Jak vybrat freestyle BMX kliky

 

KLIKY / CRANKS

Kliky jsou obvykle nejzatěžovanějším komponentem na BMX kole a proto musí být dostatečně pevné, aby odpovídaly váze i zkušenostem jezdce. Kliky se vyrábějí v provedení 2-pc a 3-pc.

2-pc = dvoudílné kliky. Osa je pevně spojena s jednou částí kliky, druhá klika se nasouvá.
3-pc = trojdílné kliky. Osa, levá a pravá klika samostatně.

 

Na obrázku vidíte zleva: dvoudílné kliky, trojdílné kliky s 19mm osou a kompletním středovým složením, trojdílné kliky Primo s 22mm osou.

 

 

TYPY OS

Na trhu je také několik typů os pro kliky: 6-ti drážkové, 8-mi drážkové, 48-mi drážková (často nazýváno jako tisícihran). Ty se dále rozdělují dle průměru na 19mm a 22mm osu. Průměr středové osy ovlivňuje také správný výběr vnitřního průměru středového složení (středových ložisek). Více se můžete dočíst v návodu Jak vybrat středové složení/ložiska


 

Na obrázku vidíte zleva: 19mm osu s 48-mi drážkami (tisícihranem), 22mm osu pro kliky Primo.

 

PRO JEZDCE DO CCA 70KG LZE VOLIT KLIKY S 19MM OSOU.
PRO TĚŽŠÍ JEZDCE PAK DOPORUČUJEME KLIKY S OSOU 22MM.

 

DOPORUČENÝ VÝBĚR KLIK

Výběr klik závisí především na váze jezdce a pro co jsou kliky určeny (dirt, park , flatland, real-street)

- vždy by měly být určeny pro SB - ložiska (ovlivňují styl upevnění klik - uzpůsobení osy)
- nejlépe 3-pc (trojdílné)
- délka: 175mm (doporučujeme)
- real-streetoví jezdci = 22mm osa + PRIMO kliky Powerbite / Hollowbite (velmi pevná varianta)
- park / mini / dirt jezdci = postačí 19mm osa + kliky od United, Shadow, WTP, Éclat, Subrosa apod.

 

NA CO SI DÁVAT POZOR

Pokud si měníte zadní kazetovou nábu z RHD na LHD, pak je nutné zkontrolovat kliky, zda nabízejí možnost LHD. Přesněji - zda nabízejí možnost upnutí převodníku také ke klice levé (kliky nelze na kolo namontovat obráceně).
 

 

ŘEŠÍME S VÁMI


Vrzání, křupání, podívné zvuky při šlapání. Velmi častý problém snad u většiny kol. Nelze jednoznačně říci, kde je problém. Podívali jsme se proto detailně na většinu možných příčin. Střed - vrzání, podivné zvuky.

Pokud řešíte u starších kol, jak z USA středu na věnečkových ložiscích přejít na USA střed se zapouzdřenými ložisky, doporučujeme pročíst tento topic: Sřed USA - z BB na SB.

Točí se Vám samovolně kliky? Protáčí se Vám při whipu? Tento problém má hned několik řešení. Jak zabránit protáčení klik při tailwhipu.

 

Samovolné roztáčení klik má souvislost nejen s driverem / volnoběžkou, ale také se správně napnutým řetězem a dalšími drobnostmi.

Demontáž klik z tisícihranu lze provést několika odbornými i odvážnými způsoby.

 

Využijte naše diskuzní fórum, kde Vám ochotně poradíme nejen my, ale především ostatní rideři - TBB-Bike.cz Diskuzní Fórum.

 Zpět
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace X