MARTIN HABADA NA MISTROVSTVÍ SVĚTA V ČÍNĚNapsal Šimon Čechura | 21.11.2019

Martin Habada tento rok poctivě objížděl závody pod záštitou UCI po celé Evropě, kde sbíral potřebné body a zkušenosti. Nejen za to si vysloužil pozici současné české jedničky a byl Českým svazem cyklistiky vyslán na Mistrovství Světa, které se odjelo několik týdnů zpět v čínském Čengdu. Martin zajel naprosto čistou kvalifikační jízdu a postoupil do semi-finále z 20. místa. V semi-finále pak nakonec urval krásné 22. místo a zajel řadu velkých jmen. Za celý TBB-BIKE gratulujeme a protože mě zajímá, jaké dojmy si z Číny přivezl, poslal jsme na Martinovu adresu pár otázek.
 
Máš za sebou náročnou sezónu a také její vrchol. Gratulace k progressu jaký jsi tento rok zaznamenal a taky k úspěchům! Jak jsi se dostal do pozice, kdy jsi byl vybrán jako reprezentant ČR, a vyslán do Číny na závod série FISE World a Mistrovství Světa?

Díky! FISE World cup a další závody pod UCI se každým rokem stávají více a více sportem. Pokud někdo chce startovat na FISE, bude k tomu potřebovat 50 bodů v rankingu UCI. Já jsem je získal objížděním světových závodů C1 od počátku roku. Jinak není možnost startu. Tyto body lze získat na nižších závodech, než je světový pohár. Abych byl upřímný, bez MČR není vůbec jednoduché tyto body vyjet, protože i těchto závodů se účastní top jezdci BMX. 
Abych se vrátil k věci: momentálně mám 440 bodů a do určitého datumu jsem byl jediný jezdec, který mohl reprezentovat ČR na FISE World Cupu a na tomto podkladě jsem byl vyslán i na MS.  

 Jsi se svým výkonem a výsledkem spokojený?

Naprosto! Moje první semifinále na MS. Jsem namotivovaný se dostat dále.


Na začátku podzimu tě trápilo zranění ramene. Podařilo se ti dát dohromady?

Těsně před ME, v době, kdy jsem měl velmi dobrou kondici, jsem bohužel spadl. Úraz ramene je bolestivý a dlouho se léčí. Je znám jako syndrom bolestivého ramene, včetně měkkých tkání. Je potřeba klid a nepřetěžovat. ME jsem odjel zatejpovaný a v bolesti. Byl jsem rád, že jsem se mohl zůčastnit. Na uplném uzdravení stále pracuji.


Jak probíhá tvá příprava během roku a taky před odletem na takovou akci? Z jízd to vypadá, že se na kole cítíš hodně dobře a jsi v dobrý kondici. Zakončit jízdu trikem 720 barspin, to mě dostalo.

Moje příprava se neskládá pouze z tréninku na kole. Před každým závodem se snažím splnit tréninkový plán, který se skládá z kondiční přípravy venku i ve fitness. Celoročně pracuji na své kondici i mimo skatepark. Celou sézonu jsem objížděl světové závody a tím se zvětšovala praxe na větších skateparcích. Velká škoda je, že v blízkosti mého bydliště není resi, zásoba mých triků by byla určitě na jiné úrovni.

 

Zdroj: FISE
Jaké dojmy sis z Číny přivezl? 

Nejdůležitější poznatek který jsem si z Číny přivezl byl ten, že oproti roku 2017 se MS opravdu změnilo v profesionální sport, podporovaný týmovou prací a  federacemi. Pravidla, hodnocení, porotci a sportovci jsou na vysoké úrovni. Právem jde o olympijský sport. 

Co tě čeká teď? Jsou na programu další závody, nebo už přijde alespoň na chvíli zasloužený odpočinek? 

V aktuální situaci nejsem schopen říci co jak bude. Každopádně mne čeká maturita. I přesto se snažím pokračovat v trénincích a přípravě, protože chci dále pokračovat v závodění.   

Ještě jednou gratuluju k výsledkům a vzorné reprezentaci a přeju ti, ať se daří dál!!

Díky!

 

 

 

Související produkty: cult crew
Související články: martin habada


Zpět
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace X