TECHNIKA - PŘEVODNÍKY - BOLT, SPLINE, SOCKET DRIVENapsal Šimon Čechura | 07.02.2018

Protože přibylo způsobů upevnění převodníku ke klikám a jeden by se v tom mohl ztrácet, připravil jsem pro Vás krátký přehled. Věřím, že po zhlédnutí těchto fotek budete mít všichni jasno v tom, jaký převodník si vybrat a proč.


Výběr designu převodníku je čistě subjektivní záležitost a není na něm příliš co zkazit. Jestli si vyberete převodník s guardem nebo bez a jakého designu, to je na Vás a Vašem jezdeckém stylu. Na co je ale třeba dát si pozor, je způsob uchycení převodníku ke klikám. A na to se právě dnes podíváme.
BOLT DRIVE

První a nejvíce užívaný způsob uchycení převodníku ke klice, je pomocí tzv. boss šroubu. Převodník se jednoduše nasune na osu a připevní ke klice pomocí BOLTu - šroubu. Převodník může mít jednu, nebo více děr určených pro dotažení zmíněným šroubem. Většina výrobců k převodníkům dodává 2 redukce, díky čemu lze tyto převodníky použít bez ohledu na průměr osy (pokud výrobce neudává jinak). Tyto převodníky tak jednoduše padnou na kliky s osou 19mm, 22mm, nebo 24mm (bez redukce). Nezáleží potom ani na tom, zda jde o 48-mi hran (tisícihran), nebo třeba 8-mi hran. Vyjímkou mohou být kliky určené pouze pro využití SPLINE drive převodníků, které neobsahují díru pro bolt - šroub, tzv. BOSSLESS kliky.

Výhody
- univerzálnost - sedí na většinu běžně používaných klik
Nevýhody
- nejčastější poškození převodníku bývá prasknutí v oblasti BOSS šroubu
- k poškození často dochází z důvodu povoleného BOSS šroubu - nutnost dotažení šroubu pravidelně kontrolovat
- BOSS šroub může způsobovat vyosení převodníku - řetěz je pak napnutý/povolený v závislosti na pozici klik
SPLINE DRIVE

Druhý způsob uchycení je tzv. SPLINE drive. Tento způsob uchycení využívá drážkování na ose a upevnění je tak zajištěno těsným spojem mezi osou a převodníkem. Převodník obsahuje vložku s protikusem a nasunutím/nalisováním na osu tak vzniká přesné a pevné spojení převodníku s osou. SPLINE drive převodníky lze použít pouze na kliky s 48-mi hrannou osou (tisícihran) určitého průměru. Převodníky mají vložku s vnitřním průměrem 19mm, 22mm, nebo 24mm a nelze ji měnit. Převodník obsahující vložku s vnitřním průměrem 19mm, lze tak nasadit jen a pouze na kliky s osou 19mm 48-mi hran. 

Výhody
- čistý vzhled
- menší náchylnost k poškození
- bezúdržbovost - dotažení převodníku stažením klik
Nevýhody
- těsné spojení - v některých případech je potřeba použití lisu pro montáž/demontáž
- převodník pasuje vždy jen na osu daného průměru
SOCKET DRIVE

SOCKET drive, to je obdoba systému SPLINE drive. Spojení je zajištěno pouze mezi osou a převodníkem, takže žádné šrouby navíc. SOCKET drive převodníky se ale dodávají bez vložky/adaptéru a díky tomu nejsou tak striktní ve svém použití. K převodníku je potřeba dokoupit adaptér pro konkrétní průměr osy. Ten lze ale kdykoliv vyměnit, díky čemuž si převodník zachovává možnost použití pro různé průměry 48-mi hraných os.

Výhody
- stejné jako u SPLINE drive
Nevýhody
- vyšší pořizovací cena - adaptér prodávaný zvlášť 

 

KOUKNĚTE NA NABÍDKU PŘEVODNÍKŮ V NAŠEM E-SHOPU. 

 

Související články: technika how to


Zpět
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace X