BMX VIDEO PODCAST 11 - ANIMAL - BPE, MTT, WAX

Natáčení video podcastů je pro mě od samého začátku výzvou. A to ať už co se týče zvládnutí stránky technické  (problémy se zvukem, kvalitou obrazu, prostřihy detailů produktů) tak po stránce přínosné. Vidět produkt pomocí videa by mělo být tou hlavní přidanou hodnotou. Přeci jen z fotky občas nejde vyčíst vše. Říkám si však, zda bychom nemohli jít společně ještě o kus dál a to zamyslet se nad otázkami, které s nejrůznějšími komponenty a jejich zpracováním souvisí. Pro tuto příležitost se skvěle hodí právě Animal Bikes se svým robustním pláštěm nebo dutou osou v pedálech. Je dutá osa něčím extra zajímavým nebo nikoliv? Můžeme o 17mm ose v pedálech říct, že je to revoluční technický progress v BMX? Nepřehlížíme zbytečně důležité detaily ve vývoji dílů jen proto, že na první pohled nevidíme jejich přínos? Máte-li chuť se zapojit do diskuze, řadu dalších otázek jsem si připravil v následujícím článku. Číst více→


1. JE PEVNĚJŠÍ NA OHYB PLNÁ NEBO DUTÁ OSA A PROČ?
Otázka vypadá zdánlivě jednoduše do doby, než se zeptáme, proč tomu tak je. U vysvětlování “proč” začínají problémy. Pokud bychom však zůstali u toho obecného zadání otázky týkající se v našem případě os pedálů (může se to však týkat i středových os klik či náb), pak bychom se mohli dostat k závěru. Má někdo z Vás rád fyziku, strojní tabulky a techniku obecně? Zkusil by to někdo z Vás vysvětlit? Nebo potvrdit či vyvrátit tvrzení níže?

 

Jaký je rozdíl v ohybu mezi plnou a dutou osou v pedálech?
Vlevo klasická plná osa pedálů. Vpravo dutá 17mm osa pedálů Animal BPE.

 

Pro inspiraci:
Jakou výhodu v pevnosti má trubka proti plné tyči, má-li průřez trubky ve tvaru mezikruží stejnou plochu jako průřez tyče? Žádnou, pokud jde o pevnost v tahu nebo v tlaku. Trubku i tyč přetrhne a rozdrtí stejná síla. Ale při namáhání na ohyb je mezi nimi ohromný rozdíl: tyč lze ohnout podstatně snáze než trubku, jejíž průřez ve tvaru mezikruží má stejnou plochu. Zdroj: vzdělávací portál vit

 Pokud bychom tedy souhlasili s tvrzením, že dutá osa je mnohonásobně pevnější proti ohnutí než osa plná, pak bychom mohli souhlasit i s tím, že Animal se svými BPE pedály způsobil v BMX značnou revoluci. Těžší a dospělí jezdci tedy budou díky takto zpracovaným pedálům mnohem méně řešit problémy s výměnou pedálů (výměna by se týkala převážně plastového těla, nikoliv pedálů jako celku). Není to onen směr či revoluce, která je v BMX tolik potřebná už jen z toho důvodu, že stále věříme v minimální 2-letou životnost všeho a za každých podmínek?
 

Rozdíl mezi pedály Animal BPE a Animal Hamilton.
Rozdíl mezi pedály Animal BPE a Animal Hamilton je na první pohled nepatrný.
To důležité se skrývá pod povrchem.

U 17mm duté osy však vývoj nekončí. Mezi další drobnosti, které tvůrci Animal Best Ever Pedal vyzdvihují patří například pozvolné zužování osy až k závitu klik. Osa neobsahuje žádné ostré přechody, díky čemuž se eliminovala často namáhá místa (lze hezky vidět na prvních dvou fotografiích). Designéři dbali rovněž na snížení počtu potřebných dílů aby zvýšili spolehlivost - minimum věcí, které se mohou pokazit.

 


U prvního vybalení z krabice a následné montáže je potřeba správně zvolit stranu os. Více v návodu ke stažení zde.

 

Ukázkou toho, že se Animal vydal správným směrem je i vzorek pedálů Kink vytvořený na stejné myšlence. I tady jde hezky vidět, že vývoj nelze zastavit. Animal strávil na vývoji a testování svých pedálů zhruba 2,5 roku. Kink se odráží od hmatatelných výsledků a přináší v téže konceptu další inovaci v mnohem kratším čase - dle fotky lze usoudit, že pedály budeme možná moci utahovat ráčnou, což je uživatelsky jistě příjemnější, než zpoza klik imbusem.

 


Zdroj: The Merged

 


2. CVAKNU DUŠI DŘÍV, KDYŽ MÁM ZADNÍ KOLO PODHUŠTĚNÉ NEBO NAFOUKNUTÉ AŽ MOC?
Otázka, na kterou jsem si vzpomněl okamžitě po tom, co jsem nafoukl nový a mega široký plášť Animal MTT na ráfku Éclat Jaw. Věřím, že řadě z Vás tato otázka přijde úsměvná, ale já si na ni pamatuji ještě z dob svých začátků, kdy jsme jezdili ve společné partičce i s trialisty. A ti mají na svých 20-tkách zadní plášť opravdu neuvěřitelně široký a vozí jej značně podhuštěný (vůči tomu, na co jsme zvyklí v BMX). Dostal jsem se do kamarádské rozepře přesně nad touhle otázkou. Argumentace zněly zhruba takto:
 

Animal Monster Truck Tire 2.35" - extra široký plášt na BMX.Argumentace první:
V případě podhuštěného kola: podhuštěné kolo víc utlumí, proto se duše necvakne.

Nafouknuté kolo jako “kámen”: stěna duše se o dost zmenší svým rozpětím (přehuštěním) a je větší pravděpodobnost, když strefím hranu, že náraz duše nevydrží a cvaknu.

Argumentace druhá:
V případě podhuštěného kola: pokud se hrana či coping setká s podhuštěným kolem, pak onen malý tlak vzduchu dovolí setkání se např. hrany patníku s hranou ráfku a díky tomu dojde k procvaknutí duše.

Nafouknuté kolo jako “kámen”: “našutrované” zadní kolo zmírní sílu nárazu a nedovolí tak setkání hran např. copingu a ráfku (u vertařů). Díky tomu se duše necvakne.

Které tvrzení je podle Vás správné? Připadně co byste ještě upřesnili?


Až se shodneme v komentářích, kdy duši cvakneme, můžeme otázku dále rozvést. Existuje hodnota, kdy máme přední a zadní kolo správně nahuštěné? Je to maximální hodnota uváděná na boku plášťů? Pokud ano, pak u takto “našutrovaných” plášťů na streetu se veškeré otřesy a dopady přenášejí do celého rámového setu? Neprojevuje se toto záporně na délce životnosti rámu, patek vidlic, řidítek?

 

Mám dokonce ještě jednu podotázku týkající se stále pláště a jeho nafouknutí. V případě, že mám plášť o rozměru 2.35” a nafouknu jej málo (nenafouknu úplně), vleze se mi do úzké zadní stavby rámu, protože se přece tolik neroztáhne? A pokud jej nafouknu moc, mohu z něj udělat např. 2.4”? 

 

 

3. JAK LÉPE VYUŽÍT MOŽNOSTI JEDNADVACÁTÉHO STOLETÍ
Pro mě docela zajímavá otázka, na kterou bych si přál znát odpověď. V minulém článku o možnostech budoucnosti mě docela překvapilo, že vlastně možnost vidět produkt rotující o 360° není na e-shopu tak důležitá. Zeptal bych se proto, co byste ocenili Vy? Je něco, co Vám u prezentace komponentů na našem e-shopu a webu chybí? A to ať už jakoukoliv formou?

 


Ukázka využití nové aplikace Vine, která umožňuje propojit video s Twitterem.

 

Pokud hledáte odpovědi na své otázky stejně jako já pak věřím, že následující diskuze bude opravdu hodně přínosná.

 Fotogalerie k článku

07. 03. 2013, napsal: Jakub Skupin


« zpět na seznam všech článků

+ Přidat komentář Komentáře ke článku

08. 02. 2014 #18 Sob
Docela by mě zajímalo jak je to s kolečkama co mají míň jak 25T.Mám kazetu s 8T a jsem rači když mám lehčí převod,chci si koupit převodník od Animalu co má 23T ale zajímalo by mě jak je to u převodníku s takovým malým počtem zubů a s řetězem,říkám si jestli nebude vadit šroub od kliky řetězu?Nemáte s tím někdo zkušenost?
10. 03. 2013 #17 Makko
Vím vím, Foxík to krásně citoval prostřednictvím vzdělávacího portálu, proto jsme to nepsal znovu ;-)
10. 03. 2013 #16 Radek
Je to tak, vim to, ale na konzoli vznikají záporné momenty a průhyb je taky jiný, na konci vyložení je největší..Jen jsem chtěl ukázat názorně, jak to funguje a na prostém nosníku je to pochopení daleko jednodušší a intuitivnější, než na konzoli, kde je to v podstatě opačně..Průhyb bude největší na volném konci, moment a smykové napětí hned u podpory a proto je možne si dovolit plnou osu s rostoucí délkou zužovat.

Makko: jde o zachování stejné plochy průřezu plné a duté osy..je logické, že kdyby měl animal stejně tlustou osu, jako normální pedál a ještě by byla dutá, musí vydržet méně..
09. 03. 2013 #15 Makko
Jak říká Ondras, pedál respektive osa je jako konzola, tzn. že právě vrch je tažený a spodek tlačený,(pro ilustraci: když dáte třeba houbu na kraj stolu, jednou rukou ji držíte na stole a druhou přehýbáte dolů - nahoře se vám póry roztahují a dole se stlačují k sobě) a nejnamáhanější místo je přímo na styku pedálu s klikou a dále od závitu se namáhání zmenšuje, proto je normální osa odstupňovaná, protože na kraji pedálu není tak velké napětí v materálu jako přímo u kliky, tudíž ho tam není tolik třeba. U toho ohybu jde o moment setrvačnosti a vzdálenost od težistě ke kraji (vrchu či spodu) osy. Pokud by měly stejný průměr, je plná osa pevnější, ale pokud je animalácký průměr větší a tloušťka stěny není příliš malá, může být, a v tomhle případě podle mě i je, animal pevnější. Samozřejmě ji mohli nechat plnou a vydrželo by to daleko víc, ale za prvé žádný člověk neváží tunu a za druhé by asi nikdo nechtěl pedály, co váží 2x víc než ostatní :)
09. 03. 2013 #14 čenda
Jakožto strojař tvrdím, že dutá, v průměru širší osa je kurva dobrej nápad! Ještě když sem kolikrát zlomil osu u pedálu a to neni to zrovna příjemny..
09. 03. 2013 #13 OndraS
Radek : Hehe moc pěkně vysvětlený kámo možná to tak je nevím, každopádně ten obrázek na kterým to demonstruješ je jako by prostý nosník (uložený na obou stranách na jedné pevná a na druhé posuvná kloubová podpora), zatímco pedál je uložen jen na jedné straně v klice takže by to mělo být spíš vetknutí stylem konzoly a tím pádem by se měla osa ulomit jakoby těsně za klikou (představ si jakým způsobem se ohne například balkón než se úplně utrhne.. osa by se podle mě měla deformovat stejným způsobem). Tím pádem je jakoby jedno, že se materiál ubere v místě pedálu, protože osa se láme jakoby u konce (tam kde je ta dutá nejširší a ukončená závitem). Fyzika a mechanika nejsou zrovna mé silné stránky takže nevím jestli nekecám hehe.. Každopádně si myslím, že se zlomí spíš ten plast než ta osa. Osobně jsem takhle viděl zlomených pár pedálů, ale osu nikdy. Samozřejmě je možné, že se už dávno pedály dělají z kvalitnějšího plastu a zlomí se i osa ale já osobně jsem to nikdy neviděl. Sám vozím kovové pedály takže bohužel nemám konkrétní zkušenost.
08. 03. 2013 #12 Tomáš Pavela
Z teoretického hlediska nejde posuzovat pevnost osy u standartních pedálů kde je použitá plná osa konického tvaru s novým typem rovné duté osy, a to z těchto důvodů. Rozdílným tvarem s rozdílným průměrem, a s největší pravděpodobností i použitým jyným materiálem a případnou povrchovou úpravou.
Budeme mít dvě osky do nových pedálů Animal z naprosto stejného materiálu. Jedna osa bude dutá (jako je originální osa)druhá bude plná. Dutá osa je pěvnější z hlediska namáhání v ohybu než osa plná z důvodu který tu velice pěkně popsal Radek.
V tomhle daném případě je vhodnější použít osu dutou která je pevnější ale i váhově přijatelnější než osa plná.
08. 03. 2013 #11 Jakub Fox Skupin
Ahoj všem a rovnou moc díky za postřehy i komentáře, přijdou mi přínosné. Zkusím ještě něco přidat.

@Shawi: s tím úhlem kamery si právě nejsem pořád úplně jistý, protože takhle mi to zase přijde dost neosobní (nezdvořilé) vůči Vám. Taky se mi trošičku hůř odhaduje, co ještě objektiv zabere a co už ne (viz ten kulich). Budu na tom pracovat.

@Rad: o to jde, co nejvíc přiblížit realitě, díky, to mám radost ;). Střih tam není, je to vkuse ale rozhodně to není na prváka, to si ještě netroufnu. Zatím jsem snad každý díl několikrát přetáčel, protože se např. zaseknu nebo zakoktám tak, že to nejde použít. Zatím jsou to galeje, hehe.

@Jan: sem rád, že to tady zaznělo. Nám například občas přijde reklamace ohnutých os v pedálu nebo přímo zlomená osa. Je to přesně o tom, že vše je velice individuální. Dalo by se to rozvést: kolik vážíš, jaký styl jezdíš (street nebo dirt // a street technický nebo gapy), jak často jezdíš (denně / týdně / měsíčně), děláš pedal grindy (nebo se učíš pedal grindy), učíš se třeba whip do banku (kde při pádu kolo zastavuje často o pedál) jaký máš ke kolu přístup (flákneš s ním kdekoliv) a tak dále. Všechny tyhle faktory ovlivňují výslednou životnost pedálů. Nehledě na to, že přestože je tvar osy u klasických plastových pedálů téměř stejný, některé značky mají osu z jiných (pevnějších materiálů) - a to celé toto téma opět zpřesňuje. Někdo nemá za život s pedálem jediný problém, někdo zase pořád.

@Radek: díky, supertrefně a jednoduše vysvětleno - "horní je tlačená a dolní tažená". Číslo, že je dutá pevnější na ohyb (což na ohyb v BMX potřebujeme) až o 120%, jsem už také někde zahlédl.

@Tomáš Pavela: tý jo, moc díky za trefný postřeh (i celý koment). To s vazelínou a dotažením je určitě pravda, dobře že to zaznělo.

@Martin, @Jirka: někdy v létě loňského roku jsem se byl dopoledne podívat na Štvanici, kde jezdila skupinka začínajících kluků na BMX. Téměř polovina z nich měli značně podhuštěná kola - kolo se pod nimi kroutilo jak žížala. Překvapovalo mě to, protože kromě toho, že málo nafouknutá duše dost znejišťuje pocit z ježdění navíc ovlivňuje životnost jak pláště, tak duše a v neposlední řadě ráfku. Proto si myslím, že jedna z věcí, na kterou moc nehledíme je správný tlak a vlastně "nevíme" co je správně. Ono "správně" vlastně nelze přesně napsat, protože každý to má rád jinak (a jak píšete, pro přední i zadní kolo je tomu zase jinak), důležité je si pak ale uvědomit, že to nese i svá rizika. Každopádně by mě zajímali ještě další hodnoty, kdo, jak a na kolik.

Vzpomínám si, že kdysi Pepa Dressler přesně dbal na to, kolik má v předním i zadním kole, protože určitě řada z nás ví, že někdy onen správný tlak dost zásadně ovlivňuje to, jak se nám na kole jezdí. Říkám si, zda to není jeden z fíglů těch, co se kolem živí.

CENA PEDÁLŮ
Na Dan’s Compu jsou pedály naceněny takto (dokonce o něco levněji než na ofiko Animal webu): Animal BPE PC Pedals = $44.99 VS Animal Hamilton PC Pedals = $16.99. BPEčka jsou tedy jednou tak dražší, než klasické plasťáky. Myslím si, že je to způsobeno hlavně výrobním procesem a tím, že museli nechat udělat novou formu i zřídit celý nový výrobní proces (linku), protože se BPE pedály ničím nepodobají všem ostatním pedálům. Už jen výroba zcela jiné osy s povrchovou úpravou se na ceně projeví, kluzná ložiska s kovovou zarážkou uvnitř plastového těla určitě vyžadují více času strávenou nad výrobou. Tohle je jeden pohled. Druhým pohledem může být i onen technologický progress - tedy že pedály si rádi koupí (a ocení) jezdci, kteří s pedály mají problémy. Je to možná něco jako tunning. Řada z nás ráda zaplatí za něco, v čem vidíme přidanou hodnotu (ať už designovou, technologickou, osobní odlišení se), přitom levnější varianta s velice podobnou funkcí existuje také. Předesílám, že cenu nijak neobhajuji, cenotvorbu udává Animal a jistě ví, co mohou a co ne.

Poslední věc, nad kterou přemýšlím je ta, zda má nebo nemá většina z nás osu u pedálů po čase ohnutou, aniž bychom to nějak více cítili - když si schválně teď, až budete na kole, zkusíte na volno šlapat dozadu, v nohách ucítíte možná úplně jiný pocit udávaný pedály, než jste zvyklí - a proto se ptám: je toto způsobenou ohnutou osou v pedálech, nebo něčím jiným?
07. 03. 2013 #10 mopy
do těch pedálů bych hned šel, ale při pohledu na cenu se mi otevřela pusa trochu :D
07. 03. 2013 #9 Radek
Tomáš: Nemyslim si, že vlastní tíha samotné osy hraje až takovou roli, vučí zatížení, které na něj klade tíha při dopadech, nebo dalo by se říct při stálem zatížení, kdy jenom na kole "jedeš".
07. 03. 2013 #8 Tomáš Pavela
Osobně jsem se nikdy nesetkal se zlomenou osou pedálu. V mém případě vždy povolilo něco jiného ( klika, případně středová osa ). Samotné tělo plastového pedálu má samo o sobě omezenou životnost, která je ve srovnání s pedály z AL slitiny natolik malá, že nemůže ohrozit životnost plné osy pedálu z hlediska únavy materiálu zatížením. Použití duté osy o větším průměru beru jako technologický přínos z hlediska vývoje komponentů.
Nárůst průměru s použitím duté osy dovoluje použití menšího množství materiálu díky lepšímu rozložení zatížení. Méně materiálu se rovná menší hmotnost samotné osy. Osa pedálu je v podstatě jednostranně vetknutý nosník, který přenáší zatížení do místa vetknutí ( spojení osy pedálu s klikou ), takže ať už je je osa plná nebo dutá nejvíce namáhané místo bude vždycky v místě zmiňovaného spoje, a ten je limitovaný průměrem osy v místě závitu, který je u všech pedálů stejný.
Záporně vidím možnost dotahování pedálů ke klice pouze imbus klíčem podle mého odhadu velikosti 6mm. To by mohl být problém z hlediska povolení pedálu po delším časovém období. Doporučuji pořádně namazat závity vazelínou, aby nemohlo dojít k srůstání závitu. Obrovským přínosem vidím kluzné pouzdro pedálu. V jednoduchosti je síla a v tomhle případě to platí dvojnásobně.
Pedály jako celek vidím hodně pozitivně. Osobně by mě štvala jen cena a dále možnost dotahování pouze imbusem.

07. 03. 2013 #7 Radek
Pokusím se rozvést nějak tu osu. Jde o to, že když se..dejme tomu nosník, v našem případě osa prohybá pod nějakým zatížením..http://api.ning.com/files/gVibOZa7Ng*WSR7c*fxUM8e4VM3Pi9UktTTSpKrD6lUtD1Tb4Aru4H804k4h1r4q4vmseagM1no*hEE9B6woPUDW0O*uP9cJ/deformacenosniku.gif dejme tomu, třeba jako tady..Když si představíte místo horní a dolní obrysové čáry nosníku "vlákna" která se při zatížení ohýbají podle osy prutu(označena čárkovaně), tak jde logicky odvodit, že ta horní pruty budou mít tendenci se skracovat a ty dolní zase natahovat, čilí horní je tlačená a dolní tažená, ale uprostřed se neděje prakticky nic, takže je tam materiál nepotřebný a je lepší tento přebytek nalepit na strany, kde je potřeba, čili právě co nejblíže k těm horním a dolním vláknům, protože ty přenášejí prakticky všechno zatížení..trubka bude určitě o něco tlustší protože musí byt zachována rovnost plochy průřezu plné tyče a duté trubky..za takových podmínek má trubka větší pevnost za ohybu až o 120%..snad je to pochopitelné
07. 03. 2013 #6 Martin
cao.predem se omlouvam ale nemam ceskou klavesnici. proto bez diakritiky. Ohledne toho husteni kol. ja foukam tak na mou vahu ne moc meke ne moc tvrde. myslim si ze kdyz je to primerene tak se i lepe odrazi ban... lepsi dopady atd. a procvaknuti to proste patri k jezdeni hold nekdy se to stane. jinak podcast v klidu. tak tedy zatim. m
07. 03. 2013 #5 Jan
Jako nikdy v zivote sem neohl a ani nezlomil osu , ty pedaly bych si spis koupil jenom kuli tomu vzhledu ;)
07. 03. 2013 #4 Shawi
Jirka: ty pedály se můžou vyplatit člověku, kterej má 90 kilo, chce mít plasťáky, ale zároveň nechce mít v batohu náhradní pedály. Protože přece jen dojet někam na trip a zlomit osu je docela na pječu
07. 03. 2013 #3 Jirka
Video super, ale ty pedály jsou zbytečně drahý a pravděpodobně se investice do nich nikomu nevyplatí, když náhradní plastový tělo stojí stejně, jak běžný celý pár plastových pedálů :(. Duše se určitě cvakne snadněji, když je plášť měkký, mě se osvědčilo na street foukat zadní kolo kolem 70-80 psi, přední kolo trochu míň, kolem 60 psi. Pláště mají potom lepší přilnavost.
06. 03. 2013 #2 Rad
pekně foxi! hodne to približi k realite =) jen tak me prolitlo hlavou, jak moc jsi asi sikovnej, protože jsem si ani nevsim střihu.. jestli to točis na prváka nebo más záseky? =)
06. 03. 2013 #1 Shawi
Na podcastu se mi strašně líbí ten uhel kamery, tohle mi připadá optimální. Nemá to chybu, až na ten poslední záběr když ukazuješ kulicha a neukážeš ho celej.
K obsahu: přijde mi jako blbost cpát spotřební materiál typu duše do takový krabičky. Třeba u náb to chápu, nába je věc na dýl tak má člověk z tý krabičky i radost a na tý ceně už ho to nevytrhne. Ale připlácet u duše za krabičku, to je dost pro fajnšmekry. Věřím tomu, že to kluci z Animalu maj dobře vymyšlený, jen mi to přijde zvláštní.
Pláště foukám na maximální povolenej tlak, z jednoduchýho důvodu. Když nemám našutrováno málo jedu a to mi točí. Ale i z důvodů odolnosti, když mám třeba měkký zadní a dělám manuál 18 a nedám to čistě tak uplně cítím jak se to kolo žvejkne a už čekám že mi vystřelí duše.

Těším se na další podcast. Fiktivní pětikačka letí