Jak vybrat BMX hubguard

 

Tento článek by měl sloužit ke snazšímu výběru hub guardů pro Freestyle BMX kola. Protože však existuje spousta značek, které mají odlišnou konstrukci a rozměry, chtěli bychom Vás poprosit o spolupráci. 
 

Pokud vlastníte jakýkoliv hub guard, který Vám dobře funguje, napište prosím do fórajakou značku hub guardu máte a na jaké nábě. Díky tomu pozvolna sestavíme seznam vhodných kombinací a Vy tak můžete čerpat tolik potřebné, přesné informace. Můžete zde také napsat, jak jste s danými hub guardy spokojeni, nebo co by Vás dále o hub guardech zajímalo.

Další články o hub guardech naleznete na webu pod tímto štítkem - hub guard.

 

 

FREESTYLE BMX HUB GUARD


Hub guard slouží k ochraně náby, drátů případně driveru. Napomáhají také hladšímu průběhu grindování, někdy prodlužují stupačku, brání zaseknutí patky rámu do měkkých částí subboxů a tak zmenšují možnost nebezpečných pádů. Konstrukce hub guardu se pro přední a zadní nábu liší. Pro výrobu hub guardu se nejčastěji používá hliník, občas také plast

 

ZADNÍ HUB GUARD NA OSU NÁBY


Nejpoužívanější tip hub guardu, který pouze nasunete na osu náby. Hub guard se opře o kónus na non-driver straně náby. Pro vložení náby s hub guardem do zadní stavby rámu musíte většinou použít větší sílu - je potřeba zadní stavbu rámu lehce roztáhnout směrem od sebe. Roztažení určí tloušťka stěny hub guardu. Při dotahování matky na ose dotahujete zároveň zadní kolo, stupačku i hubguard.

 

 

Značky vyrábějící tento tip: The Shadow ConspiracyMichal Šmelko signature "The Belly Button" a další. Animal PYN se na osu náby šroubuje - má svůj závit.

Použití pro náby: Pasují na všechny náby s klasickou 14mm osou.

 

 

 

ZADNÍ HUB GUARD NA KÓNUS NÁBY


Velice podobnou konstrukci jako hub guardy na sou mají hub guardy od značek Profile, BSD apod. Ty se však silou nalisují na non-driver kónus kazetové náby. Mají tedy značně větší vnější průměr středové díry.

 

 

Značky vyrábějící tento tip: Profile, BSD ...

Použití pro náby: Profile, Madera ....

 

 

ZADNÍ HUB GUARD NA STRANU DRIVERU


Snad jediným zástupcem vyrábějícím hub guard na stranu driveru je Primo "DSG". Tento hub guard je z poloviny "vykrojen" pro řetěz. Také je lehce vyšší. Stačí pouze nasunout na 14mm osu. Hub guard se opře o kónus u driveru a vnitřní stěnu zadní patky rámu. Pro vložení náby s hub guardem do zadní stavby rámu musíte většinou použít větší sílu - je potřeba zadní stavbu rámu lehce roztáhnout směrem od sebe. Při dotahování matky na ose dotahujete zároveň zadní kolo, stupačku i hub guard. 

 

 

Značky vyrábějící tento tip: Primo DSG

Použití pro náby: Hub guard je určen pro naprosto všechny kazetové náby s klasickou 14mm osou a 9T driverem. Např.: WTP, Federal, KHE, Odyssey, Coalition, Primo, The Shadow Conspiracy a mnoho dlaších...

 

 

 

 

ZADNÍ HUB GUARD NA FEMALE OSU


Speciální hub guard, který pasuje pouze na female osu. Většinou pasují pouze na daný model náby (každá značka má jinou konstrukci). Hub guard nahrazuje kónus na non-driver straně náby. Uvnitř hub guardu se nachází osazení, které upevňuje ložiska při dotažení náby. Nasazení hub guardu je velice snadné, pouze vyjmete kónus z náby a nasunete místo něj hub guard. Ten mívá často vně středové díry gumový kroužek. Řešili jsme také dva hub guardy na female nábě - článek zde.

 

 

Značky vyrábějící tento tip: Éclat Pulse, G-Sport Ratchet Hub Guard

Použití pro náby: Pouze na dané modely značek.

 

 

 

DALŠÍ VARIANTY ZADNÍCH BMX HUB GUARDŮ


Existují další možnosti hub guardů. 
Colony Clone Hub Guard - montuje se na osu pomocí vlastního závitu a zároveň nahrazuje non-driver kónus. Obsahuje vlastní upínací červík a vnitřní osazení upevňující ložiska. Lze použít pro klasické kazetové náby jako např. The Shadow Conspiracy, Proper atd...

 

FREESTYLE BMX HUB GUARD PRO PŘEDNÍ NÁBY


Přední hub guardy plní naprosto stejnou funkci, jako hub guardy zadní. Tedy chrání zejména tělo náby a dráty před poškozením od grindování. Hub guardy pro přední náby ve většině případů nahrazují kónus a je potřeba vždy kupovat hub guard pro danou značku náby. Pokud značka hub guard nenabízí, pak existují různé varianty rozdělené dle os - regulat a female. Víc Vám napoví toto video a článek.

 

 

PŘEDNÍ HUB GUARD NA FEMALE OSU


Zde máme přesný příklad předního hub guardu pro přední nábu s female osou. Hub guard od The Shadow Conspiracy je kompatibilní s nábou "Raptor". Po vyjmutí kónusu lze snadnou nasunout hub guard s gumovým kroužkem, který zapadne do osazení na female ose.

 

 

Přidáváme názorné video od The Shadow Conspiracy, kde uvidíte jak snadno lze hub guard na zadní kazetovou nábu nasadit. Není se čeho bát, zvládne to opravdu každý.

 

 

ŘEŠÍME S VÁMI


Dva zadní hub guardy na jedne kazetové nábě - Michal "Čenda" Šmelko sepsal zkušenosti. My ještě dodáváme, že nasazení dvou hub guardů nemusí být vždy úplně snadné. Rám lze roztáhnout o cca 3mm až 5mm. Pokud toto rozpětí stačit nebude, pak musíte přistoupit k zbroušení hub guardů nebo kónusů. Upozornění - tímto zásahem ztrácíte však možnost reklamace hub guardu a náby.

 

Dva hub guardy a jejich vpasování do rámu řešíme také v diskuzním fóru zde.

Vozíte například převod 27T/9T a lehce Vám začal drhnout zadní hub guard na stranu driveru Primo DSGTunning hub guardu Primo DSG.

Female osa a dva hub guardy - zamyšlení i řešení si můžete pročíst v tomto článku (společně s podcastem).

Další články o hub guardech naleznete na webu pod tímto štítkem - hub guard.

 

Pokud si stále nejste jisti s výběrem, využijte e-mail (info@tbb-bike.cz) nebo naše diskuzní fórum, kde Vám ochotně poradíme nejen my, ale především ostatní rideři - TBB-Bike.cz Diskuzní Fórum.

Jakékoliv další dotazy či nápady k doplnění směřujte na e-mail info@tbb-bike.cz.

 

Související články: hub guard


Zpět
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace X