Jak vybrat boty na BMX kolo - údržba

 

ÚVOD
 

Jsme rádi, že se zajímáte o výběr správné obuvi na BMX kolo, protože jen tehdy můžeme společně předejít nevhodnému výběru bot, které mohou mít za následek zraněním. Špatně zvolená obuv také nemůže být následně reklamována.

Nejdůležitějším aspektem při výběru BMX bot je jejich použití. Pro každý jezdecký styl je totiž vhodný jiný druh obuvi. Účelovost ovlivňuje použitý materiál, tvrdost podrážky a výsledné provedení. Uveďme si proto rovnou dva příklady, které nám dokáží rozdílný výběr BMXových bot.

 

PŘÍKLADY ROZDÍLNÉHO VÝBĚRU BMX BOT NA KOLO

 

Lotek team rider Michal Šmelko jezdí real-street. Na začátku zkoušel modely bot s Original Lotek tvrdou podrážkou, ale nevyhovovaly mu, protože nebyly tolik citlivé. Zvolil tedy boty Lotek s vulkanizovanou (měkkou) podrážkou, díky které má větší cit v noze na pedálech. Tuto změnu si mohl dovolit také proto, že vozí plastové pedály s menšími piny a nedělá tailwhipy. Aby předcházel odražením paty, vždy si do bot pořizuje "gelovou patu".

Oproti tomu bývalý Lotek team rider Pavel Caha jezdí dirt & trails. Častý kontakt s hlínou byl jasným ukazatelem pro syntetický povrch boty kvůli snazšímu čištění. Tvrdá Original Lotek podrážka zase důležitou součástí ochrany chodidla či zahození kola. Tvrdá podrážka a syntetická kůže také lépe odolává při whipování, které má Pavel tolik rád. 

Oba jezdci společně volí kotníkovou verzi obuvi pro zpevnění a částečnou ochranu kotníků.

 

ZÁSADY SPRÁVNÉHO VÝBĚRU BOT NA BMX KOLO

 

Obuv volte s ohledem na Vaše jezdecké dovednosti a na prostředí, ve kterém se budete nejčastěji pohybovat. Dále záleží také na intenzitě, se kterou obuv používáte. 

Vybranou obuv si pečlivě vyzkoušejte nebo rozměřte pomocí návodu níže. Délka, šířka a tvar musí odpovídat Vašim potřebám. Nevhodně zvolená velikost nebo střih obuvi se mohou stát příčinou nepohodlí a zdravotních potíží, mohou vést i k prasknutí obuvi nepřiměřeným namáháním ve švech i svrškovém materiálu. Případné reklamace z těchto důvodů namáhání nemohou být uznány.

Nezapomeňte, že uvedená velikost obuvi je pouze orientační a věnujte proto dostatečnou pozornost její správné volbě. Pokud si nebudete jisti, doporučujeme boty vyzkoušet přímo u našich prodejců - link.

Obuv zkoušejte se středně silnou ponožkou. Ponožky sehrávají důležitou roli v cekovém komfortu chození. Transportují vlhkost, chrání podšívku a tlumí při došlapu.

Boty by zároveň neměly být ani příliš malé, ani příliš velké. Šněrování se musí dát utáhnout tak, aby noha pevně seděla v botě a pata se nevyzouvala. Tak předejdete zbytečnému zranění.

Nikdy si nekupujte boty s tlumícími bublinami ve spodní části paty. Vždy prasknou. Nejsou určeny pro takovéto zatížení.

Ve všech botách se nohy potí. Nechtějme tedy ani po obuvy z kůže ani od bot semišových zázraky. Navíc do BMX bot stéká veškěrý pot z chráničů kolen, holení a kotníků. 

Pozor na rozdílnost chodidel u jednoho člověka, zkoušejte obě boty. 

 

JAK VYBRAT VELIKOST BOTY NA BMX KOLO

 

Pokud nakupujete boty na e-shopu a nejste si jisti, jakou velikost bot zvolit, pak využijte tento návod.

1. Položte papír o velikosti A4 na rovný povrch (nebo pevnou podložku).
2. Na tento papír nakreslete přímku. Musí být delší, než je Vaše chodidlo.
3. Chodidlo s ponožkou nyní položte na přímku tak, aby Vaše pata a palec ležely na přímce.
4. Místo, kde končí Vaše pata a palec viditelně označte (viz. obrázek).
5. Opakujte bod 1.- 4. pro druhé chodilo
6. Změřte vzdálenost na přímce mezi označenými body. Větší rozměr porovnejte s "Převodní tabulkou".
7. Vždy porovnávejte Vaše rozměry s "Převodními tabulkami" pro danou značku bot!!

 

 

MATERIÁLOVÉ SLOŽENÍ BMX BOT NA KOLO A JEJICH ČÁSTI

 

Materiálové složení, konstrukce bot a jednotlivé části určují možnost použití a míru zatížení.

 

 

 

POVRCH BOTY (SVRŠEK) 

První, okem rozpoznatelný faktor, zda bota vypadá odolně vůči mechanickému poškození. Pokud jezdíte real-street, dirt jum & trailsy a často whipujete pak volte pouze povrch ze syntetické kůže. Tento pevný materiál by se měl také nacházet po celé povrchové délce vně boty (plocha styku s klikou, pedálem atd.).  Semiš je příjemnější, lehčí, pohyblivější, bohužel nevydrží mechanické zatížení v podobě ostrých pinů od pedálů, otěru o kliky při šplapání.

 

Kůže / Syntetická kůže

+ mechanická odolnost
+ delší životnost
+ odolná proti pronikání vlhkosti
+ otíratelnost
- menší prodyšnost
- menší ohebnost
- nedosahují kvality přírodních usní

Semiš

+ prodyšnost
+ nižší hmotnost
+ větší ohebnost
- menší mechanická odolnost

  

PODRÁŽKA (PODEŠEV)

Spodek boty, část, která se dotýká země. V BMX se nejčastěji používá podrážka tvrdá zejména kvůli své životnosti. Vulkanizovanou podrážku volí především jezdci, kteří podtřebují větší cit v noze na pedálu a nedělají tailwhipy. 


Tvrdá podrážka

+ botu nelze snadno ohnout
+  lépe chrání chodidlo  při pádu
+ odolnější vůči ostrým pinům pedálu
+ odolnější pro brakeless ježdění
+ většinou obsahuje více zesilovacích prvků
- při používání pro klasické chození rychleji změkne
- při  náhlé změně teplot podrážka může prasknout v místě ohybu

 

Vulkanizovaná / lepená podrážka

Nejčastěji používaná technologie, kdy je spodek obuvi ke svršku připevněn lepením. Pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna promáčením nebo propocením obuvi, při neopatrné chůzi může dojít k mechanickému uvolnění lepeného spoje (ukopnutí).

+ měkká, lepší cit 
- podrážka lepená
- méně odolná vůči ostrým pinům
- méně odolná vůči brakeless ježdění

 

 

MEZIPODEŠEV EVA (MEZIPODRÁŽKA)

Tlakem tvarovaná mezipodrážka. Superlehká, ohebná, odolná a chrání proti nárazům.
 

PODŠÍVKA (VNITŘEK BOTY)

Vnitřek boty je velmi namáhán  v oblasti paty. Nejčastěji se poškodí kvůli nezavázaným tkaničkám a nazouváním boty bez obouvací lžíce.  Podešívka se také často trhá v místě styku se suchým zipem od chrániče kotníku či holeně. Toto je mechanické poškození a  nelze to považovat za vadu materiálu.
 

ZADNÍ ZPEVNĚNÍ PATY (DERBA)

Plocha po stranách a vzadu kolem paty, která zpevňuje celou konstrukci boty, zpevňuje a chrání kotník s patou.
 

ZPEVNĚNÍ ŠPIČKY

Je velmi důležité, zejména pro zpevnění boty pro častém footjamování. Špička boty zde přichází do styku s ostrými spodními hranami vidlice. Dále je tato část boty namáhána při učení se triků jako hang-5, hang-10 apod. Zpevnění také zmírňuje a rozkládá tlak při odskočení z kola ve směru jízdy (chodidlo narazí do přední části boty).

 

KATEGORIE DĚLENÍ BOT NA BMX KOLO 


1. Syntetická kůže na povrchu / tvrdá podrážka = nejodolnější varianta bot na BMX kolo pro real-street, dirt & trailsy, park.
2. Syntetická kůže na povrchu / vulkanizovaná podrážka
3. Semiš na povrchu / tvrdá podrážka
4. Semiš na povrchu / vulkanizovaná podrážka
5. Textil na povrchu / vulkanizovaná podrážka = nedoporučujeme používat na BMX kolo. Pouze módní bota pro volný čas a vyjádření životního stylu.
 

 

ZÁSADY SPRÁVNÉHO POUŽÍVÁNÍ A ÚDRŽBY OBUVI


1. Při výběru pečlivě zvažte účel, k němuž bude bota používána.

2. Při obouvání, zejména uzavženého střihu a kotníkového střihu, obuv rozšněrujte a používejte obouvací lžíci.

3. Vezměte na zřetel, že nošením obuvi přiměřeně klesá její životnost. Záruční doba na obuv nelze zaměřovat s životností obuvi. Vzhledem k rozdílné intenzitě užívání obuvi u jednotlivých spotřebitelů může být životnost vyčerpána ještě před uplynutím záruční doby. 

4. Častým střídáním obuvi prodloužíte její životnost. BMX boty by měly sloužit pouze pro ježdění na kole.

5. Velmi negativní vliv má na vzhled obuvi působení posypových materiálů, kterými se v zimním období ošetřují komunikace. Agresivní chemické látky obsažené v posypech narušují strukturu materiálů, způsobují zbotnání a výskyt charakteristických světlých skvrn. Snažte se omezit působení těchto látek na obuv. Obuv po použití otřete od zbytků sněhu či vlhkosti. Obuv poškozenou tímto způsobem nelze reklamovat. 

6. Bílé materiály mohou v průběhu užívání do určité míry zežloutnout.

7. Syté a pastelové barvy vrchových materiálů mohou v průběhu užívání zesvětlat vlivem slunce a potu

8. Při zvýšeném pocení nebo při provlhnutí obuvi může vnitřní vybavení obuvi do jisté míry zapouštět barvu.

9. Používání nedostatečně vysušené obuvi způsobuje její nadměrné opotřebení (zvláště stélek a podšívek).

10. Vlhkou obuv doporučujeme vycpat novinami a postupně sušit mimo dosah zdroje zvýšené teploty.

11. Nikdy neperte boty v automatické pračce ani pod proudem vody.

12. Nepoužívejte agresivní čistící prostředky ani tvrdé kartáče.

13. Nikdy nesušte boty nad ohněm, na radiátoru nebo jiném topném tělese.
 

 

ZÁRUČNÍ DOBA VS ŽIVOTNOST OBUVI 


Záruční doba a životnost zboží jsou různé pojmy. Životnost zboží je dána způsobem a intenzitou používání a nemusí být vždy stejná jako záruční doba. To znamená, že při intenzivním používání může být životnost kratší než záruční doba. Např. při intenzivním užívání se i podešev obvyklé kvality opotřebuje rychleji než při občasném použití - životnost podešve a tím i obuvi je tedy v tomto případě kratší než záruční doba. Také nedostatečná údržba nebo používání obuvi k nevhodnému účelu podstatně zkracuje její životnost.

 

NÁZORY JEZDCŮ


Jakub "Krigi" Kriško

 Při výběru vhodné bmx obuvi se zaměřuji na pár věcí, které by taková obuv měla splňovat. První velmi podstatná věc je podrážka. Podle podrážky se totiž potom odvíjí vaše pohodlí na kole a předchází nebo aspoň zmírní zranění v podobě odražených pat. To znamená tvrdost a dostatečná výška podrážky. Když je podrážka hodně tvrdá, tak chvíli trvá, než si na ni zvyknete. Já osobně mám radši něco mezi, protože rád cítím pedály pod nohama, ale zároveň nechci mít problémy s patama. Spoustu lidí si do bot dává ještě patěnky, což je taky určité řešení, ale mě se vždycky v botě posouvaly a nebaví mě neustále si zouvat botu a patěnku rovnat. 
Další důležitá věc na podrážce je vzor. Různě členitý vzor je nejlepší. Krásně vám drží nohy na pedálech. Nejlepší vzor, který perfektně drží na pedálech má Vans. Oproti tomu si ale musíte dávat pozor, aby se vzor podrážky rychle neodíral, o piny a bota nešla za měsíc do koše.
Je dobré se rozmýšlet z jakého materiálu je bota vyrobena. Mně osobně se nejvíc vyplatila kůže. Semišové boty se velmi rychle prodřou. Ovšem když se vám líbí nějaké semišové boty, určitě je dobré, aby na špičce měly kožený nebo pogumovaný proužek. Chrání botu před rychlým okopáním.
V poslední řadě je důležité pohodlí a celková pevnost boty. Pokud je bota pevná a bytelná je větší šance, že vám vydrží mnohem déle než nějaké obyčejné nebo plážové botky. Velmi důležitý je i design, který skoro v každém případě vyhrává.
Někdo výběr bot na kolo moc neřeší, ale podle mě je potřeba to řešit a vybírat opravdu vhodné boty. Ušetří vám to nejen peníze, ale i zdraví.

 

Honza "Štosmen" Štosek

V téhle době je dost náročné vybírat boty na kolo. Buď jsou měkké nebo nevydrží. Já mám rád značky, které mají společné něco s BMX proto jim dávám většinou přednost. Vybírám si boty většinou, které trochu znám a mám s nima zkušenosti. Pro mě jsou nejlepší boty, které mají tvrdou podrážku, která má výhodu, že při velký pádech z výšky si neodrazím patu. Při nákupu bot je také dávat si pozor na to, že boty vypadají tvrdý, ale po pár jezdění z měknou . Další dobrá vlastnost je když jsou vyšší boty např. kotníkové mají výhodu v tom, že je menší pravděpodobnost si vymknout kotník, protože jsou vyšší a lépe sedí na noze. Za další je dobré si uvědomit v jakých místech boty trpí nejvíce a při jakých trikách. Podle mě boty trpí nejvíce ježděním breakeless a když se učíte taiwlhip nebo když ho běžně děláte. Takže si dobře rozmyslet jaký materiál je nejlepší na boku boty podle mě je to kůže, která nejvíce vydrží. příklad jsem měl boty Orchid, které byly z celé kůže a vydrželi mi více něž dva roky. Když jsem začal jezdit breakeless tak boty začali strašně trpět a míň vydrželi! Mě boty přibližně vydrží rok při breakeless ježdění a mám boty zvlášt na kolo. Celkově si myslím, že celé boty z takový koženky vydržej nejvíce. Je spousta bot na trhu, takže je určitě z čeho vybírat. Já bych vám doporučil asi boty Orchid nebo Lotek. Vozím je a jsem s nima spokojenej.
 

 

Jakékoliv další dotazy či nápady k doplnění směřujte na e-mail info@tbb-bike.cz.

Využijte naše diskuzní fórum, kde Vám ochotně poradíme nejen my, ale především ostatní rideři - TBB-Bike.cz Diskuzní Fórum.

 

Zpracováno TBB Crew & Team.

 Zpět
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace X