MARTIN HABADA O ÚČASTI NA YOUTH OLYMPIC GAMESNapsal Šimon Čechura | 14.11.2018

Martin se před nedávnem vrátil z Youth Olympic Games, které se uskutečnili v Buenos Aires. Právě tady si Freestyle BMX odbylo svou olympijskou premiéru a díky Martinovi snad dostaneme exkluzivní info o tom, jak to probíhalo. Já na začátek prozradím, že společně s Nikol Přikrylovou skončili na 6. místě. Zajímalo mě ale i víc, než jen průběh závodu. Co Martin zažil a proč si téhle zkušenosti váží..?

 

Začněme od začátku, tedy tam kde jsme minule skončili. Pobalil sis teda všechny svoje srandy a vyzvedl tě vládní speciál. Co všechno sis bral s sebou? Zapomněl jsi něco? Často něco zapomínáš, že jo? Dost mě zajímá i to, jaká panovala atmosféra v celé výpravě a vůbec. Dej první dojmy toho, že máš fakt na sobě tu repre soupravu a míříš na olympiádu.

Jo přesně tak, najednou jsem stál v reprezentační soupravě a pozoroval ostatní sportovce ve stejném oblečení. Přesně tohle jsem vždy nesnášel při odjezdech na fotbalová soustředění, když mi bylo 10. Dostal jsem z toho husinu, hehe. Ale začalo mi docházet že jsem součástí něčeho velkého, co se jen tak někomu nepodaří. Rychle jsem zkoukl své dvě naplněné cestovní tašky, zda jsem něco nezapomněl, rozebrané kolo, spoustu náhradních dílů a oblečení jako na normální trip. Když jsme nastupovali do letadla, začali nás fotit a točit do televize. Hodil jsem za hlavu, že mám na sobě teplákovku a byl jsem šťastnej za to, kam jsem se dostal.


Co po příletu na místo? Byl nějakej danej program, nebo jsi složil kolo a šel grindovat nejbližší zídku v olympijský vesnici? Na místě jste byli pár dní před zahájením samotných her, je to tak? Byla nuda? Jaký byli první dojmy? Všechno mě zajímá.

Z letiště nás odvezli autobusy do olympijské vesnice, která byla moderně postavena i zařízená a každý stát měl svůj bytový prostor. Bylo o nás skvěle postaráno. Okolí vesnice už bylo horší, protože šlo o předměstí BA. Byli jsme upozorněni na vysokou kriminalitu. S partou BMX jsme ve volném čase vyráželi po okolí okouknout nějaký spoty a skateparky, takže dojmy dobrý.


Pak teda proběhlo zahájení her, předpokládám velkolepá záležitost. 

Joo, zahájení her probíhalo v ulicích města. Všude neskutečný množstvní lidí, 4 tisíce sportovců a celá třída s obeliskem plná. Vlajky, olympijský kruhy, prezident, proslovy, no znáte to. (ne neznáme pozn. red.) Prostě super zážitek.


To už se blížil samotný závod? Jaký byl park, v kterým se olympijský závod odehrál? Bylo dost času si park najet? 

Času na najetí parku bylo dost. Čtyři tréninky před kvaldou, což je o dva víc, než na zastávkách Fise. Myslím si, že park mohl být o dost víc rozsáhlejší s více možnostmi, víc transférů a celkově to mohl být vetší freestyle.

 

Co závod? Jak závod probíhal? Jakou úlohu hrála kvalifikace a jak jsi zajel, nebo nezajel.

Protože jsem spadl a nedopadlo to tak, jak jsem očekával, tak jsme obsadili spolu s Nikolou 6. místo, Nikola se držela dobře. Závod byl dost náročný a to hlavně psychicky. Poprvé jsme závodili jako týmy, což mi přišlo dost zvláštní, ale takové byly pravidla. Z kvalifikace se pak postupovalo do malého a velkého finále. Kvůli pádu jsme postoupili do malého finále, kde jsme měli možnost bojovat o 5.- 8. Místo. Kvalifikaci jsme jeli zvlášť holky a pak kluci, ale výsledky se zase sčítaly jako tým. Byl jsem z toho taky celkem zamotanej. Ve finále se pak o první místo se podělilo Německo s Argentinou, druhý bylo Japonsko.Kdo tě sleduje na Instagramu ví, že jsi měl čas k ježdění i mimo olympijský závod. Jak je to v Argentině s ježděním? Nějaký skateparky, spoty? A s kým jsi shredil?

Neměl jsem v BA žadný lokální známý. Nejvíc jsem jezdil s Evanem Brandesem, někdy se přidal i Inaki Mazza. Inaki nás vzal do skateparku, ve kterým jsme mohli zashredit. Prej patřil k těm bezpečnejším, protože většina skateparků kolem byly spíš ghetta. Když jsem tam byl sám, měl jsem i celkem divnej pocit, protože jsem nevěděl, co od těch lidí čekat. Zkrátka, necejtil jsem se zdaleka tak bezpečně, jako tady v ČR. 

 

Nějaký konkrétní zážitky? Co si vybavíš?

Zážitků bylo fakt mnoho, těžko zmínit jeden. Ale síla byly rozdíly v poměrech tam. Bylo tam město co bylo fakt špína, bezdomovci všude, popelnice rozebraný. Máma viděla jak se tam perou ženský u popelnic. Někdo zas viděl, jak byl týpek okradenej na ulici a tak. Byly tam takový vylidněný, vyprázdněný ulice špinavý. V těch špinavejch městech je fakt velká kriminalita a to nám furt opakovali. A potom jen o kousek dál bylo takový turistický centrum, kde to vypadalo o dost líp.Kolem a kolem to byl předpokládám super čas a užíval jsi, jak se má. Cítil jsi se ale i jako sportovec, který chce podat výkon. Jaký z toho máš teď zpětně dojmy? Byla sranda? Byl stres?

Joo, srandy a stresu bylo dost. Výkon jsem chtěl podat co nejlepší a i když jsem spadl, tak jsem se zvedl a dojel jízdu. Nejlepší na tom je, že mám mnoho nových zkušeností o tom, jak to ve světě chodí. Motivuje mě to se zlepšovat a sebevzdělávat, jsem za to fakt rád. Ne každej má příležitost něco takového zažít.

 

Díky moc za odpovědi. Čas olympioniků není zadarmo, hehe. Vidíme se!! Věřím, že brzy.

Chtěl bych poděkovat vám v TBB-BIKE, že jste mi pomohli sestavit nové kolo, Olympijské nadaci za finanční dar a hlavně mojí mamce za velkou podporu, díky. 


 

Související produkty: cult crew
Související články: martin habada cult crew bmx lifestyle


Zpět
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace X