Jak vybrat bmx středové složení - ložiska

 

Častým dotazem bývá, jaký typ středového složení - ložisek na svém BMX kole máte. Vytvořili jsme proto podrobný návod, kde najdete rozdělení a popis základních 4 typů (velikostí) středového složení - ložisek.

 

Na obrázku výše jsou seřazena ložiska od nejmenší po největší. Euro size, Spanish size, Mid size a USA size. Všimněte si, že ložiska Euro size a USA size jsou v pouzdře. Většinou se totiž samostatně neprodávají

 

 

ROZDĚLENÍ LOŽISEK NA SB A BB:


Ještě předtím, než se pustíme do podrobného popisu všech typů ložisek středového složení pro BMX, vysvětlíme si označení SB a BB.

SB sealed bearing: kvalitní zapouzdřená ložiska
BB* balls bearing: kuličková / věnečková, nezapouzdřená ložiska (náročná na údržbu, méně kvalitní). Dnes se používají pouze u nejlevnějších modelů BMX kol. Nedoporučujeme nákup těchto kol, protože následná výměna ložisek je podmíněna také výměnou klik
* někdy se také zkratka BB používá pro označení středového složení Bottom Bracket.

 

 

SPRÁVNÝ VÝBĚR LOŽISEK PRO BMX STŘED 


Pro správný výběr typu ložisek středového složení pro BMX je potřeba si vždy hlídat 3 základní údaje:

1. Označení typu ložisek: USA, MID, SPANISH, EURO. Názvy určují velikost ložisek, které jako jediné pasují do dané středové mufny rámu.

2. Označení vnitřního průměru ložisek pro osu klik: 19mm nebo 22mm.  19mm osu používají ji značky jako např. Salt, Wethepeople, Macneil, The Shadow Conspiracy, United apod. 22mm osu najdete u značek Primo, Éclat,  FLYbikes, Odyssey atd. 

3. Provedení ložiska: BB (věnečkové) ložiska nebo SB (zapouzdřené) ložiska

Příklad označení na TBB e-shopu: "3457 WTP Mid size BB Kit 19mm" // číslo produktu, výrobce, typ, kompletní složení (ložiska, spacery atd.), průměr pro osu.

 

 

 

ROZDĚLENÍ LOŽISEK BMX STŘEDOVÉHO SLOŽENÍ DLE ROZMĚRŮ


Vnitřní průměr středové mufny rámu určuje rozměr vnějšího průměru ložiska. Ve Freestyle BMX existují celkem 4 základní velikosti - typy ložisek. Nejmenším je Euro size, poté následuje Spanish size, Mid size a největším je pak USA size. Rovnou však předesíláme, že nejčastěji se setkáte v praxi se středem MID size, o něco méně pak SPANISH size.

 

 

EURO SIZE LOŽISKA PRO BMX


Euro Size Bottom Bracket: nejmenší ložiska v hliníkovém pouzdře se závitem. Závit je také v mufně rámu. Snadná montáž i demontáž. Aby Euro střed unesl  zatížení, byly pouzdra konstruována  vždy pro dvojici ložisek. Celý střed tedy obsahoval 4 ložiska. bohužel ani to nestačilo a kvůli poruchovosti bylo od Euro středu upuštěno.

Označení např.: 22x31x72xRS // ISK nebo 1905317 - 2RS // NBK

Rozměry:
- průměr: 31mm (některé zdroje uvádějí také 35mm, nemáme potvrzeno)
- šířka: 6,9mm
- vnitřní závit: 1.370" x 24 tp

 

 

SPANISH SIZE LOŽISKA PRO BMX


Spanish Size Bottom Bracket: ložiska jsou větší než Euro, ale menší než Mid. Lisují se přímo do rámu. Středová mufna rámu je decentnější a lehčí než Mid, proto jej velmi často využívají BMX značky, které vyrábějí rámy s ohledem na hmotnost. Nejčastěji používají: Flybikes, Macneil bikes, AGang apod.

Označení např.: 22379 - 2RS // NBK

Rozměry:
- průměr: 37mm
- šířka: 9mm

 

 

MID SIZE LOŽISKA PRO BMX


Mid Size Bottom Bracket: nejpoužívanější rozměr středového ložiska. Střední velikost ložisek, silnější, odolnější a těžší než Spanish. Vtloukají se rovnou do rámu. Nejčastěji používají: Wethepeople, Federal, Subrosa, United, Mutiny bikes, Sputnik, Stranger atd.

Označení např.: R12 RSD 22

Rozměry:
- průměr: 41,3mm
- šířka: 11mm

 

 

USA SIZE LOŽISKA PRO BMX


American/USA Size Bottom Bracket: původní typ středového složení pro BMX. Ložisko o velikosti Mid je vlisováno do  kovového pouzdra, které je následně vlisováno do rámu. V dnešní době se tato velmi těžká varianta nepoužívá. 

Označení např.: R12 2RS // ISK

Rozměry: 
- průměr ALU pouzdro: 51,5mm 
- průměr ložiska: 41,3mm
- šířka ložiska: 11mm

Rozměry stará verze:
- průměr ALU pohárek: 51,5mm
- průměr ložiska: 45mm
- šířka: 12mm

 

JAK TO VŠE VLASTNĚ ZJISTÍM


To je jednoduché. Začněte tím, že zadáte do vyhledávače Váš přesný model rámu či kola. V  popisku produktu pak hledejte typ středu. Pokud máte kolo starší, jednoduše změřte obyčejným pravítkem ložisko a dle popisku výše dokážete s přesností odhadnout a vybrat typ ložiska. Pokud si stále nebudete jisti, pak využijte e-mail (kuba@tbb-bike.cz) nebo diskuzní fórum.  Pomůžeme Vám s výběrem. K výběru ložisek doporučujeme využít TBB e-shop, kde naleznete vždy potřebný popis a foto středového složení. Nezapomínejte na potřebný průměr pro osu!!!

 

POPIS KOMPLETNÍHO STŘEDOVÉHO SLOŽENÍ PRO FREESTYLE BMX KOLO - BOTTOM BRACKET


Kompletní středové složení se skládá z dílu, které vidíte popsány na obrázku níže. Vždy doporučujeme nákup kompletního balení.

 

 

PÁR RAD K MONTÁŽI STŘEDOVÉHO SLOŽENÍ NA ZÁVĚR


Montáž středového složení do rámu neníjednoduchá věc. Pokud toto budete provádět poprvé, doporučujeme asistenci dospělého.

 

- vždy vše dělejte pomalu a s rozvahou
- vždy vše důkladně promažte (mufnu rámu, ložiska, osu, kliky, šrouby atd..)
- ložiska vždy lisujte do rámu zcela rovně. Pokud je budete vtloukat, opět musíte zajistit jejich rovnoměrné vtloukání (před dřevěnou desku apod.)
- rozpěrná trubička musí přesně sedět na obou zarážkách v rámu. Pokud ne, při prvním dotažení se ložiska během chvilky zcela zničí.
- u tisícihranné osy mějte připraven stahovák klik a myslete dopředu na správný počet vymezovacích podložek

 

 

INSTRUKTÁŽNÍ VIDEO TRANSWORLD RIDE BMX


Videem Vás provede Jim Bauer, jezdec pracující pro firmu Odyssey. Představí zde základní typy ložisek a pomůže s montáží středového složení. Pokud neumíte anglicky nevadí, postačí se pozorně koukat. Všichni v TBB-bike.cz doufáme, že jste zase o krůček dále k samostatnosti a veškeré nejasnosti kolem "středového složení" jsou pryč.

 

 

 

ŘEŠÍME S VÁMI


Vrzání, křupání, podívné zvuky při šlapání. Velmi častý problém snad u většiny kol. Nelze jednoznačně říci, kde je problém. Podívali jsme se proto detailně na většinu možných příčin. Střed - vrzání, podivné zvuky.

Pokud řešíte u starších kol, jak z USA středu na věnečkových ložiscích přejít na USA střed se zapouzdřenými ložisky, doporučujeme pročíst tento topic: Sřed USA - z BB na SB.

Při montáži středového složení je důležité nezapomenout vložit při nalisování prvního ložiska rozpěrnou trubičku. Několik důvodů, proč to udělat řešíme zde - Rozpěrná trubička ve středovém složení - nutnost?

 

Využijte naše diskuzní fórum, kde Vám ochotně poradíme nejen my, ale především ostatní rideři - TBB-Bike.cz Diskuzní Fórum.

 

 Jakékoliv další dotazy či nápady k doplnění směřujte na e-mail info@tbb-bike.cz.

 Zpět
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace X