MARTIN HABADA A JEHO CESTA NA YOUTH OLYMPIC GAMESNapsal Šimon Čechura | 04.10.2018

BMX se pro rok 2020 zařadilo mezi olympijské sporty a tohle je první opravdová zkouška. Olympiáda mládeže 2018 začíná už 6.října v Argentině a Freestyle BMX tady má své místo. To se dá považovat za jakousi prověrku před OG 2020 v Tokyu. Díky reprezentaci českých riderů se Česká Republika zařadila mezi 8 zemí, které můžou vyslat na YOG (Youth Olympic Games) svého zástupce. Za ČR se jím stal Martin Habada jako nejúspěšnější rider na kvalifikačních závodech určených českým svazem cyklistiky a zároveň jezdec splňující věková kriteria YOG. To si žádá pozornost…

V srpnu jsme jako THEBIKEBROS mířili směr Baltic Games a protože má Jirka Blábol dodávku pro 30 lidí, byla volná místa. Snad den před odjezdem píšu Martinovi, jestli jede a proč ne. Odpovídá, že se musí připravovat na olympiádu a že je to finančně náročnější, takže mu to nevychází… Naštěstí se mi povedlo ho přimět, aby s námi jel. V rámci přípravy. 

Nevím, kolik z Vás Martina zná a kolik ho pochopilo, protože jeho spíš introvertní povaha může vzbuzovat zvláštní pocity. Mám ale pocit, že je tak trochu moje krevní skupina a dost dobře ho chápu. Měl jsem možnost ho trochu poznat a co můžu říct je, že hýří pokorou a jeho jednání si zaslouží respekt. Respekt si žádá taky jeho ježdění, protože je to jednoduše ten rider, kterého si zapamatujete. V jeho ježdění je klíčová uvolněnost, styl, autenticita, ale nechybí mu těžké triky a výška. No a během zmíněného tripu do Gdansku jsme se taky neskutečně nasmáli a užili si skvělý časy. Much love brother. Vážím si tě. 

Jen pár dní před Martinovým odletem do Buenos Aires se mi podařilo ho chytit v Pardubicích během něčeho, čemu říkal trénink. Jednoduše jsme se setkali v Pardubicích, zajezdili místní park, chvíli pokecali a vyfotili pár fotek. Tady to je.


Asi první věc, která většinu lidí napadne je to, jak jde dohromady olympiáda a Freestyle BMX. Freestyle BMX - něco čemu někteří z nás ani neříkají sport. Za mě je to minimálně určitým způsobem uznání našeho odvětví a jeho podstaty v současném sportovním světě. A tu krásu, tu si přece vzít nenecháme… A co na to Martin? “Podle mě je to pro každýho sportovce velká příležitost a svým způsobem i cíl. Takže jsem za to rád. Třeba se streetem bych to ale vůbec nespojoval.” Vypadlo z něho taky něco ve smyslu, že je rád za tu příležitost a může to ovlivnit jeho život v budoucnu. Ptal jsem se na měřítko YOG v porovnání s hlavními OG tak, jak je všichni známe. “Co jsem koukal na nějaký záznamy ze zahájení YOG a tak, vypadá to úplně stejně jako velká olympiáda.” říká Martin a napadá mě, jak vlastně letí a jak to celý probíhá. “Teď v pondělí letíme vládním speciálem celá olympijská výprava do Buenos Aires. Tam budeme asi 20 dní bydlet v olympijský vesnici. Nějaký tréninky a tak, poslední týden je závod. V tý výpravě jsou zástupci všech sportů jako plavání, box, tenis a nevim co všechno. Ani nevim kolik nás letí”. Když jsem se s Martinem viděl asi o měsíc dřív, vyprávěl dost vtipnou historku o tom, jak mu přišel jakýsi dres, v kterém měl reprezentovat. Ten ale vůbec neseděl jeho dvou metrům výšky a byl navržen pro silniční cyklistiku. Dres, BMX, no zní to jako komedie. Nevím jak to dopadlo.

O tom, že je Martin riderem vybraným pro účast na YOG se rozhodlo v květnu na Benjaminech v Pardubicích. Právě Benjamin byl českým svazem cyklistiky vybrán jako druhý kvalifikační závod společně s FISE v Montpellier. Martin posbíral nejvíc bodů za oba závody a měl tak účast jasnou. Kryštof Odehnal byl druhý v pořadí z kvalifikačních závodů a bral tak roli náhradníka.Tak trochu s úsměvem se ptám, jak probíhala Martinova příprava přes léto. S úsměvem proto že vím, že Martin si hodně užívá ježdění streetu a tak trochu jinou podobu BMX, než jakou má na olympijských hrách. “Natrénoval jsem co se dalo. Teď před odjezdem jsem chodil běhat a hlavně jezdil každej den. Dostkrát jsem byl tady v Pardubicích, nebo v Kolbence v Praze. Tady Pardubice jsou asi jediný místo, kde se dá trénovat. Moc mě to tu ale nebaví, víc mě baví si jezdit jentak pro zábavu street, nebo bazény a tak. No vlastně bazény v ČR moc nejsou.” říká s pokorou, jakou jsem v něm objevil. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílel uživatel @martinhabada,

 

 Jak už se Martin zmínil, hodně ho baví taky ježdění streetu, což se nedá považovat zrovna za přípravu na YOG. A já moc dobře vím, že strávil celé léto v ulicích a parcích Prahy, kde jezdil úplně jinak, než jak si to žádá Olympiáda. Na funboxu vážně triky nehrotil. Právě to ho ale odlišuje od všech parkových riderů a je to něco, čeho si vážím. Jde cestou univerzálního ridera a je schopný vyhrát bunnyhop contest, natočit si záběr na ulici a stejně tak vyhrát cenu za nejlepší transfer v parku. Zmínil se mi o tom, jak vypadá park v kterém se závod odehraje. “Posílal jsem ti to? Park je jednodušší, než na světových zastávkách Fise, možná je to i kvůli tomu, že jsme junioři.”. Dál se ptám, jestli ví o nějakých známých jménech, která jedou na YOG. “Asi Justin Dowell, Inaki Mazza, Evan Brandes. Všechny jména ani nevim, ale bude tam dost silných soupeřů.”

V souvislosti s odletem na YOG vnímal Martin potřebu mít kolo v pořádku a připravené. “Nemůžu jet s vidlicí co mám dva roky na olympiádu, chápeš”. Natáhli jsme mu pomocnou ruku TBB-BIKE a pomohli mu značně osvěžit jeho set-up. Po pár dnech co na kole jezdí říká - “Je to kolo větší než to starý, ikdyž mělo mít stejnou geometrii. Je asi i těžší a dává mi to trochu zabrat na fyzičku.” říká po pár dnech co na kole jezdí. “Jako je to asi nejlepší kolo, co jsem kdy měl. Musím si ještě zvyknout. Hlavně se ale teď nemusim bát, že se s tim něco stane, můžu tomu věřit. Předtim jsem měl kolo asi dva roky, fakt jsem se divil co to vydrželo. Takový hrany co jsem s tim dal.” dodává Martin se smíchem a líbí se mi, jak vnímá životnost kola. Pořád se totiž setkávám s názorem, že kolo ze železa vydrží věky. Martin mányní kolo téměř kompletně v režii Cult Crew a vypadá spíš jako kolo do ulic, než na olympijský závod v parku. Freecoaster, 4 pegy... Martin si to ale uvědomuje a má svoje důvody. “Chci mít prostě pevnější, spíš streetový kolo. Pegy mám na kole proto, že se tak cítím líp a líbí se mi to. Nemám pocit, že by mi to nějak vadilo. Možná jestli budu zkoušet ten triple whip, hehe.” Vzhledem k tomu, že má Martin něco přes 190cm, má taky nároky na rozměr kola. Top Load představec, 9,65” řidítka a 21” rám s delší zadní stavbou. 


Pomalu už se blížil večer a bylo na čase se rozloučit, popřát Martinovi ať si to hlavně užije a rozjet se každý svým směrem. Věřím, že se mi podařilo Vám trochu přiblížit, co obnášela Martinova cesta na YOG. Doporučuju ho sledovat na Instagramu @martinhabada, kde se můžete pomyslně přesunout do olympijské vesnice a nakouknout do průběhu her. Za celou TBB-BIKE crew přeju ještě jednou jen to nejlepší!! 
 

 

Související produkty: cult crew
Související články: martin habada cult crew bmx lifestyle


Zpět
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace X