NEJEN O X CUP-U S DVOJICÍ ZEE A CEENapsal Alex Rovný | 06.05.2019

Kdo nás sleduje, už tuší o co tady jde. X CUP je na jeden jediný den zpět! Aby šlo všechno uskutečnit a zrealizovat podle pravidel a ve vší slušnosti, bylo jasné, koho je třeba oslovit jako prvního. Ano, přesně tak, kdo pamatuje ví, kdo nepamatuje nevadí, třeba se něco dozví... Co by to bylo vlastně za X CUP bez lidí, kteří ho stvořili a stáli za ním od A do Z?  To si nedovedu, ani nechci představit.
 

X CUP JE ZPĚT! 8. ČERVNA NA KLADNĚ
 


Hned na úvod skvělá zpráva a první nemalé překvapení! Jako speciální hosté přijali moji pozvánku a nebudou na Kladně chybět promotéři této legendární série, Tom ZEE Znamenáček a Honza CEE Cvachovec! To bude zase mejdan, jak já se těším!

Protože se chlapi už naplno věnují své práci, rodinám, koníčkům a na BMX čas už bohužel není, rozhodl jsem se tedy alespoň v krátkém rozhovoru zavzpomínat na tyto bezesporu super časy. 

 Kdo pamatuje ví, kdo nepamatuje nevadí, třeba se něco dozví...


Nazdar pánové, věřím, že jsem Vás asi překvapil se svým návrhem na uspořádání této vzpomínkové akce. Podle prvních kladných ohlasů však soudím, že to nebyl vůbec špatnej nápad. Co vy na to?

ZEE: Rozhodně, protože na to nemáme čas a je to potřeba udělat! Obzvlášť v době, kdy v ČR prakticky nejsou žádný závody. Tohle setkání bude legendární a my se na něj moc těšíme. Díky moc Saško! 

CEE: Musím říct, že jsi mě velmi příjemně překvapil Saško. Po těch letech, co jsme scénu víceméně opustili a já ji moc nesledoval, tak je skvělý, že to ještě někdo drží, organizuje akce, prodává věci. Takže moc díky a těším se.

 Pan Cvachovec...
 

Jakožto zakladatelé této úspěšné série BMX závodů si určitě občas vzpomenete na úplné začátky. Podělíte se s námi krátce o příběh, jak to všechno začalo?

ZEE: Před úplně prvním X CUPem jsem pracoval pro firmu Mystic skates, která má na pražské Štvanici skatepark. Dobře o tom věděl Viktor Plas, který tam jako snad v té době jediný spolu s Petrem Teichmannem jezdil. Jednou se za mnou stavil, že by chtěl uspořádat závod. A já mu tenkrát v rámci aktivit Mystic skates pomohl. V té době už jsme měli za sebou s Honzikem skvělý ročníky 4elements v klubu Roxy a dodnes to patří mezi legendární akce, který nakopli tenhle sport. No a po té Štvanici, která se tehdy povedla se domluvila schůzka s člověkem, který tehdy vedl BMX Freestyle asociaci a byla v podstatě nečinná. Náš plán byl udělat sérii a převzít celou asociaci. A to se nám povedlo. První ročníky měli osm závodů a nastartovalo se BMXové monstrum. 

CEE: Já jenom přidám, že nejvíc si vzpomínám na ty vzdálený výjezdy... .Frýdek, Olomouc. Na ta brzká rána, kdy jsme věšeli s kamarády reklamní bannery. Jak jsme měsíce dopředu sháněli peníze, produkty do cen, jednali s partnery, oslovovali možné i nemožné sponzory. Jak jsme si vždycky večer rádi dali pivko a panáka, občas něco rozbili a hlavně se u toho královsky bavili. :-)))
 


..a pan Znamen! 
 

XCUP zažil úspěšných 10 let a zejména první ročníky byly našlapané zastávkami. Dokážete vypíchnout jednu zastávku série na kterou nezapomenete? Proč a kde to bylo?

ZEE: Za sebe určitě víkendové Mistrovství ČR ve streetu na Štvanici v roce 2007. Na tenhle závod přišlo snad 2000lidí, měli jsme okolo 150 jezdců, jel se street, flat a bazén, a tenkrát byl ten sport na nejvyšší možné úrovni. To byla špička domácího Freestyle BMX. 

CEE:  Já nezapomenu, jak se mělo jednoho roku jet k tobě Saško na dirty. Jenže celý víkend propršel a my snad ani nevybalili reklamní poutače, protože všude okolo byla bahenní lázeň. Rád vzpomínám na závody v Úpici, Pardubicích, Hradci a samozřejmě na největší každoroční nářez na MČR na Štvanici.

 


 

Kromě XCupu jste byli aktivní i v rámci BFA (bývalá BMX freestyle asociace). Téměř každý rok byli vybraní jezdci vysíláni na Mistrovství Světa nebo Simple Session. Jak se Vám tohle podařilo?

ZEE: Mistrovství světa řešil Cee a určitě odpoví, já se staral o Simple Session o kterém jsem se dozvěděl v rámci spoupráce s akcí Mystic sk8 cup, pro kterou jsem v té době pracoval nejdříve jako produkční a od roku 2002 pro ni naše videoprodukce vyrábí přímý přenos a všechny video výstupy. Risto Kalmre mne tehdy oslovil, že by potřeboval pomoct s jezdci z ČR. Neváhal jsem a několik let tam vozil a posílal ty nejlepší jak z BMX, tak ze skateboardingu. 

CEE: Na Mistrovství světa do Kolína a do Portugalska se začalo jezdit v rámci spolupráce s Českým svazem cyklistiky. Bylo trochu složitější přesvědčit bafuňáře, že freestyle je plnohodnotná cyklistická diciplína a vymodlit pro kluky peníze na cesťák a startovné. Na druhou stranu freestylová morálka se se svazovými pravidly vůbec nedala sloučit, takže po několika letech a personálních výměnách na Svazu jsem i já ztratil poslední špetku motivace někam chodit a doprošovat se. Ale několika jezdcům, kteří se mistráku takto zúčastnili to určitě pomohlo a nejeden se honosil titulem Mistr světa v kategorii Expert :-)))

 


 

Kapitán Zee, vpravo s legendou Vikem Plasem

 

Co říkáte na skutečnost, že se BMX dostalo na Olympiádu? To je asi hodně vzdálené od podoby BMX, kdy se rozjížděl XCUP.

ZEE: Je to vzdálené, ale je to logický vývoj. Já osobně nemám spojení Olympiády s žádným freestyle sportem rád, ale je na každém, jakou si vybere cestu. Pro některé jezdce je to vrchol kariéry a pro sport jako takový maximální možná propagace, kterou v současné době potřebuje. Takže je to zlo i dobro.. 

CEE: Došlo ke klasickému rozdělení na sportovní a lifestylovou část sportu. Stejně tak tomu je ve snowboardingu, skateboardingu...  A v tom je ale na druhou stranu i krása. Chceš hrotit a dávat náročný triky, chceš vyhrávat a svůj úspěch a spokojenost měřit titulama a výhrama? Máš možnost. Chceš natáčet videa, fotit, dávat noční session s kamarádama? Máš možnost. Obě cesty jsou podle mě ok a není důvod k nějaké nevraživosti. Ani jedna není víc, nebo míň než druhá.X CUP jako tvrdá práce i královská zábava pod vedením pana Cee
 

Co by jste popřáli českému BMX do budoucna? 

ZEE: Rozhodně více závodů a to klidně tou skvělou formou jakou to děláš teď ty Saško, takže ať je co nejvíce session a co hlavně. Hlavně jezdce, který se stanou dalšími vzory jako to bylo od začátku se jmény jako Viktor Plas, Štěpán Herink, David Pánka, Tomáš Vondráček, Michael Beran, Honza Martínek, Foxik, Honza Janečka, Ondra Šléz a další. V dnešní době takový ikony nejsou a ani být nechtějí. A to je škoda. 

CEE: Já přeju každýmu to dobrý. Ať tobě vzkvétá obchod, tím pádem se i ty budeš starat, jako do teď, o závody, sessions, fotit, natáčet. Ať to lidé dělají srdíčkem, ať cestují, ať mají otevřenou mysl. A rád bych se u nás přišel podívat na závod, kde bude 170 jezdců jako tehdy na Štvanici!


Díky za rozhovor a čas, na chvilku jsem si sedl na obláček a byl zpět na brněnském náměstí Svobody, viděl Pankáče točit se hlavou vzhůru, téct pivo po vědrech a bylo mi fajn. Brzo na viděnou v Kladně, bude to jízda!Zlatý časy X CUPu a jména jako Tomek Vondráček, Viktor Plas, Ondra Šléz, David Kadlíček, nebo mladý Luděk Sedlář
 

 

Související články: xcup forever


Zpět
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace X