VANS BMX PRO CUP 2018 - LARRY EDGAR VÍTĚZEM PRVNÍ ZASTÁVKY V SYDNEYNapsal Šimon Čechura | 02.05.2018

Už minulý rok zaznamenala série Vans BMX Pro Cup hodně slušný ohlas a rozhodně zanechala stopy na scéně po celém světě. Proč tedy přerušovat něco, co se skvěle rozběhlo? A o co že jde? Jde o sérii contestů rozházených po celém světě, kde se sejdou ti nejlepší světoví jezdci společně s lokály, aby si užili víkend plný zábavy a zjistili, kdo to tam má a kdo ne.

A co je na tomhle contestu zvláštního? Díky vybraným lokalitám v podobě těch nejlepších betonových bazénů po celém světě, ukazuje krásu skutečného umění jízdy na BMX. Musím citovat Dennise Enarsona, protože s jeho slovy bude zřejmě většina z nás souhlasit - "Tahle série je fakt skvělá pro celý BMX, protože tady může zazářit kdokoliv. Nepotřebuješ foam pit, potřebuješ jen prostě hodně dobře jezdit na kole. Je to totálně o skillu. Můžeš zabíjet triky a být na tom dobře, nebo můžeš prostě jen prolítat bazénem bez triků jako Geoff Slattery a i tím to zabít. Když ale budeš dělat hodně triků a nedopadat čistě, nemusíš zdaleka dosáhnout takovýho skóre jako někdo, kdo se jen tak projede a bude vidět, že to má v ruce."
Co zůstává stejné pro tuto sezonu stejně jako minulou, je kvalifikace otevřená pro všechny. Ti nejlepší získají možnost jezdit i o víkendu a poměřit tak síly s nejlepšími ridery světa. Série obsahuje regionální kvalifikace (Chile, Woodward East) a samotné zastávky Pro série, kde se jede kvalifikace v pátek před samotným víkendovým závodem. Minulý rok se vydal Zdenda Pešek na zastávku ve španělské Malaze, jel kvalifikaci a do hlavního závodu se nedostal. I tak ale posbíral cenné zkušenosti a co si pamatuju z jeho slov, sdílet park s lidmi jako Larry Edgar, nebo Chase Hawk je prostě k nezaplacení. Tak pojedeš i letos Pejdo?

To jen přispívá trendu, který si poslední dobou začínají uvědomovat park riders globálně. Přijde mi, že nějaký čas zpět připomínal parkový contest spíš souboj o nejšílenější kombinaci přes funbox s plochým dopadem. Už je to ale pár let, co jsem zaznamenal disciplínu park na X-Games a divil se. Park = bowl a Chase Hawk bere vítězství. S blížící se olympiádou se tímhle tématem zabývala většina zainteresovaných. Jsou tu i národy, kde se z ničeho nic vyklubali BMX riders hrotící ty nejtěžší triky a s hlavou plnou olympijských ambic. Nedávno jsme ale s Erikem Figarem kecali o prvním závodě FISE počítajícím se do olympijské kvalifikace. Ten se konal v japonské Hirošimě a Erik mě příležitost se zúčastnit. Jeho reakce byly smíšené, ale říkal jedno. Ten park byl spíš bowl s parkovými prvky a v podstatě postrádal klasický funbox. Dost jasně se tak ukázalo, kdo hrotil skill a výšku, a kdo místo toho skákal do molitanu. Pokud je tohle směr, jakým se BMX vydává, mám radost. My máme radost!! Protože se na to kouká mnohem líp. Jo a abych nezapomněl. Vans BMX Pro Cup má ženskou kategorii (stejně jako olympiáda), a na to se taky dá dívat!
No řekněte sami, tady je vítězná jízda Larryho Edgara z první zastávky Pro série v australském Sydney. Tohle má koule!! Má to výšku, styl a triky nechybí. Druhé místo bral už skoro veterán steez man Sergio Layos a třetí new school technik Alex Hiam. Další zastávkou je regionální kvalifikace ve Woodward East v USA a pak už další zastávka Pro série v Mexiku. Contest v Californii - Huntington Beach nemůže chybět. No a na podzim celý pohár vrcholí v Malaze, v bazénu Rubena Alcantary. Tam je v plánu jak regionální kvalifikace (možnost pro každého), tak zakončení celého poháru. Závod má navíc status World Championship.

 

 Zpět
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace X