BIKE CHECK - MICHAEL CALTA - FLYBIKES GEONapsal Šimon Čechura | 08.04.2018

Tak nějak se snažím sledovat scénu ať už na akcích, při ježdění kdekoliv a taky na sociálních sítích. Michaela jsem si všiml rovnou ve všech případech. Jezdili jsme spolu v Cihellně v Aši, pak jsem ho potkal v UnO na Weekend BMX Jamu a sociální sítě neustále zásobuje. Navíc má vyladěný kolo, který je téměř do posledního šroubku v režii jedné značky - Flybikes. Dali jsme tak dohromady bike check a k němu pár otázek.

Pokud jste zaregistrovali jméno Michael Calta, zaregistrovali jste asi i jeho vášeň pro španělskou kultovní značku Flybikes. Michael je z Plzeňska, kde měla tahle značka vždy tradici. Jak jsi k tomu přišel a proč zrovna fly?

K Flybikes jsem se dostal díky Wondrasovi, ještě když byla česká distribuce v Plzni... Většinou, když mi odešlo něco z mého prvního seriového kola Norco, tak mě vždy Wondras vzal k Petrovi Borovičkovi, který měl právě distribuci Fly pro ČR. Tam jsem si vždy vybral komponenty za skvělé “friendly” ceny a tak to šlo furt a furt! Takže takhle jsem k Fly přišel a oblíbil si to, navíc jejich tým je plný skvělých a stylových jezdců. Mezi nimi hlavně Larry Edgar. To je můj největší vzor a je můj sen si s ním zajezdit!!


Produkty téhle značky vynikají zpracováním a je vidět, že tvůrci si s BMX koly hrají. Většina produktů je řešená jinak, odvážně, netradičně. Sklamal tě někdy nějaký komponent od Flybikes?

Jo, tahle značka si opravdu s bmx koly hraje a vymýšlí originální řešení!! Například integrované napínáky řetezu v zadních patkách, rozpojovací duše, spanish střed a plno dalších!! Jedna věc mě zklamala a to pláště Rampera, které hodně bouchaly. Nebo aspoň já měl takovou zkušenost.. (Marek Pech si je v jeho rozhovoru naopak chválil jako jedny z lepších plášťů, které kdy vozil) Proto jsem začal vozit Demolition Momentum na nějaký čas. Nedávo Flybikes přišlo s novými plášti a to signature Devona Smillieho pod názvem Fuego. Sice jsou tyhle pláště streetové, ale já je vozím v parku a nemohu si stežovat. Jsou velmi rychlé, hehe.


Když jsme u plášťů, chytám se toho co mi poslal Michael v part-listu. 18” duše? Směju se a je mi jasný, že je to asi kvůli váze.

Jo přesně tak jsou lehčí, hehe. Dřív jsme fakt hodně hrotili váhu. Ikdyž to teď neřeším, tak ty duše jsem si nechal (smích).


Když jsem ti psal, jestli by jsi nechtěl udělat bike check, trval jsi na tom, že chceš ještě vyměnit vidlici. Bylo to poslední co chybělo a teď je kolo podle tvých představ? Vypadá to totiž, že je vážně vyladěný k dokonalosti. Máš tam nějakou věc, kterou by jsi za nic nevyměnil?

No není to poslední co chybělo.. Ješte mám v plánu pořídit si ráfky Lunar, které jsou odlehčované. A taky bych chtěl zadní naboj od Trébolu a to Freecoster. Pak až bude kolo podle mých představ. Ale jinak bych neměnil nic!!


Freecoaster? Chceš začít jezdit street? Nebo v tom vidíš budoucnost parku?

Myslím si, že v tom je budoucnost. Třeba Pat Casey - parkový jezdec a ty jeho halfcab přes spinu. Nemám slov. Fakie Frontflip a plno dalších triků, otevře mi to další možnosti, tak to vidím já… Se streetem to nemá nic společného, ale rád se projedu ve večerních hodinách po ulici, hehe. Miluju zvuk kazety, ale jen tak se prolítávat v parku v tichosti a slyšet jen hučení plášťů, to miluju ještě víc. A myslím, že se s tím musí skvěle dělat whip do fakie. 


Věděl jsem, že ti udělá příležitost sdílet svoje kolo radost. Ale že mi přišly na mail fotky ze studia před černým plátnem? Přesně tak, jak to dělá právě Flybikes se svými produkty? Slušný… Jak jsi k tomu přišel?

Sám jsem byl překvapen z fotek!! Ani jsem neměl v plánu kolo takhle fotit.. Můj plán byl nafotit to někde ve skateparku, ale když mi řekl fotograf Ondra Sýkora, že má možnost fotit ve studiu, neváhal jsem.

To by ke kolu asi stačilo. Co ty? Co děláš kromě ježdění? Předpokládám nějaká škola…

No takže je mi 16 let, chodím na strojní obor zámečník do druhého ročníku. Praxe mě hodně baví a i mám slušně zaplaceno. Většinou ale stejně nic neušetřím, jelikož furt dávam peníze do kola, nebo na nějaký tripy. Krom ježdení? Hele asi nic, jelikož já jezdím furt jen na kole a když na tom kole nejsem, tak travím čas s přáteli.


Minimálně v poslední době jsi docela aktivní rider a objíždíš akce. Jezdil jsi taky nějaké exibice s VSA ne? Co plánuješ tuhle sezonu? Něco zvláštního?

Jo teď jezdím furt co jen to jde. I jsem objel pár těch jamů. S VSA jsem jezdil akce rok a půl a mega jsem si to užíval, hodně nových triků a hlavně s klukama z týmu bylo plno srandy. Už ale nemám v plánu na tyhle akce jezdit. Tuhle sezonu plánuju dostat se na olympijské hry pro mladistvé v Buenos Aires, také jet Fise v Montpellier nebo Baltic Games v Polsku. Dále se teším na další ročník Jamu, který pořádá Zdenda Pešek v jeho domácím skateparku v Litomyšli. To je nejlepší akce za celou sezonu!!! A taky bych chtel natočit nějaký edit s Martinem Ulrichem!!


Příchod BMX mezi sporty na olympiádu (i tu pro mladistvé) je rozhodně tématem k diskuzi. Mám na to dost neutrální názor a tak se jen ptám jakým způsobem se dá kvalifikovat, protože to by určitě dost kluků zajímalo… Tak jak?

No jedou se dvě kvalifikace. První kvalifikační zastávka by měla být v Montpellier ve Francii na FISE a druhá na Benjaminech v Pardubicích. Česká asociace vybrala 4 jezdce do 18 let, mezi které patřím i já. Jak se to vybíralo nevím, asi kdo dává nejvíc. Dále je tam Kryštof Odehnal, Martin Habada a Jonáš Skalka. Ten, který bude mít dohromady z dvou kvalifikaci nejvyšší počet bodů, letí do BuenosAires.


Já děkuju za tvůj čas a za zájem!! A vidíme se někde v parku co?..

Já děkuji tobě že jsi mi dal tuhle možnost!! Myslím, že se někde určitě uvidíme a zajezdíme! Chci poděkovat mé rodině za podporu, dále taky Wondrasovi za jeho školu triku, hehe. A Petrovi Borovičkovi a vám z TBB-BIKE, že jsme dali dohromady tohle kolo!!

  


Rám: Flybikes GEO Larry Edgar colorway 21"
Vidlice: Flybikes Volcano
Řidítka: Flybikes Montana 9,25”
Gripy: Flybikes Devon 
Představec: Flybikes Volcano TL
Hl. složení: Flybikes Rotar
Ráfky: Flybikes Piramide
Přední náboj: Flybikes Classic
Zadní náboj: Éclat Pulse
Pláště: Flybikes Fuego 2.30” + 18” duše
Kliky: Flybikes Dolmen II 175mm
Střed: Flybikes Rotar 
Převodník: Flybikes Tractor 28t
Pedály: Flybikes Ruben 
Řetěz: Flybikes Tractor
Sedlo: Flybikes Devon I

 

Související produkty: flybikes
Související články: michael calta flybikes bikecheck


Zpět
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace X