10 LET BENJAMINŮNapsal Tomáš Carda | 25.07.2017

Je tomu už 10 let co se do pardubického skateparku poprvé sjeli benjamínci z celé republiky, aby si společně zazávodili, seznámili se a navázali tak přátelství, které je pro BMX tak důležité. Od prvních benjaminů se toho bezpochyb hodně změnilo. Řada z prvních benjaminů už nejspíš na kole ani nejezdí, ti kteří vydrželi jsou již ostřílení mazáci a i samotný TBB-BIKE za tu dobu prošel mnoha obměnami.

Foto: Milan Tykal

 

"ZÁVOD OD RIDERŮ PRO RIDERY, TO JE BEN-ALL-JAMIN!"

Vývoj prostě nezastavíš a za 10 let se tak z kontestu pro malé začínající kluky stal závod pro celou scénu a dosáhl až za hranice Česka a Slovenska. Osobně tenhle víkend beru jako takový malý svátek BMX v Česku. Dřív jsem jezdil na X Cupy, poté na Bikehall a posledních pár let jsou tím závodem, na kterém se všichni sejdou právě Benjamini.S přibývajícími ročníky rostla popularita tohoto závodu pro mladé a v momentě kdy přišlo naše jubileum a oslavy 20. narozenin TBB-BIKE bylo jasné, že právě tenhle závod bude hlavním dějištěm oslav. Celý závod jsme tedy minulý rok nafoukli, přidali kategorii KILLER a nalákali tak celou komunitu. Když jsme na začátku letošního roku začali připravovat další ročník a tentokrát přišlo na řadu jubileum samotných závodů, bylo jasné, že pomyslná laťka kvality závodu rozhodně nemůže jít dolů a uděláme maximum pro to, aby šla naopak ještě o pár stupínků výše.Ze zkušenosti z předchozího ročníku bylo jasné, že závod musíme nafouknout na dva dny, a i tak bude fuška celý víkend zorganizovat tak, abychom všechno stihli podle stanoveného harmonogramu. Za ty léta už je ale organizační parta natolik sehraná, že všechno šlo jako po másle a bez zádrhelů. Ještě jednou díky celé partě!

 

 

I když jsem tenhle článek nechtěl pojmout jako standardní report neodpustím si vložit i pár postřehů z průbehu celého víkendu. První co mi utkvělo v hlavě je nadšení mladých riderů, kteří se v pátek po škole zbalí vezmou kolo, na záda vybavení na víkend včetně stanu a spacáku a vyrazí v 16 letech na závody. Tomu říkám srdcařina a je super vidět mladší generaci, která pořád chápe tu základní podstatu BMX - cestování, objevování, dobrodružství. Na druhou stranu je ale možná trošku škoda, že na otázku: „S kym si přijel?“ odpoví že sami a že maj i stan sami pro sebe.. Takže vzkaz pro tyhle kluky:

„Vydržte, pankujte, stanujte a jezděte. Pro správný BMX  poustevníky se místo na přespání najde vždycky a všude po světě.“Sobota patřila mladejm klukům a opakujem to v našich reportech rok co rok, že je uplně neskutečný sledovat, jak mladý kluci drtí složitý komba a perou se o svoje místo na bedně. Nechci říkat, že se kvalita mladejch riderů rok od roku posouvá, protože s ohlednutím na minulé ročníky už tohle ani nejde srovnávat, ale rozhodně tady u nás máme 16 letý kluky, kteří s přehledem daj první desítku i v KILLERS kategorii. Benjamini za těch 10 let vlastně odkojili pořádnou řádku riderů, kteří dneska tvoří českou špičku.No a když to vezmem z druhýho konce, tak nedělní část závodu, zas krásně ukazuje, že v BMX se dá vydržet i pěkně dlouho. Bráchové Nováci by mohli z fleku napsat paměti sahající možná až k prvním závodům u nás a stejně dorazí každý rok na závod a poměří síly s ostatními. A je rozhodně s kym se poměřovat. V týhle kategorii se dějou věci a odjížděj triky, který rozhodně nemaj v Čechách obdoby a s přehledem sahaj daleko za hranice republiky. Pejda v pardubickým parku nalítává transfery, který by tě nikdy nenapadly, Kuba Benda si odjíždí flipwhip barspin, Juraj odpovídá doublebarem do cab switch downwhipu a tak dále a tak dále. To tam prostě musíš bejt a tohle chceš vidět.Suma sumárum Benjamini už jsou tu deset let a to už je pořádný číslo a důvod k oslavě. My jsme moc rádi, že každý rok dorazíte na tenhle závod a společně se tak sejdeme. Moc dobře ale taky víme, že česká a slovenská scéna je ještě o pořádný kus rozrostlejší a přáli bychom si, abychom se sešli ještě ve větším počtu. Tak třeba příště, ale kdo ví, uvidíme jak to všechno dopadne. Každopádně závěrem vás všechny ještě nesmíme zapomenout pozvat na Army Jam do Pohořelic, kde se znovu bude konat závod o titul Mistra České republiky v DIRT Jumpu. Pohořelická crew v čele se Zdendou Weiterem má tenhle event hodně vymazlený a je to tedy záruka nejen kvalitního ježdění od pumptracku, přes malou lajnu až po velké skoky, ale taky pořádnýho BMX mejdanu s pivkem, grilem a kapelami. Takže nezapomeňte dorazit 25. - 27. 8. do Pohořelic!

Portréty všech riderů ke stažení zde!

Související články: bmx style benjamin milan tykal


Zpět
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace X