POROVNÁNÍ KOMPLETNÍCH KOL #1Napsal TBB-BIKE | 27.04.2018

Pro někoho kdo už nějakou chvíli jezdí a pohybuje se v BMX, je výběr kola nebo jednotlivých komponentů celkem snadnou záležitostí. Vyzná se už trochu, orientuje se ve značkách a má své oblíbené. Vybírá podle sympatií. Ale vybrat si první pořádné kolo bez znalostí značek, to není jen tak. A jaké je lepší? 

Pokud se vyznáte, tohle rovnou přeskočte. Nemůžeme ale nezmínit dost důležitý fakt, pokud by snad někomu námi prodávané značky připadaly cizí. Všechny značky, které do ČR a SR distribuujeme, jsou specializovaní výrobci zaměření pouze na Freestyle BMX. To je hlavní rozdíl oproti výrobcům kol všech kategorií. Je asi jasné, že specializující se značky mají v oboru trochu náskok i přesto, že povědomí o jejich názvu je nižší. 

 

SUBROSA SALVADOR 2018
CULT GATEWAY 2018
FLYBIKES ELEKTRON 2018Otázkou výběru kompletního kola se asi zabývá dost z Vás a proto jsme si řekli, že uděláme porovnání modelů pro bližší představu. Tentokrát jsme vybrali tři kola ze stejné cenové kategorie od výrobců Cult, Flybikes a Subrosa. S cenovkou kolem 12ti tisíc míří na začátečníky či mírně pokročilé ridery nižšího vzrůstu. Kola této cenové kategorie splňují současné standardy a využívají aktuálních řešení využívaných v BMX průmyslu. Tak bude lepší španělská voňavka Flybikes, nebo srovnání vyhraje Amerika? A jaké jsou mezi koly rozdíly? 

Technická specifikace

Vzhledem ke stavbě kol, kde se v této cenové kategorii často vyskytuje slitina Hi-Ten, se hodí spíše pro ridery z nižší váhové kategorie. I u kol v této cenové kategorii se už podařilo dosáhnout použití zapouzdřených ložisek. Kola mají všechna uložení na zapouzředných ložiscích, která vynikají mnohem delší trvanlivostí a téměř bezúdržbovým fungováním. Pouze přední náboje modelů Cult a Flybikes se otáčí na ložiscích nezapouzdřených. Tady si tak děláme u Subrosy malé plus.

V tabulce níže najdete další technické specifikace, významně ovlivňující odolnost kola.Geometrie  

Všechna srovnávaná kola disponují rámem délky 20,5”, což z nich dělá ideální nástroj pro ridery se vzrůstem kolem 170cm. Ve stavbě kol lze najít drobné rozdíly, což ve výsledku ovlivňuje chování kola. Začněme u rámu. Už na první pohled je rám kola Flybikes Elektron nižší stavby - standover má výšku 8,5”. To může usnadňovat učení některých triků. Vyšší rám zase poskytne lepší stabilitu a jistější pocit z kola. Zadní stavba rámu významně ovlivňuje točivost a celkovou obratnost kola. Čím delší zadní stavba, tím klidnější kolo je a naopak. Nejdelší zadní stavbu má kolo Cult a to 13,65”, Subrosa pak 13,5” a kolo od Flybikes bude nejobratnější - 13,2”. Rozdíly jsou minimální (v milimetrech) ale věřte, že je při ježdění poznáte.

Kola Cult a Subrosa jsou osazena řidítky výšky 9” narozdíl od modelu Flybikes Elektron, kde jsou řidítka nižší a to 8,25”. Nechalo by se říct, že vyšší řidítka jsou lepší pro jezdce vyššího vzrůstu. Mimo to ale ovlivňují i chování kola. Kolo s vyššími řidítky jde lépe do manualu a naproti tomu se hůř chová v poletech. Všechna tři kola mají Top Load představce, usazující řidítka do vyšší polohy. Model Gateway od Cult, má kratší kliky délky 170mm (naproti běžně používané délce 175mm), což je trend poslední doby. Kratší kliky napomáhají rotacím a mají i další výhody. Ideální jsou pak pro ridery vozící všechny 4 pegy. Díky kratším klikám by nemělo docházet k zachytávání paty o peg.Vybavení kol

Jak už Vám asi došlo, v kolech ze stejné cenové kategorie nejsou příliš razantní rozdíly. Kola mají podobnou výbavu i geometrii a výběr tak nakonec zřejmě zase skončí u sympatií. I na těchto kolech se najdou komponenty vyvinuté ve spolupráci s PRO jezdci, které se prodávají i samostatně a potkáte je tak i na těch nejvychytanějších Custom kolech.

U modelu Flybikes jsou to třeba gripy Roey - signature Matt Roe, nebo pedály Ruben které navrhl legendární rider jménem Ruben Alcantara. Plus u tohoto kola je také povedená brzda Manual, nebo pár ocelových pegů Trébol v balení. Kola Subrosa, ani Cult v příbalu pegy nemají. Stejně jako je tomu se signature produkty u kola Flybikes, najdou se i na kole Subrosa. Gripy TheShadowConspiracy Gipsy - Simone Barraco signature jsou u jezdců dost oblíbené a stejně tak pláště TSC Valor šířky 2,4”. Řidítka Subrosa kolo na první pohled odlišují díky jejich 4-dílné konstrukci. Kliky Rant Bangin’ 8-spline vypadají dost povedeně a slibují slušnou tuhost. Na kole Cult vynikají hodně pohodlné gripy se jmenovkou Sean Ricany, nebo hnědé pláště připomínající model Dehart Slick od Cult v šířce 2,4”. Všechna kola mají kombo sedla, která jsou skvělou a ekonomickou variantou, která navíc pomáhá držet váhu kol na minimu.

Takže? Které je lepší? Na to jsme odpověď nenašli a netroufali bychom si nic takového říct ani po měsících testování. Každé kolo má nějaké své klady i zápory a hlavní rozdíly jsou estetického charakteru. Zeptali jsme se Šimona Čechury, aby nám řekl subjektivní dojmy z jednotlivých kol.

FLYBIKES

"Produkty od Fly jsou dotažený do detailu a to platí i pro kompletní kola. Za tu cenu vypadá tohle kolo vážně k světu a líbí se mi i barevná kombinace. Pokud bych na kole chtěl jezdit, vadili by mi hodně nízký řidítka. Mám ale něco kolem 180cm, takže to s délkou rámu 20,5” stejně není kolo pro mě. Oceňuju osazení kvalitní brzdou Manual a pedály Flybikes Ruben, který jsem sám na kole vozil. Tohle kolo bych doporučil na park, nebo dirt pro kluky menšího vzrůstu. Ideální volbou může být taky pro ty, kteří si rozhodnou na kole nechat brzdu. Ta působí na první dojem dost funkčněji, než je tomu u konkurence."

CULT

"Tohle kolo na mě dýchá amerikou a značku Cult mám fakt rád. Navíc rám v bezbarvým laku, to se snad nikdy neokouká. Kolo působí bytelně a nebál bych se ho vzít na street. Líbí se mi i geometrie rámu, která je podle mě ideální na začátky a všestraný ježdění. Gripy Ricany jsou hodně měkký a pohodlný, takže první dojem z kola je super. Tohle kolo je můj favorit."

SUBROSA

"Černá klasika. Tak bych popsal celý tohle kolo. Hlavní odlišností od kol Cult a Fly jsou 4-dílný řidítka. Komu se tohle líbí, může to rozhodně být vodítkem při výběru. Subrosa do vývoje kol hodně šlape a je to vidět. Použitý komponenty Rant zvedají celkový dojem z kola a třeba kliky Bangin’ vypadají dost dobře. Celý kolo působí hodně solidně a univerzálně. Za mě skvělý kolo pro začátečníky jehož výběrem nelze nic zkazit."

 

JAK VYBRAT FREESTYLE BMX KOLO
 

Související produkty: cult crew flybikes subrosa


Zpět
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace X