Jak vybrat freestyle BMX kolo

Abychom Vám zjednodušili výběr kompletních FREESTYLE BMX KOL, rozdělili jsme je do čtyř základních kategorií. Tyto kategorie zohledňují nejen proporce jezdce jako je výška a váha, ale i zdatnost a účel užívání kola. Jednotlivé kategorie Vás přesně navedou ke správné volbě modelu kola. Vhodným výběrem správného komplet BMX KOLA předcházíte následným reklamacím. Více se dočtete v článku.


TBB-BIKE JE TADY PRO VÁS OD ROKU 1996

Naší snahou vždy bylo podporovat FBMX scénu v České republice a také rozšiřovat její potencionální základnu. Dnes jsme v době, kdy se FBMX vývoj posunul hodně vpřed a současné trendy kol a komponentů jsou zcela jinde než nabídka většiny komerčních značek. Cílem je novým potencionálním zákazníkům se zájmem o FBMX co nejvíce pomoci především s výběrem kvalitního, funkčního, stylového kola.
Jak jistě víte, první pocity z ježdění jsou velmi důležité pro další rozhodování zda u sportu zůstat či nikoli. Správný výběr kola je proto nejdůležitější. Proto jsme rozhodli pro Vás (jezdce i rodiče) připravit několik důležitých poznatků a rad pramenících z našich několikaletých zkušeností v oblasti FREESTYLE BMX!NABÍDKA FREESTYLE BMX KOL V NAŠEM E-SHOPU

 


Základní rozdělení FREESTYLE BMX KOL je vytvořeno s maximální pečlivostí. Veškeré míry, váhy a další údaje vycházejí z několikaletých zkušeností všech členů TBB Crew.

Snad každý začátečník potřebuje poradit. V TBB-BIKE zastáváme názor, že nejprve je potřeba získávat informace, pročíst si všechna základní fakta a až poté přistoupit k výběru kola, které je "přesně na míru".

Začátečníkům a rodičům doporučujeme nejprve důkladné pročtení a následně zodpovězení těchto otázek. Poté můžete plně využít komunikaci s námi prostřednictvím:

Facebook     |  info@tbb-bike.cz  |   TBB-BIKE Diskuzní Fórum

 

I. DŮLEŽITÉ INFORMACE

PÁR ŘÁDKŮ RODIČE:

Pokud přemýšlíte o koupi prvního FREESTYLE BMX KOLA pro svého syna (naprostého začátečníka), prosím pročtěte nejprve prvních pár řádků a zkuste si je společně zodpovědět. Tyto otázky Vám budou kladeny v TBB Showroomu a spřátelených prodejnách (mapa rozmístění prodejen zde) při výběru FREESTYLE BMX KOL.

1. Kolik je Vašemu synovi let / váha / výška?
(Snáž odvodíme velikost rámu, osazení a váhu kola.)

2. Jak se k tomuto sportu dostal, co jej k tomu táhne?

3. Má Váš syn kde jezdit a trénovat? Má kolem sebe kamarády se stejným zájmem nebo bude s kolem jezdit pouze kolem domu?

4. Jste ochotni jej minimálně dvakrát ročně dopravit nebo zajistit cestu po ČR, ať už na závody nebo tréninkový FBMX kemp?
(Důležité pro vývoj jezdce.)

5. Jste ochotni jej ze začátku pohlídat a podat pomocnou ruku při servisování kola? Samozřejmě s naší pomocí!
(Důležité pro zažití potřebných návyků, zejména v útlem věku.)

6. Mysleli jste na to, že nejde pouze o koupi kola, ale také jsou potřeba chrániče?
Doporučujeme minimálně chrániče kolen, holení a přilbu!! Toto je extrémní sport a učení nových triků předchází neustálé pokusy a pády. Navíc, již dávno odzvonilo fotbalovým nebo hokejovým chráničům. Dnes se jezdci díky kvalitním parků, podmínkám a FBMX videím posouvají mnohem rychleji, učí se těžší triky. Aby se tomuto sportu mohli věnovat dlouhodobě, musí o sebe a své tělo pečovat. To lze jen díky speciálním chráničům.

Děkujeme Vám, za přečtení a zodpovězení základních 6-ti otázek. Pokud na většinu z nich bylo odpovězeno kladně, pak věřte, že Váše dítě našlo výbornou náplň volného času a to sportem, který je krásný, náročný, zábavný, naplňující, atd.. Kolo je vhodnou aktivitou pro všechny.


PÁR ŘÁDKŮ PRO BUDOUCÍ JEZDCE:

Prosím, obětuj tomuto textu alespoň jedno pečlivé pročtení.  Zaručuji Ti, že jsou to důležité body, které do budoucna pomohou!
 
1. KROK: LÍBÍ SE TI FREESTYLE BMX?
Celá komunita se na Tebe těší a věř, že si zde najdeš spoustu kamarádů, zažiješ spoustu super zážitků, více se osamostatníš a bude Tě těšit posouvat své hranice strachu a odhodlání. Také Tě však potkají velké prohry, nejspíše pár zranění. Toto vše však neodmyslitelně patří k ježdění na kole a životě s ním. Jakmile Tě jednou FREESTYLE BMX chytne, již nepustí. Budeš hltat každé nové video, každičkou novou zprávu ať už na webu nebo právě v novém DirtBikeru. Kolo je život, který má cenu žít!!

2. KROK: NOVÉ FREESTYLE BMX KOLO
Pozor na nízké ceny: FBMX kola pod 5.500kč nejsou rozhodně kola vhodná pro trénink!! Kolem domu Ti postačí, ovšem pro začátek s FBMX NIKOLIV!!!
Musíš pochopit, že na začátek do Tebe nejspíše rodiče nemají možnost zainvestovat najednou např. 15.000 kč, za co už je velice kvalitní kolo. Jsi chytrý kluk a proto se snaž najít tu nejlepší cestu ke kvalitnímu kolu za nejrozumnější / nejdostupnější peníze. Nehledej v tom žádný problém, rádi Ti pomůžeme.
Zaměř se na nové kola z naší nabídky, jistě mezi nimi najdeš svého favorita.

3. KROK: CO JE POTŘEBA SI HLÍDAT U VÝBĚRU NOVÉHO FREESTYLE BMX KOLA?
Komplet Freestyle BMX kolo je složeno ze specifických BMX komponentů. Tyto komponenty ovlivňují kvalitu a použití FBMX kola. Pro nejsnazší práci s tímto návodem doporučujeme nejprve najít hledaný komponent na obrázku. Komponent je označen číslem. Číslo naleznete dole v seznamu. Ten Vás odkáže na danou stránku, kde naleznete kompletní popis a specifikace.

 

     
1. Rám
2. Řidítka
3. Vidlice
4. Kliky
5. Středové složení
6. Převodník
7. Řetěz
8. Pedály
9. Zadní nába + Hub Guard
10. Přední nába
11. Výplet

 
  12. Zadní ráfek
13. Přední ráfek
14. Zadní plášť
15. Přední plášť
16. Brzdová páka
17. Brzdový bowden
18. Rotor / twister
19. Brzda U-brake
20. Představec
21. Sedlo + sedlovka
22. Gripy + koncovky

 


Rám: rám by měl být jednoduchý s čistým designem. Žádné placaté trubky, žádné zbytečné provařování, žádné extra tvary nebo kusy materiálu navíc.
- měl by mít brzdu nahoře (doporučujeme) 
- měl by mít decentní zadní patky na 14mm osu. Silné min. 5mm.
- měl by mít v základu MID size střed (nejpoužívanější střed v FBMX)
- měl by mít integrované hlavové složení (misky ložisek jsou součástí rámu)

Vidlice: opět klasický design, žádné extra tvary patek
- většinou stačí dopředu 10mm osa (u levnějších modelů se dodává 14mm, což je však možno následně řešit)
- nemusí obsahovat navářky na přední brzdu, není však podmínkou
- doporučujeme CrMo krk (odolnější a pevnější vidlice)

Řidítka: stačí 2-pc (dvoudílná)
- pro pokročilejší jezdce doporučujeme širší a vyšší řidítka (výška od 8.5" a šířka od 70cm)
- opět stačí naprosto klasický design řidítek

Představec: čím jednodušší a lehčí, tím lépe
- poznáte na první pohled
- pro streetové nebo težší jezdce nedoporučujeme duté šrouby v představci
 
Kliky: výběr klik závisí především na váze jezdce a pro co jsou kliky určeny (dirt, park , flatland, street)
- vždy by měly být určeny pro SB - ložiska
- nejlépe 3-pc (trojdílné), popř. 2-pc nebo 2.5-pc
- délka: 165 - 175mm (dle výšky jezdce případně délce zadní stavby rámu)
- streetoví jezdci = 22 - 24mm osa
- park / mini / dirt jezdci = postačí 19mm osa 

Převodník: dnešním standartem je velikost 25-28T
- zde doporučujeme si dávat velký pozor. Čím větší převodníky, tím větší váha a následně problém s napnutím řetězu. Velice často jsou větší převodníky již od výroby jako „vajíčko“, a když k tomu ještě přičteme toleranci volnoběžky, nelze řetěz pořádně napnout. V jednom místě je řetěz přepnutý, v druhém zase povolený. Toto je nebezpečné a často velice obtěžuje jezdce.
- doporučujeme kombinaci 25T převodník / 9T kazetovou nábu
- více pozic připevnění ke klice (prodlužuje životnost převodníku)
- nejčastějším převodem je nyní 25/9 neb 28/10T. Jedná se zejména o snížení váhy. Pozor, takto nízké převody jsou možny pouze díky dražší, zadní kazetové nábě.

Brzda: musí vždy brzdit a fungovat!!
- každý, kdo se na začátek učí jezdit potřebuje kvalitní a hlavně brzdící brzdu. Brzda urychluje učení triku o min 55%.
- snad u všech nejlevnějších modelů jsou naprosto nefunkční brzdy, často se špatnými brzdovými špalky na černém ráfku, který snižuje brzdné vlastnosti
- doporučujeme se vždy poradit přímo u jednotlivých modelů kol, jak vylepšit brzdné vlastnosti.

Stupačky / pegy: velice obohacují Freestyle BMX
TBB doporučuje vozit stupačky minimálně první rok. Jezdec je poté mnohem více kreativní a zvládá následně i těžší triky. Rozhodně by tvrzení "stupačky jsou těžké" nemělo být rozhodující. Jezdec se okrádá o spoustu zajímavých triků, které následně využije v kombinaci s těžšími triky.


4. KROK: UŽ VÍŠ, JAKÉ FREESTYLE BMX KOLO SI VYBRAT?
- na TBB e-shopu v sekci BMX KOLA nelezneš kola rozdělená dle čtyř základních kategorií, které jsou rozděleny dle výšky, věku, váhy, odolnosti, funkčnosti, zpracování adt.
- pokud ještě váháš, napiš mail se všemi otázkami na info@tbb-bike.cz. 

 

II. VAROVÁNÍ

POKUD SE CHCETE VĚNOVAT BMX, DOPORUČUJEME SE VYVAROVAT "BMX" KOLŮM PODOBNÝM NA TOMTO OBRÁZKU.

 

 


III. VÝBĚR VHODNÉ VELIKOSTI KOLA

Velikosti BMX kol jsou dány průměrem zapletených kol a dále velikostí rámu (délka horní rámové trubky označovaná jako TT “top- tube”). Obě míry jsou uváděny v palcích a můžou na první pohled mást. Výběr vhodné velikosti kola tedy záleží na výšce ridera. Velikost rámu pak neurčuje pouze výška jezdce ale i jezdecký styl (týká se především 20" kol). Kratší rám je hravý a vhodný pro technické ježdění, naopak delší rám je stabilní a lépe vede stopu na velké skoky. 

Níže uvedená tabulka zohledňuje výšku jezdce a předpokládá, že dítě vyroste přibližně o 6 cm za rok. Pokud pořizujete kolo na konci nebo mimo jezdeckou sezónu a výška dítěte se pohybuje na hranici uvedené kategorie, doporučujeme sáhnout po větší velikosti. 

 IV. VÝBĚR DLE KVALITY A POUŽITÍ

Ihned po výběru vhodné velikosti BMX kola je potřeba se zaměřit na výběr z hlediska výdrže, kvality a zaměření. S výškou a váhou jezdce roste velikost rámu, řidítek a v neposlední řadě také cena kola. Cena kola je odvozena od použitých materiálů, využití tepelných úprav, kvalitou použitých komponentů. Mějte na paměti, že v momentě, kdy si kolo pořizujete máte jiné jezdecké schopnosti než za rok od koupě. To znamená, že s Vašimi jezdeckými schopnostmi musí růst i výbava a technické parametry kola. Čím lépší a pečlivěji vybrané kolo přizpůsobené osobnímu jezdeckému stylu, tím méně problémů a eliminace závad.  Používáním správného kola a vybavení snižujete nejen riziko poruchovosti ale zvyšujete vlastní bezpečnost!

Kola v našem shopu máme rozděleny do následujících kategorií:

BMX Benjamin / 12" až 18"  - kola pro nejmenší ridery, začátečníky.
BMX Expert / 20"   - kola pro začátečníky a mírně pokročilé jezdce.
BMX Master / 20"  - kola pro začátečníky až středně pokročilé jezdce.
BMX Pro / 20"  - kola pro začátečníky až top jezdce.
BMX Custom / 20" - kola složená na zakázku pro začátečníky až top jezdce.


BMX Benjamin / 12” až 18" / BMX kola jsou navržena pro první seznámení s BMX, naučení základních dovedností jako je jízda ve stoje, správné šlapání a držení těla a následně další důležité kroky pro “sžití” se s kolem. Po těchto důležitých začátcích se lze učit další základní “triky”. Vzhledem k tomu, že jsou tyto velikosti věrnou “zmenšenou kopií” 20-ti palcových BMX kol včetně geometrie, vyššího středu a celkové stavby kola, je učení základů jízdy naprosto reálné oproti použití běžných dětských kol.  Velikosti jsou vhodné pro jezdce s  výškou od 66 cm (12”) do 152 cm (18”).

 

BMX Expert / 20" / Jsou kola pro jezdce začátečníky, kteří již mají základy jízdy osvojené a začínají se učit první jednoduché triky. Optimální parametry ridera se pohybují s výškou nad 153 cm. Tyto kola většinou atakují hranici 10tisíc Kč. Použité materiály rámů, vidlic a řidítek je většinou Hi-Ten (ocel). Ložiska v předních nábojích jsou často ještě kuličkové (LB). Zadní náboje jsou kazetové, mají (SB) průmyslové ložiska nebo kombinace (LB/SB). Kola jsou často vybavena integrovaným hl.složením. Používají se menší převody 28T/10T nebo 25T/9T. Kliky na kole nejsou určeny pro maximální zatížení. Váha u této kategorie BMX kol se pohybuje kolem cca 12kg.
Doporučená velikost rámu: 20”TT - 20.5”TT

 
BMX Master / 20" / je kategorie BMX kol určena středně pokročilým jezdcům, kteří již mají vyšší jezdecké požadavky popřípadě tělesné proporce. Kola jsou osazena komponenty vyšší třídy a přizpůsobena riderům o váze cca 60-70kg. Ceny kol startují cca na 13tisících Kč. Pro výrobu rámu, vidlic a řidítek je výhradně použita pevná 100% CrMo ocel s označením 4130. Ve středovém a integrovaném hl.složení jsou použita kvalitní zapouzdřená (SB) ložiska. Převodový poměr je z naprosté většiny 25T/9T, kde 9T obsahuje driver kazetové náby. Kola jsou zapletena do pevnějších double wall ráfků. Je dobré si povšimnout drobností, jako například použití pevnějších řetězů, konstrukce nábojů, širokých plášťů nebo pevnějších klik.
Doporučená velikost rámu: 20.5”TT - 21”TT

BMX Pro / 20" / je kategorie kol z nejpevnějších materiálů a propracovaných často (custom) dílů určená pro závodní používání. Tyto kola snesou váhu ridera kolem 75kg. Cenově se pohybují nad hranicí 20tisíc korun. Rámy jsou svařeny z kvalitních ocelových trubek CrMo, které můžou být v určitých místech zeslabovány (např."double butted"- dvojitě zeslabované stěny). Rám, vidlice a řidítka procházejí také často tepelnou úpravou. Kolo je kompletně osazeno kvalitními zapouzdřenými SB ložisky (střed.složení, hl.složení, náboje atd.), integrovaným hlav.složením. Často se používají odlehčující prvky v podobě integrované sedlové spony, odjímatelného brzdového hardwaru, Pivotal nebo Tripod sedla, PVC pedálů, atd. Dalšími TOP komponenty jsou CNC opracované představce + převodníky, pevné PRO kliky, silný řetěz případně U-brake brzda s páčkou. Váha u těchto PRO BMX kompletů se pohybuje okolo 11 kg. Kola jsou navrhována teamovými jezdci BMX značek.
Doporučená velikost rámů: 20.5”TT - 21”TT

BMX Custom /20"/ - následuje kategorie kol, kde si jezdec volí jednotlivé komponenty dle vlastní potřeby. Díky jednoduchímu kalkulátoru si to můžete vyzkoušet sami z jednotlivých komponentů. Vřele doporučujeme.


Nakonec tohoto rozsáhlého článku bych rád poprosil všechny naše zákazníky, čtenáře, ridery aby se nebáli a pokud nebudou sohlasit s rozdělením kol, zařažením do kategorií, či budou přesvědčeni o nesrovnalostech, nechť napíší e-mail na alex()tbb-bike.cz. Tento článek je pro Vás a sami jej můžete dotvořit do dokonalosti. Pomáháte sami sobě. 


Připravili pro Vás TBB-BIKE Crew
 

Nabrali jste potřebné informace pro výběr BMX kola?
Pokračujte vstupem do našeho e-shopu. Zpět
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace X