Jak vybrat bmx zadní nábu cassete

 

ZADNÍ NÁBA / REAR FREEWHEEL HUBS / CASSETTE HUBS


Zádní kazetová nába je srdcem Freestyle BMX kola. Musí odolávat neustálému zatížení při jízdě. Je namáhána v obou směrech jízdy (jízda pozadu zvaná fakie). Vždy je osazena 14mm osou, která musí unést váhu jezdce (pegy). Zejména u kazetových náb se vyrábí provedení LSD a RSD (levá / pravá strana pro driver). Novinkou jsou pak kazetové náby SWITCH u kterých lze ihned přehodit driver na požadovanou stranu. Existují dva typy zadního náboje:1. ZADNÍ NÁBA SE ZÁVITEM PRO VOLNOBĚŽKU

Na těle náboje je závit pro volnoběžku/y. Tento typ nábojů se nachází na základních modelech kol, většinou pouze na BB - věnečkových ložiscích. Volnoběžka nevydrží sportovnější ježdění a není vhodná pro Freestyle BMX. 

Dva druhy volnoběžek:

13T, 14T, 15T - mají menší vnitřní závit a pasují pouze na flip-flop náby, které jsou pro tento nízký počet zubů na volnoběžce uzpůsobeny. 
16T a více - mají větší vnitřní závit a pasují na obyčejné (klasické) náboje

 

Na obrázku vidíte zleva: zadní náboj se závitem pro volnoběžku, stahovák volnoběžky, ukázku dvou volnoběžek.

 

 

2. ZADNÍ KAZETOVÁ NÁBA S DRIVEREM (COG)

Zadní kazetová nába je spolehlivější varianta zadního náboje, který používá pevnější variantu pružinek, praporků i západek přímo v těle náby nebo driveru. V naprosté většině jsou osazeny SB – kvalitními ložisky.

 

Driver:

od 8T do 11T (nejpoužívanější kombinace je 25T převodník / 9T driver). Kvalitní driver může mít až 4x SB – zapouzdřená ložiska. V Éclat nábách je použito dokonce ložisko kluzné.

 

Životnost náby ovlivňují tyto faktory:

- přepínání řetězu kvůli protáčení klik (poškozuje ložiska v driveru i ozubení driveru)
- pegy (při ohnutí osy se poškodí driver a také další ložiska v nábě)
- preferovaný styl ježdění (časté whipy nebo velké 180 to fakie apod se projevují na zvýšené zátěži driveru)

 

Jaký řetěz pro 8T driver?

Vždy doporučujeme použít pouze půlčlánkový řetěz. Osvědčil se nám TSC Shadow Interlock V2 (kompatibilní s 8T).

 


Na obrázku vidíte zleva: kazetovou nábu, tělo kazetové náby s praporky, driver s praporky a kluzným ložiskem, náhradní praporky.

 

 

HUB GUARD PRO ZADNÍ NÁBU

Hub guard slouží pro ochranu těla náby při grindování. Pro více informací o typech a zpracování využijte tento návod zde.

 

 

 

ŘEŠÍME S VÁMI

Zvuk kazetové náby lze zesílit, ovlivňuje to však její životnost. Pokud Vás toto téma zajímá, pročtěte si návody a komentáře v diskuzním fóru - cvrkot zadní náby.

 

Samovolné roztáčení klik má souvislost nejen s driverem / volnoběžkou, ale také se správně napnutým řetězem a dalšími drobnostmi.

Občas se při grindování může zadní kolo posunout ke straně. Jak tomu zabránit řešíme zde: Jak zabránit posouvání zadní náby při grindech?

Hledali jsme narychlo řešení jak si poradit s: Zaseklý driver

Jak přehodit driver a praporky v systému Switch řešíme zde - Éclat Switch systém - jak přehodit RHD na LHD?

Využijte naše diskuzní fórum, kde Vám ochotně poradíme nejen my, ale především ostatní rideři - TBB-Bike.cz Diskuzní Fórum.


15.5.2015 UPDATE - Šimon Čechura zpracoval hezký článek o zadních nábojích ZDE

 Zpět
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace X