DIG X VANS "THE CIRCLE" 2021 - ALEX ROVNÝ ROZHOVORNapsal TBB-BIKE | 11.11.2021


Foto: Milan Tykal (@emetphoto)

Kdo sledoval naše působení v soutěži Vans The Circle 2021 zřejmě neminul můj rozhovor pro DIG magazín. Protože je soutěž u konce a vlastně jsem za těch 25 let nikdy žádný větší rozhovor nedělal, dovolím si jeho českou podobu zveřejnit tady u nás na Blogu. Komu uteklo celé dění okolo VTC 21 může mrknout na naše soutěžní video, které se probojovalo mezi Top 10 a nebo mrknout na BTS edit mapující natáčení. 

DIG: Vysvětlíš nám prosím jak vznikla ta myšlenka si otevřít obchod? Proč a kdy jsi otevřel obchod v tvojí lokalitě?

Ahoj, víc než myšlenka to byl pro mě přirozený vývoj. V té době jsem jezdil celkem dobře BMX race a naplno se připravoval na novou sezónu. Dokonce jsem se rozhodl opustit střední školu, abych mohl naplno makat. Nějakou dobu jsem taky prodával věci na kolo po závodech, aby jsem si vydělal na cestu.  Bohužel mi vypověděla službu kolena a jelikož jsem tehdy neměl žádné známe doktory a celkově péče v té době nebyla na vysoké úrovni dostal jsem od doktora na výběr, buď nebudeš chodit nebo přestaneš naplno jezdit, tečka. To byl asi ten moment, kdy jsem se rozhodl pokračovat dál a zůstat aktivní v BMX i když ne v roli aktivního ridera. Psal se rok 1996 a já si naproti tehdejší BMX dráze u nás v Brně zařídil maličký obchůdek. Bez peněz, bez zkušeností … byl to hodně punk heh. Dodělal jsem si školu, začal pracovat a po odpoledních se věnoval obchodu. 

DIG: Můžeš nám říct trošku o své BMX historii? Kdy jsi začal jezdit / stále jezdíš atd.?

Své první BMX kolo jsem dostal na Vánoce 1986 od rodiny. Byl to hodně úlet, protože tady panovala ještě hluboká totalita a BMX kolo bylo podpultové zboží. Hned následující rok jsem se přihlásil do místního klubu a všechno to začalo. První výsledek se dostavil až po třech letech kdy jsem vyhrál v té době něco jako Český pohár. V listopadu téhož roku proběhla v tehdejším Československu Sametová Revoluce, převrat, kdy jsme se zbavili komunistické diktatury a to pro nás to znamenalo jediné, možnost cestovat do zahraničí. Byla to skvělá doba, každý víkend závody, každý víkend někde jinde, spousta přátel a srandy. Závodil jsem po celé Evropě, objel několik mistrovství Evropy, Světa. Podíval jsem se do USA. V nejlepších časech jsem se stal dvojnásobným více-mistrem České republiky. Opakovaně jsem se po problémech s koleny vracel, ovšem nešlo to a poslední závody jsem odjel v roce 2007. Díky cestování jsem se setkal i s jinými disciplínami než byl Race což mě dále inspirovalo i v obchodě. Dnes se moc rád projedu s dcerou na pumptracku, skočím si nějakou menší lajnu a to mi naprosto dostačuje abych se pořád cítil jako jezdec. 

DIG: Jste primárně BMX shop? Pokud ano, proč?

Ano jsme 100% BMX shop a s tím jsem do toho kdysi šel. BMX nebo nic. Byla doba, kdy všichni moji kámoši začali jezdit fourcross nebo downhill, který byl v té době extrémně populární. Tehdy jsem zkusil i horská kola. Netrvalo dlouho a musel jsem si říct „nejde sedět jedním zadkem na dvou židlích“, pokud chceme dělat BMX tak na 100%. Věděl jsem, že to nebude jednoduché. Race riders ubývalo, freestyle scéna tady žádná nebyla. Ani jsem si nepřipouštěl, že nemáme ty věci komu prodávat. Udělal jsem první Dirt závody, obvolal kámoše a byl contest. Tehdy nebyl internet a mobilní telefon mělo jen snad pár lidí …. Mělo to své kouzlo. A stejně to funguje do dnes. Pořádám a podporuji akce, ridery a různé projekty. To je důvod, proč je lokální shop nezbytný a scéna mohla zdravě růst. Kontinuální podpora.

DIG: Kdo je součástí tvého týmu pro Vans The Circle? Můžeš nám o nich něco říct ? (Věk, jaké mají kolo, jaký styl ježdění mají atd.)

Sestavit team pro Vans The Circle nebyl moc velký problém. Jen jsem se modlil aby byli všichni zdravotně v pořádku. Základem teamu je naše thebikebros parta, kterou jsem se rozhodl doplnit o hosty z řad kámošů „Honzu Prokeše a Nováka“ - dlouhodobých zákazníků jako takové poděkování a motivaci do budoucna. 

Honza Prokeš / 22 let / kolo Cult - Honza je hodně univerzálním a progresivním riderem. Jeho ježdění je velmi ovlivněno prostředím ve kterém začínal jezdit, hlavně dirt a park. To přináší osobitý styl a širokou škálu triků, od dlouhých nosemanuálů po velké dropy. 

Honza Novák / 19 let / kolo Federal Bikes - Honza je přesně ten jezdec, který si nezapře žádný spot na který narazí, je schopný pojezdit jak dirty v lese, tak patníky v nejhorší čtvrti ve městě. Od dob co začínal jezdit byl velký střelec a to mu nadál zůstává, pokud na závodech uvidíte týpka, který by se nejradši na long jump nechal roztáhnou za motorkou, nebude to nikdo jiný než on. Honza odvádí skvělou práci i za kamerou a střihem, toho si v dnešní době nelze jinak než vážit.

DIG: Koho jsi zvolil aby natáčel edit? Pracoval jsi s nimi už někdy? Proč jsi je vybral? (Prosím přidej odkazy na nějaký jejich další obsah co vytvořili)

Když máte kolem sebe partu co jezdí na BMX, musíte mít i filmera. V ideálním případě filmera co jezdí. Tomáš Carda je členem naší crew už řadu let a máme za sebou několik povedených projektů. Bylo to jednoduché rozhodování. V poslední době se Tom však věnuje převážně své firmě a pro BMX už mu bohužel tolik času nezbývá. Proto jsem byl rád když přijal mou nabídku a do Vans The Circle se zapojil. Bylo příjemné zavzpomínat na všechny ty okamžiky, které jsme společně strávili. Z jeho tvorby můžu připomenout projekt Lost in, sérii Jamů Street Jammin nebo náš trip do Rumunska. Co se týká fotografa, opět jsem sáhl po dlouholetém kamarádovi. Milan Tykal stejně jako Tom pro nás fotil celou řadu projektů a je mi vždycky velkou ctí mít tyhle dva vedle sebe. 

DIG: Šlo natáčení dobře do této chvíle? Co můžeme čekat od vašeho Editu?

Při prvním setkání, které se konalo u nás v Brně jsme hodně bojovali s počasím. To nás značně limitovalo ve výběru spotů. Bohužel došlo i na zranění takže první pocity nebyly příliš optimistické. Druhého natáčení jsem se osobně nezúčastnil jelikož chystám velkou akci, dirt jam s koncertem a dalšíma srandama na oslavu 25ti let TBB-BIKE. Tom s partou vyrazil na super spoty v Čechách, počasí jim vyšlo na jedničku takže nálada a pocit je prozatím parádní. Na začátku jsme si řekli koncept a zbytek už nechávám v rukou Tomáše, který má naprosto plnou důvěru celého teamu. Věřím, že budeme všichni nadšení .. máte se na co těšit!

DIG: Jak momentálně vypadá lokální bmx scéna? (Jaké tipy riders a styly ježdění se dají v okolí vidět)

Mám velkou radost z toho, kam se za ty roky u nás scéna posunula. Velký vliv na to má nová výstavba parků. Staví se opravdu hodně a s tím logicky přibývá i riderů. BMX je víc vidět což opět ovlivňuje vývoj scény. Organizuje se také celá řada dobrých akcí. Máme tady dost dobrých riders ať už jde o street, park nebo trailsy. Pokud chce někdo jezdit BMX určitě si dokáže najít to, co hledá. 

DIG: Jaké je to v porovnání s dobou kdy jsi poprvé otevřel?

Těžko srovnávat. Jak jsem už psal výše, když jsem začínal tak tu žádná scéna nebyla. Vše se začalo formovat kolem akcí, které jsem pořádal. Přidali se další pořadatelé a všechno to rostlo. Dnes má kolo X krát víc dětí, jsou tu podmínky, v obchodě koupíš vše co potřebuješ přesto do “core” scény jich dojde minimum. Jako by chyběla motivace nebo ten chtíč dojít dál. Za tu dobu tady bylo několik generací riderů a každá byla jiná. Dřív tu byla jedna parta a bylo jedno, co kdo jezdí. Dnes je scéna rozdělena dle disciplín a každá parta si jede to svoje. To je ale přirozený vývoj a já rozhodně nejsem skeptický. BMX žije!

DIG: Viděl jsi nárůst ženských riders a obecně diversity v minulých letech?

U nás jsou ženy prozatím vidět jen v parku. Asi jde hledat spojitost s olympiádou. Na streetu nebo hlíně jsem ještě holku kromě jedné výjimky neviděl. Nebo mě něco uteklo? Rozmanitost nejen v jezdeckých stylech je viditelná určitě. To je přesně to, co se mi na BMX líbí. Chceš jezdil BMX ? Vyber si …. Možností, stylů, způsobů je nespočet … 

DIG: Jak důležitý je dobrý BMX obchod pro podporování lokální scény? (Proč?)

Pokud se někdo pustí do BMX s cílem primárně obchodovat, vydělat na něčem co zrovna frčí je to z pravidla na chvilku. Zažil jsem to několikrát. Obrovská bublina, která časem splaskla. Nikdy jsem u nás na jamu nebo akci neviděl jiného majitele obchodu. Proč? Dobrý BMX obchod podporuje komunitu kontinuálně a snaží se dávat přidanou hodnotu. Propojení komunity a obchodu by mělo být přirozené a založené na důvěře a vzájemném respektu. BMX je pro mě druhá rodina a když někdo přijde s nápadem nebo dobrým projektem, vždycky bude mít dveře otevřené a pokud to bude jen trochu možné, rád ho podpořím. Proto je důležité mít dobrý lokální obchod.

DIG: Myslíš že BMX nabralo poslední dobou na popularitě? (Proč si to myslíš?)

Pokud se budeme bavit o poslední covidové době, pak určitě všichni dobře ví co zavedené lockdowny udělaly s cyklo sklady. BMX nezůstalo stranou a přísun nových dětí byl opravdu obrovský. BMX na popularitě rozhodně nabralo a důvodů může být hned několik. Obecně je ale vše dostupnější, sociální sítě jsou přehlcené BMX obsahem, jezdí se exhibice, pořádají se kvalitní kontesty. A v neposlední řadě ať už má každý názor jaký chce, Olympiáda stojí také za popularizací, byť jediné disciplíny.

DIG: Co je ten nejzvláštnější požadavek co jsi kdy dostal od zákazníka a / nebo co byla ta nejzvláštnější věc co jsi viděl se stát před obchodem?

Fuu za ty léta toho bylo opravdu hodně a vypíchnout jeden by bylo opravdu složité. Podělím se však o jeden zážitek, který se mi zaryl do paměti hodně hluboko. Bylo to v tom prvním malém kráku naproti BMX dráze. Přijel za mnou zákazník přes celou republiku, dal mi dárek v podobě nějakýho metal trička a poděkoval, že si může koupit kolo. Do dnes jsme výborní kamarádi a dokonce když se podaří, jdeme si společně zajezdit. Díky Tomku! 

Související články: alex rovný interview


Zpět
 
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Cookies Cookies
Potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „OK“.
Souhlas můžete odmítnout zde.
Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie podle kategorií, v souladu s vlastními preferencemi.
Technické cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Jsou odpovědné mj. za uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků (schránka), působení filtrů, nákupní proces a ukládání nastavení soukromí. Nepožadujeme Váš souhlas s využitím technických cookies na našem webu. Z tohoto důvodu technické cookies nemohou být individuálně deaktivovány nebo aktivovány.
Reklamní cookies
Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři, abychom Vám mohli zobrazit vhodné obsahy nebo reklamy jak na našich stránkách, tak na stránkách třetích subjektů. Díky tomu můžeme vytvářet profily založené na Vašich zájmech, tak zvané pseudonymizované profily. Na základě těchto informací není zpravidla možná bezprostřední identifikace Vaší osoby, protože jsou používány pouze pseudonymizované údaje. Pokud nevyjádříte souhlas, nebudete příjemcem obsahů a reklam přizpůsobených Vašim zájmům.
Analytické cookies
Analytické cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu, komunikaci přes náš chat a také měření výkonu našich reklamních kampaní. Jejich pomocí určujeme počet návštěv a zdroje návštěv našich internetových stránek. Data získaná pomocí těchto cookies zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které ukazují na konkrétní uživatelé našeho webu. Pokud vypnete používání analytických cookies ve vztahu k Vaší návštěvě, ztrácíme možnost analýzy výkonu a optimalizace našich opatření.
Personalizované soubory cookie
Používáme rovněž soubory cookie a další technologie, abychom přizpůsobili náš obchod potřebám a zájmům našich zákazníků a připravili tak pro Vás výjimečné nákupní zkušenosti. Díky použití personalizovaných souborů cookie se můžeme vyvarovat vysvětlování nežádoucích informací, jako jsou neodpovídající doporučení výrobků nebo neužitečné mimořádné nabídky. Navíc nám používání personalizovaných souborů cookie umožňuje nabízet Vám dodatečné funkce, jako například doporučení výrobků přizpůsobených Vašim potřebám.