využívá výše zmíněná značka. Tento systém je patentovaný právě Thomasem a využívá jej například také Federal a další značky. Bohužel a na rovinu přiznávám, že s jiným systémem jsem do kontaktu nepřišel, nemohu tedy porovnat, posoudit ani podat své zkušenosti o jiných. Přesto však věřím, že tento odstavec bude pro některé čtenáře přínosem.

Osobně si myslím, že Freecoastery a systém KHEbikes jsou svou konstrukcí a technickým řešením naprosto úžasné svou jednoduchostí. Možná proto se jich po světě dle mých informací prodalo na sto tisíc.

Často se setkávám s obavami či argumenty riderů proč si nepořídit FC. Pro spoustu z nich je to prostě složitá věc, která se více kazí atd.. Pokusím se Vás přesvědčit, že opak je pravdou.

Nejdůležitějším faktorem při koupi FC je porozumět principu, na kterém funguje. FC nemá praporky ani západky pro unášení. Jeho principem je dosáhnout přerušení „točitého momentu“ při jízdě vzad (netočí se kliky).

 

Freecoaster - popis jednotliých dílů.


Toto přerušení je u KHE systému dosaženo pomocí čtyř komponent. Jedním z nich je samotné tělo náby, které má oproti kazetové nábě namísto ozubené západky umístěný konický kroužek ale opačným směrem, tedy dovnitř těla náby.

Druhou komponentou je driver. Ten má na místo praporků s pružinou tzv. šnekový převod, chcete-li hodně hrubý závit s vysokým stoupáním.

Třetí komponentou je protikus, který je uvnitř vybaven oním šnekovým převodem a na jedné straně konusem s drážkami, který přesně zapadá do konusového kroužku v těle náby. Jdou proti sobě.

Čtvrtou jsou na ose protilehle našroubované duté šroubky s kulatou hlavou, uvnitř kterých jsou vložené kuličky rozpírané napříč osou vloženou vinutou pružinkou. Tyto šroubky – kuličky mají za úkol klást odpor protikusu, který je na nich nasazen, aby se mohl po šnekovém převodu pohybovat.

Pomocí obrázku si můžete představit, jak jednotlivé komponenty do sebe zapadají. Driver je nasazen na ose šnekem směrem do těla náby. Uvnitř těla je na závit (šnek) driveru našroubován protikus s konusem směrem do konusového kroužku = k driveru.

FUNKČNOST FREECOASTERU

Tak a teď už jen zbývá pochopit, jak to celé funguje. Zapojte svou představivost, jak jednotlivé části do sebe zapadají při použití Freecoasteru.

1. Jízda vpřed – šlápnu do pedálu a FC jde do záběru. Pokud jedu vpřed, vše funguje jako klasická kazeta, kromě kroku záběru či gap (míra - úhel otočení kliky, kdy nába po šlápnutí zabere), která jde u FC nastavit.
Co se děje uvnitř FC – driver se otočí ve směru šlápnutí. Díky šnekovému převodu žene protikus konickou částí na které jsou drážky do konusu v těle náby – ty se do sebe zakousnou a díky tomu můžeme šlapat.

2. Jízda vzad – plnění funkce FC – pomocí odšlápnutí – mírné otočení klik vzad, vypojím „točivý moment“ a můžu pokračovat ve fakie bez toho, aniž by se mi točily kliky jak je tomu u kazetové náby.
Co se děje uvnitř FC – driver se při odšlápnutí otočí proti směru šlapání. Šnek na driveru uvolní zakousnutý protikus od těla náby a tím umožní neprotáčení klik. Při pohybu klik do záběru ve směru šlapání opět posune šnek konus do záběru a umožní šlapání vpřed.

3. Gap – míra protočení klik při záběru – Lze u FC nastavit pomocí dvou způsobů dle typu náby. Větší gap – více otočím klikou než FC zabere a naopak.

NEJČASTĚJŠÍ PROBLÉMY A ZÁVADY U SYSTÉMU FREECOASTERU KHEBIKES

1. U nového freecoasteru – při jízdě vpřed a nedostatečném odšlápnutí vydává při jízdě zvuk podobný vrčení.
Příčina - protikus zůstává svými drážkami v konusu těla náby. Při větším odšlápnutí zvuk přestane. Není závada.
Odstranění – nechat drážky na protikusu ojet o konus v těle náby – ať si sednou. Pokud vás zvuk otravuje, 3-4x velkej kopec, nechal vrčet až dolů a je vyřešeno.

2. U nového freecoasteru – při odšlápnutí se ozve rána.
Příčina – konus protikusu se do těla zakousne tolik, že při odšlápnutí vydá ránu, spojení povolí. Není závada.
Odstranění – nechat drážky na protikusu ojet o konus v těle náby – ať si sednou. Pokud vás zvuk otravuje, 3-4x velkej kopec, nechal vrčet až dolů a je vyřešeno.

3. U staršího freecoasteru – nejde do záběru, prošlapává.
Příčina – nedostatečný nebo žádný odpor rozpínacích kuliček na protikus. Kuličky jsou zaseklé, kulaté hlavy dutých šroubů oježděné, duté šrouby příliš dotáhlé...
Odstranění – po zjištění konkrétní příčiny na šroubech/kuličkách oprava nebo výměna.

4. U staršího freecoasteru – vůle v ložiskách.
Příčina – běžná závada stejně jako u kazetových nábojů.
Odstranění – výměna ložisek.

ÚDRŽBA A PREVENCE

Předejít všem problémům nejen FC ale i kazetových nábojů je možné pouze pravidelnou údržbou a kontrolou.
1. ihned po zjištění nějakého nestandardního chování
2. pravidelně min. v intervalu 3 měsíců nábu rozdělat a zjistit míru opotřebení, promazat u FC zejména šnek a plochu dosednutí kuliček v protikusu. Případně více opotřebené díly vyměnit.
3. veškeré komponenty k tomuto systému bychom měli dokázat doobjednat (pokud je nemáme skladem).

MOŽNOST VYZKOUŠENÍ FREECOASTERU V BRNĚ A OKOLÍ (CELÉ ZAPLETENÉ ZADNÍ KOLO)

Pokud Vám alespoň trochu tento odstavec pomohl pochopit práci FC jsem rád. Pokud máte zájem si FC vyzkoušet před jeho koupí, máme v TBB-BIKE.CZ připravené zapletené kolo s KHEbikes FC Reverse. Oproti záloze Vám jej rádi zapůjčíme. Se zájmem o více informací o této službě nás kontaktujte, budeme vždy řešit individuálně dle Vašich možností." - Alex Rovný

 

ZKUŠENOSTI ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH JEZDCŮ S FREECOASTEREM 

LUKÁŠ SOKI SOKOL

         

ADAM BISHOP LIEBL

1. V čem je pro Tebe ježdění s freecoasterem zajímavé a jak dlouho jej používáš?
Freecoaster mě baví už spoustu let, respektive na něm jezdím 10 let. 10 let tomu bude letos v létě. Celkem 11 let mam bmx, takže prakticky od začátku jezdím na FCčku. Je to pro mě zajímavý tím, že se s ním dá dělat spousta věcí ve fakie. Kdysi když jsem na něm jel prvně, tak mě to fascinovalo. Protože jsem ještě neuměl pořádně fakie s normálním nábojem a jezdil jsem flatland, freecoaster byl jasná volba.

2. Jaký typ freecoasteru vozíš a jak si s ním spokojen?
Aktuálně jezdím na Freecoasteru Federal V2, kterým mam od vás, díky :). Mam menší problém, tento freecoster má nastavitelný gap z venku skrze osičku. V osičce je imbusoví červík, který imbusem dotahujte, či povolujete a tím nastavujete velikost gapu. Problém nastal v tom, že mi červík asi po měsíci ježdění vypadla z FCčka a do dneška tam nic nemám. Na řešení problému pracuji. U kamaráda v cyklu jsem objevil dlouhý imbusový šroub, který tam pasuje. Jenom ho musím dát šikovnému soustružníkovi, aby mi jej upravil a pasoval tam, tak jak má. Vlastně to má i jednu výhodu. Ten šroub je cca 12cm dlouhý, vozím pegy, tudíž gap půjde nastavit i bez sundání pegů. Ono by to šlo i s červíkem, ale to bych musel mít dlouhý imbus.

3. Jak velký průšlap (gap) máš na svém freecoasteru nastaven a proč?
Používám maximální gap, vždycky jsem používal. Tudíž to je zhruba 1/3 otáčky převodníku. Přijde mi to bezpečný, nemusím se strachovat, jestli mam dostatečný gap na triky či nikoliv, takže se mi Fcčko zasekává ve fakie minimálně. Má to své nevýhody, například si v životě nepřišlápnete v manuálu, v tailtapu atd.

4. Kolik hub guardů na freecoasteru vozíš a jaký model?
Momentálně vozím jeden a to FBM, který je jenom osoustružený, abych odlehčil váhu. Jinak jsem vozíval dva do doby než jsem si pořídil rám Flybikes Electron 19,6" TT na 12,6" RE. Tento rám má krátkou a úzkou zadní stavbu, tak se mi tam dva hubguardy nevejdou. Stěží už jeden, ale je potřeba ho tam mít, protože FCčko má veliké ložisko na druhé straně něž je driver. Kdybych tam neměl hubguard, FCčkko se obrousí a zničí mi to ložisko, které pak nepůjde vyndat, tím pádem ani nerozmontuji náboj.

5. Myslíš si, že se počet freecoasterů na streetu v budoucnu rozšíří?
Myslím si, že ani ne. Znal jsem pár lidí tady, co vozili FCčko nějaký ten čas, ale pak od něj upustili, myslím si, že spíše lidi jdou do kazetových nábojů z důvodů váhy. Možná se to ale změní díky signature FCčku Karl Poyntera - Ezra Fc, který vypadá už skoro jako kazetová nába, i se u něj dá (také) nastavit gap jako u kazety.

6. Napiš nejméně 3 jména jezdců s freecoasterem, které rád sleduješ.
Chad DeGroot, Dave Friemuth, Karl Poynter, Bruce Crismann, Biz, Ian Schwartz, Seth Kimborough.

7. Sleduješ nějaké speciální weby zaměřené na freecoastery?
Sleduji, občas se dívám na www.free-coaster.com, kde je spousta rad, informací a typů jak na FC.

 

PETER NAGEY

Nazdar, fc som mal požičaný v lete asi 3 mesiace, po tom čo som nasadil kazetu som si hned povedal že nie, toto už nechcem. tak som si zaobstaral svoj. federal od vás :):D. vidí sa mi, že s fc mám otvorené väčšie možnosti na streete a hlavne sa mi pači ten čistý fc štýl, bez hnusných dlhých fakie alebo hnusných revertov :D. ako som už povedal mám federal s nastaveným najväčšim možnym gapom, vyhovuje mi to takto, dokonca by somb ral ešte väčši pretože pri fakie hopoch mi to niekedy aj teraz zaberie. mám zatial len jeden guard na switch pegu. ale do jari plánujem už konečne riešiť aj ten druhý. ten na pravej strane nemám nijak upravený. vyzerá to tak že sa fc šíria stále viac a viac ale asi to bolo viac zaujímave predtým ked to vozil len poynter, schwartz a zopár dalších. ja najviac sledujem kennedyho, poyntera a pat king. no celkom ma zaujal po tom ako nasadil fc aj seamus mckeon. weby ktore sa zaoberaju len fc ani nepoznám.

 


Foto: Peter Nagey

 

1. V čem je pro Tebe ježdění s freecoasterem zajímavé a jak dlouho jej používáš?
Freecoaster sem nasadil někdy ke konci podzimu 2012. Zajímavé to pro mě je v tom že můžu zkoušet úplně nové věci, dá se s tím vymyslet spousta sérek i na spotech, které jsou jinak nudné.

2. Jaký typ freecoasteru vozíš a jak si s ním spokojen?
Mám Federal Freecoaster V2, zatím sním nemám žádný problém a sem snim spokojený, výhodou je nastavování velikosti gapu imbusem, nic se nemusí rozebírat ani vůbec sundávat zadní kolo. Jenom prostě strčit imbus do osy a nastavit.

3. Jak velký průšlap (gap) máš na svém freecoasteru nastaven a proč?
Ze začátku sem měl průšlap hodně velký a postupně sem ho zmenšoval, jak sem si na freecoaster zvykal. Teď mám průšlap odhadem tak 30° a to mi vyhovuje. Chce to zkoušet a zjistit co je ideální.

4. Kolik hub guardů na freecoasteru vozíš a jaký model?
Jelikož vozím jenom 2 pegy, tak mám guard jen jeden. Když sem freecoaster koupil, tak sem narychlo sháněl nějaký guard, kámoš měl doma Primo DSG, který tam celkem pasuje, ikdyž je na stranu driveru. Tak sem ho provizorně nasadil, už ale musím vymyslet nějaké lepší řešení, protože mi při grindovaní celkem drhne.

5. Myslíš si, že se počet freecoasterů na streetu v budoucnu rozšíří?
Myslím si že by mohl, jenom je trochu problém se k tomu odhodlat. Já sem třeba o freecoaster uvažoval tak dva tři roky, než sem se rozhodl že to zkusím.

6. Napiš nejméně 3 jména jezdců s freecoasterem, které rád sleduješ.
Nejvíc se mi s freecoasterem vždycky líbil Ian Schwarz, pak taky Bruce Crisman a Eric Bahlman.

7. Sleduješ nějaké speciální weby zaměřené na freecoastery?
Žádný web, který by byl zaměřený přímo jenom na freecoastery nesleduju a ani asi žádný neznám.

 

DAVID RÁČEK VÁLA

 1. V čem je pro Tebe ježdění s freecoasterem zajímavé a jak dlouho jej používáš?
Zastávám názor, že největšího progresu se dosáhne změnami podmínek k ježdění a frecoaster patří jednoznačně k nejlepším možnostem jak ježdění oživit. Díky freecoasteru jsem se naučil spoustu věcí, které s kazetou by pro mě byly buď nemožné, nebo by mě je pro jejich obtížnost nebavilo zkoušet. Avšak alespoň u mně se jedná spíše o sezonní mánii a vždy po určité době se vracím ke klasické kazetové nábě, kterou vozím i nyní. Celkem však freecoastery strávily na mém kole téměř tři roky.

2. Jaký typ freecoasteru vozíš a jak si s ním spokojen?
Vystřídal jsem postupně pět různých freecoasterů a nejvíce mi bezpochyby seděl Federal, který jsem měl dvakrát a pokaždý naprosto bez problému, vyhovovala mi jeho pevnost a odolnost. Problémy s freecoastery se mi naštěstí poměrně vyhýbaly, pouze kdysi s Realoaderem od Odyssey byly potíže s ložisky a stále se musel čistit. Novodobým freecoasterům jsem nevěnoval zvláštní údržbu, většinou jsem je totálně zničil dříve, než nastal problém, který by bylo v mých silách vyřešit. Výjimkou byl Federal, na který jsem nemusel sahnout.

3. Jak velký průšlap (gap) máš na svém freecoasteru nastaven a proč?
Průšlap jsem vozil radši větší, sem tam jsem si jej upravoval rovnou v parku během ježdění, když se naskytl trik pro který jsem potřeboval menší.

4. Kolik hub guardů na freecoasteru vozíš a jaký model?
Federal fc jsem vozil ověnčený z jedné strany Primo DSG a z druhé Belly Buttonem, úpravy jsem nedělal, nepočítaje použití páčidla, abych takto obrněné zadní kolo dostal mezi patky.

5. Myslíš si, že se počet freecoasterů na streetu v budoucnu rozšíří?
Těžko říci, zda-li počet fcčkářů poroste, bohužel nejezdí moc výrazných lidí s fc, tudíž není od koho brát inspiraci a to si myslím, že napomáhá prodeji a rozšiřování freecoasterů nejvíce. Je však možné že s nástupem Éclat a Ezra freecoasterů se situace změní a nastane nová vlna.

6. Napiš nejméně 3 jména jezdců s freecoasterem, které rád sleduješ.
Shane Weston, Karl Poynter a Josh Alderete.

7. Sleduješ nějaké speciální weby zaměřené na freecoastery?
Sledoval jsem kdysi www.free-coaster.com, stránka která je zaměřená výhradně na freecoastery a našel jsem zde spoustu dobrých informací.

 

MOHLO BY VÁS DÁLE ZAJÍMAT

FEDERAL FREECOASTER V3 FEMALE A DVA HUB GUARDY
ECLAT BLIND FREECOASTER - PRVNI FOTO A INFORMACE
KHE ASTERN FREECOASTER PROMOVIDEO
FREECOASTER VLÁKNO V DISKUZNÍM FÓRU

 27. 02. 2013, napsal: TBB bike


« zpět na seznam všech článků

+ Přidat komentář Komentáře ke článku

03. 03. 2013 #4 Šimon
super článek a vidko taky nejvíc mrda! jentak dál! FCčko bych celkem rád vyzkoušel, ale když tak by mě lákal Blind a nevim jestli někdy budu ochotnej dát za nábu 5tku, hehe
03. 03. 2013 #3 Jirka
Článek je super, zrovna nedávno jsem o freecoasteru přemýšlel a vlastně jsem ani přesně nevěděl, jak to funguje. Článek mi hodně pomohl.
28. 02. 2013 #2 Makko
Díky, Tydlo! Zajímá, nezajímá, co naděláš... Hlavně doufám, že článek pomohl lidem, kteří nad coasterem uvažovali, ať už se rozhodli, že si jej někdy v budoucnu pořídí, nebo jej na dobro zavrhli ;-)
28. 02. 2013 #1 T0M
Skvělej článek Martine! škoda,že jsem o pár věcech co jsi zmínil nevěděl dřív..sice,pro mě asi víc k ježdění víc vyhovuje kazetovka,ale fc byla super zkušenost! Fakt je to ůplně něco jinýho a o dost těžší než to zprvu může vypadat,takže respekt jak za článek,tak za video! Akorát škoda,když sis s tím dal takovou práci..že to vypadá,že to nikoho nezajímá... :/