POROVNÁNÍ KOMPLETNÍCH KOL #2Napsal Šimon Čechura | 08.03.2019

Kdo sleduje náš blog pravidelně, pravděpodobně mu neuniklo porovnání kompletních kol, které jsme tu měli necelý rok zpět. Výběr kompletního kola není nikdy snadnou záležitostí a tím spíš, pokud jde o dražší kousky. Troufám si říct, že koly z naší distribuce chybu neuděláte, ale možností výběru je dost a jeden by se mohl ztrácet. Snad pomůžu...

Dnes jsem si postavil do řady tři kompletní kola s cenovkou přesahující hranici 15ti tisíc. Kdo se orientuje ví, že v téhle cenové už nejde o kola pro začátečníky, ale hodně slušné komplety na úrovni. Ve výbavě kol se najdou lahůdky jako kliky na 48mi hranné ose, 4-dílná řidítka, freecoaster, plastové pegy, nebo hubguardy v balení. To tak nasvědčuje tomu, že nový majitel už trochu ví, co chce. Kola ale můžou skvěle posloužit i náročnějším začátečníkům.Každý ze tří výrobců jmenovitě Flybikes, Cult a Subrosa, je specializovaným výrobcem BMX kol a komponent. Do vývoje kol šlapou na plný plyn a s každou kolekcí se snaží přiblížit svá kompletní kola blíž dokonalosti, a za danou cenu přinést na trh co možná nejlepší kola. Kola reagují na současné trendy, což se promítá do jejich geometrie, barevného provedení i výbavy. 

FLYBIKES PROTON 2019
CULT DEVOTION 2019
SUBROSA LETUM 2019


Kola této cenové kategorie se už vyjímají velkému množství kompromisů a samozřejmostí je stavba z kvalitní CrMo oceli, nebo uložení na zapouzdřených ložiscích. Ve výběru je potřeba se zaměřit na volbu vhodné velikosti a také zaměření ridera v závislosti na výbavě jednotlivých modelů. Každý ze srovnávaných modelů je nabízen ve dvou barevných kombinacích.Modely jsou postaveny s délkou rámu 21", respektive 20.75", čímž se hodí pro ridery s výškou kolem 180cm (orientační tabulku najdete zde). Délka rámu ale není zdaleka jediným parametrem.

Model Flybikes Proton má rám délky 21", a moderní geometrii s kratší zadní stavbou, která dělá kolo hravějším a obratnějším. Tomu nahrává také kratší offset vidlice, který kolo zkracuje a opět ho dělá o něco hravějším. Profesionální jezdci Flybikes teamu si oblíbili rámy vyšší stavby (standover 9.25") a Proton tento trend následuje. Výška řidítek a další parametry jsou stejné jako u konkurence. 

Kolo Cult Devotion je nejdražším kolem v kolekci Cult. Rám je stejně jako u Protonu délky 21", ale geometrie kola je spíš tradiční a více stabilní. Extra široká řidítka pro pořádný úchop a geometrie, která se po seznámení neztratí v parku, na streetu, ani na dirtu. Tradiční 32mm offset vidlice.

Subrosa Letum je na první pohled zaměřený na street. Kratší rám 20.75" přidává kolu na obratnosti a to i v kombinaci s geometrií "bez výstřelků". Subrosa následuje trend zkracování klik a to znamená 170mm ramena na modelu Letum. Geometrie je univerzální a po sžití se s kolem nabídne hodně zábavy. Představec má velký rise, díky čemu zvedá řidítka výš než u srovnávaných modelů. 


Velkou výhodou kola Flybikes Proton je možnost výběru. V nabídce je model s kazetovým i Freecoaster nábojem a oba navíc ve variantě LHD, nebo RHD. Podařená brzda Trébol s vlastním systémem Manual Springhanger odlišuje kolo od konkurence. Pro náboje Bueno jsou v nabídce originální hubguardy a čtveřici ocelových pegů najdete přímo v balení. Narozdíl od konkurence má kolo Flybikes kliky na 48mi hranné ose, což zajišťuje pevnější spoj kliky s osou.

Cult Devotion zase vyniká pevnými koly s ráfky Cult Match, masivními plášti Cult Dehart Slick v rozměru 2.40", nebo oblíbenými gripy Cult X Vans. Luxusní kovaný představec Cult Salvation, nebo sedlo z EKO kůže podtrhují vzhled tohoto kola. Cult!

Zatímco kola Flybikes Proton i Cult Devotion jsou svou výbavou univerzální, Subrosa Letum je na první pohled kolem zaměřeným na street. A ne jen na první pohled. Freecoaster, čtyři plastové pegy a nálož hubguardů dává jasně najevo, kam se tohle kolo hodí. K tomu pláště Shadow Valor a hodně výrazné červené sedlo. Třešničkou na dortu je převodník Shadow Sabotage s plastovým guardem, který ochrání řetěz a vybízí ke kreativním trikům.


Subjektivní dojmy z jednotlivých modelů sdělí Tomáš Carda.

"Flybikes odjakživa dělá svoje komponenty hodně elegantní a čisté. Tahle filozofie je vidět i na kompletu Proton. Líbí se mi zvolené barevné varianty i osazené komponty Trebol. Osobně mám radši trošku surovější vzhled jako například u Cult Devotion, ale kdo hledá voňavku, určitě upřednostní Proton. Kolo na mě subjektivně působí víc parkovým dojmem. Pokud ale zvolíte variantu s FC a necháte nasazené pegy, určitě bude skvělé i na streetu. Škoda jen, že ve výbavě nejsou místo ocelových pegů plasťáky."
 


"Cult Devotion je na první pohled moc hezké kolo. Oproti Subrosa Letum je postavené univerzálněji a je tedy ideální volbou pro ridery, kteří nejsou ortodoxní streetaři ale mají i tak k ulici blízko. S délkou rámu 21" je vhodné i pro větší chachary a podle mě slouží jako ideální základ pro stavbu vydařeného kola. Po přidání brzdy a sundání pegů bych se s ním klidně proletěl na trailsech nebo naopak po přidání druhého páru pegů a hubguardů z  kola vznikne ihned pořádná street mašina. Cult navíc zvolil hodně pěkné barevné varianty a myslím, že si tohle kolo najde spoustu přiznivců."
 

 

"Už při prvním pohledu na Subrosa Letum je jasné, k čemu je tohle kolo určené. Tenhle čistě streetový komplet podle mě splňuje vše, co bych od takového kola očekával. Letum plně následuje aktuální trendy streetového ježdění, takže nemůže chybět freecoaster, 4 pegy, 4 hubguardy a převodník s guardem. Ten mě také na tomhle kole nejvíc potěšil. Tomuhle kolu prakticky není co vytknout, ikdyž osobně bych místo 4pc řídítek zvolil klasická dvoudílná nebo 4pc s jiným zakončením u představce."
 

 

POROVNÁNÍ KOMPLETNÍCH KOL #1

JAK VYBRAT FREESTYLE BMX KOLO

SLOVNÍČEK BMX POJMŮ

 

Související produkty: subrosa flybikes cult crew


Zpět
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace X