Jak vybrat BMX brzdu a rotor

 

BRZDOVÁ PÁKA / BRAKE LEVER

Brzdovou páku používají především jezdci pro park nebo dirt jump & trailsy. Rozdělit je můžeme spíše na odolnější (s pevným tělem) a lehké (pro trailsové jezdce). U brzdových pák také hlídáme průměr aretačního šroubu, dle kterého volíme Evenbmx Cable Daptor pro rotor.

 

BRZDOVÝ BOWDEN / BRAKE CABLE

V BMX se často používá brzdový bowden Linear Brake Cable, což je bowden se speciálním vnitřním pletením. Nelze nahradit obyčejným ani řadícím bowdenem. Vnitřní struktura bowdenu dovoluje 1x protočení řidítek při zachování stejných brzdících vlastností (při správně nastavené délce).

 

ROTOR / TWISTER

Podstatou Freestyle BMX je tento komponent. Dvě protichůdné misky s ložiskem uprostřed umožňují rozdělení lanek a bowdenů tak, aby bylo možno protáčení řidítek o 360° a přitom se zachovala stejná brzdící síla (lanka a bowdeny se díky twisteru nikdy nezamotají) Celý brzdový komplet tvoří brzdová páka, 2x vrchní bowden, 2x vrchní lanka, 1 pár Evenbmx Cable Stoper, 1x Evenbmx Cable Daptor, rotor, 2x spodní bowden, 2x spodní lanka a brzda. Instalace rotoru/twisteru zde.

 

 

 

BRZDA / U-BRAKE

Z 99% se na Freestyle BMX kole používá pouze zadní brzda. Přední brzda se k vyšším modelům kol vůbec nedodává. U-brake brzda má specifický tvar a nelze nahradit jiným typem brzdy. Funkčnost brzdy záleží také na použitích brzdových destičkách, povrchové úpravě zadního ráfku, správně napnutých pružinkách a chodu lanek. Velkým trendem posledních let je ježdění brakeless (bez brzd).

 

 

GYRO PLATE

Gyro Plate je podélná podložka pod představcem (volně odjímatelná) nasazená na krku vidlice obsahující 2x závit pro aretační šrouby. Slouží k ukončení vrchních rozdvojených bowdenů a lanek vedoucích od brzdové páky k rotoru.

 

 

 

DOPORUČUJEME

Brzda musí vždy brzdit a fungovat!!

- každý, kdo se na začátek učí jezdit potřebuje kvalitní a hlavně brzdící brzdu. Brzda urychluje učení triků a dělá kolo bezpečnějším.
- snad u všech nejlevnějších modelů jsou naprosto nefunkční brzdy, často se špatnými brzdovými špalky na černém ráfku, který snižuje brzdné vlastnosti. Doporučujeme nákup gelových špalků.
- doporučujeme se vždy poradit přímo u jednotlivých modelů kol, jak vylepšit brzdné vlastnosti.


ŘEŠÍME S VÁMI

Jedním s prvních témat, na které jste se sami ptali v diskuzním fóru bylo jak vybrat nejvhodnější rotor a jak jej následně namontovat. Připravili jsme textovou část obohacenou o názorné fotky. Instalace rotoru/twisteru zde.

První nastavení správného chodu brzdy obsahuje několik kroků. Jak správně seštelovat brzdu (nastavení pružinek).

Lehce jsme zavadili o téma udržování brzdy v chodu jak nejlépe to jde. Aby brzda brzdila.

Občas se stane, že brzda začne kvílet. Nemusí být nutně problém ve směsi brzdového špalíku. Co dělat, když brzda kvílí.

Podívejme se společně, jak roztřepené lanko vrátit zpět do bowdenu.

Není vždy jednoduché najít řešení pro - Dvojité lanka i dole.

 

Jak oddělat brzdové čepy/navářky v případě, že mám kompletně odjímatelný brzdový hardware?

Pokud čistíte brzdu, musíte to dělat s rozvahou. Ze zkušeností se ukázalo, že není vhodné ráfek šmirglovat (platí zejména pro barevné ráfky). Více zde -  Brzda nebrzdí (ošmirglováno, vyčištěno).

Občas je potřeba některý z komponentů trochu upravit aby fungoval ještě lépe. Rotor SaltPlus Geo lze vylepšit takto

Gyro tabs jsou velikostně opravdu titěrné. Občas se je nedaří zašroubovat, příčin může být hned několik: Gyro Tabs nejdou našroubovat. 

 

Využijte naše diskuzní fórum, kde Vám ochotně poradíme nejen my, ale především ostatní rideři - TBB-Bike.cz Diskuzní Fórum.

 Zpět
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace X