Jak vybrat freestyle BMX kolo

 

Přemýšlíte o koupi Freestyle BMX kola? Už chvíli vybíráte a začínáte se v tom ztrácet? Jste na správném místě. Článek ocení především úplní začátečníci nebo jejich rodiče, ale řadu informací určitě uvítají i pokročilejší jezdci. 

Freestyle BMX je sportem, který si každým rokem získává více příznivců. Patří mezi mladé extrémní sporty, pro které je slovo free velmi klíčové. "BMX nemůžeš vyhrát" - přesně touto větou definoval naše odvětví jeden z nejzásadnějších jezdců minulosti, Taj Mihelich. S tím více než souhlasíme, ale vývoj nelze zastavit. Popularita sportu roste po celém světě o čemž svědčí fakt, že bude Freestyle BMX součástí Olympijských her Tokyo 2020. A to znamená jediné, Freestyle BMX má mnoho podob a je jen na Vás, jakou si zvolíte. Ať to bude jakkoliv, Freestyle BMX bude bezpochyb nezapomenutelným zážitkem. 

 

TBB-BIKE JE TADY PRO VÁS OD ROKU 1996

 

Naší snahou je podporovat BMX scénu v České republice a také rozšiřovat její potencionální základnu. Rozhodli jsme se pro Vás (jezdce i rodiče) připravit několik důležitých poznatků a rad pramenících z našich dlouholetých zkušeností v oblasti Freestyle BMX. Cílem je novým potencionálním zákazníkům se zájmem o Freestyle BMX co nejvíce pomoci s výběrem kvalitního, funkčního a stylového kola. První seznámení s tímto odvětvím a první dny na kole jsou velmi důležité a často můžou rozhodnout, zda u sportu zůstanete, či nikoliv. Nejen proto je správný výběr kola velmi zásadní.

 

 

Žijeme v době obrovských možností a každý umíme používat internet. To co nám vyhledávač vyhodí po zadání vyhledávacího výrazu "freestyle bmx" ale zdaleka nemusí být to pravé pro seznámení se s tímto sportem.   

 

 

VAROVÁNÍ

 

POKUD SE CHCETE VĚNOVAT FREESTYLE BMX, DOPORUČUJEME SE VYVAROVAT "BMX" KOLŮM PODOBNÝM TĚM NA TOMTO OBRÁZKU.

 

 

Právě proto jak mladým odvětvím Freestyle BMX je, jde i vývoj kol velmi rychle dopředu. Jen specializovaní výrobci tento vývoj stíhají a každým rokem přicházejí s řadou kol reagujících na potřeby začínajících i pokročilých jezdců. V nabídce našeho e-shopu naleznete kola těch nejpopulárnějších specializovaných výrobců, kteří udávají současné trendy tohoto odvětví. Za všemi koly v naší nabídce si 100% stojíme. Důležitý je pak výběr odpovídajícího kola pro daného jezdce. Právě tomu se věnují následující řádky.

 

 

 


VÝBĚR VHODNÉ VELIKOSTI KOLA

 

Když se vyhneme kolům, která nelze z mnoha důvodů doporučit, je tím nejdůležitějším faktorem při výběru kola vhodná velikost. Právě vhodná velikost zaručí odpovídající zábavnost a ovladatelnost kola vzhledem k výšce jezdce. Velikosti BMX kol jsou dány průměrem zapletených kol a dále velikostí rámu (délka horní rámové trubky označovaná jako TT “top- tube”). Obě míry jsou uváděny v palcích a můžou na první pohled mást.  

Níže uvedená tabulka je orientační, nicméně je velmi dobrým vodítkem při výběru.   

 

Velikost rámu pak neurčuje pouze výška jezdce ale i jezdecký styl (týká se 20" kol). Kratší rám je hravý a vhodný pro technické ježdění, naopak delší rám je stabilní a lépe vede stopu na velké skoky. V případě, že se bavíme o pořízení BMX kola pro úplného začátečníka, ale není potřeba si tímto příliš lámat hlavu a stačí se jednoduše řídit tabulkou. 

 

 VÝBĚR PODLE ZAMĚŘENÍ, ÚROVNĚ JEZDCE A DALŠÍ

 

Ihned po výběru vhodné velikosti BMX kola je potřeba se zaměřit na výběr vhodného kola z hlediska výdrže, kvality a zaměření. S výškou a váhou jezdce roste jak velikost rámu a řidítek, tak v neposlední řadě také cena vhodného kola. Cena kola je odvozena od použitých materiálů, využití tepelných úprav a kvality použitých komponentů. Mějte na paměti, že kolo určené pro začátečníka není stavěno pro nápor jezdce vyšší úrovně. Stejně tak záleží na váze ridera a ten kdo váží 80kg bude určitě muset sáhnout po dražších kolech. Čím pečlivěji vybrané kolo, tím méně investic do budoucna. Výběrem správného kola a vybavení snižujete nejen riziko závad, ale dbáte také na vlastní bezpečnost!

 
Při výběru kola lze mimo jiné využít rozdělení dle kategorií:

BMX Benjamin / 12" až 18"  - kola pro nejmladší ridery s výškou do 150cm
BMX Expert / 20"   - kola pro začátečníky vhodná k seznámení se s odvětvím Freestyle BMX
BMX Master / 20"  - kola pro začátečníky a pokročilé jezdce
BMX Pro / 20"  - kola vhodná pro náročné začátečníky, ale i velmi pokročilé jezdce
BMX Custom / 20" - kola složená na zakázku 


 


BMX Benjamin / 12”, 14", 16" a 18" / Freestyle BMX kola navržena s úmyslem poskytnout maximum zábavy těm nejmenším riderům. Navržena za účelem co nejlepší ovladatelnosti jsou skvělým nástrojem pro první seznámení s BMX, či rozvoj cyklistických dovedností těch nejmladších jezdců. Výrobci Freestyle BMX kol vyvíjeli v posledních letech množství úsilí, aby dotáhli kola pro nejmenší co nejblíže dokonalosti. Výsledkem jsou kola, která jsou věrnou “zmenšenou kopií” 20" Freestyle BMX kol s uzpůsobenou a dotaženou geometrií i výbavou. Freestyle BMX kola velikosti 12", 14", 16" a 18" jsou vhodná pro jezdce s výškou do zhruba 150 cm. S výběrem vhodné velikosti pomůže tabulka. Výběr vhodné velikosti je zas a znovu tím nejdůležitějším a zajistí jezdci dobrou ovladatelnost kola. Výběr vhodné velikosti má vliv také na bezpečnost jezdce při zkoušení prvních skoků a triků.


BMX Expert / 20" / Jsou kola pro jezdce začátečníky a skvěle se hodí pro seznámení s Freestyle BMX a první triky. Jsou vhodná pro ridery s výškou nad 150 cm a nabízejí se v mnoha velikostech tak, aby vyhověla i začátečníkům vyššího vzrůstu. Cena těchto kol se pohybuje kolem 10 tisíc korun. Použité materiály a výbava kol odpovídají ceně a skvěle splní požadavky jezdců začátečníků. Jezdcům s váhou nad 65kg doporučujeme vzhledem k použitým materiálům a konstrukčním řešením sáhnout po kolech vyšší třídy.  


 

BMX Master / 20" / je kategorie BMX kol určena středně pokročilým jezdcům, kteří již mají vyšší jezdecké požadavky, popřípadě tělesné proporce (váhu). Kola jsou osazena komponenty vyšší třídy a přizpůsobena riderům o váze cca 60-70kg. Ceny kol se pohybují výš, než ceny kol pro začátečníky (Expert). Na stavbu rámu, vidlic a řidítek je často použita pevnější 100% CrMo ocel s označením 4130. Kola mají v naprosté většině uložení otáčející se na zapouzdřených ložiscích s delší životností. Je dobré si povšimnout detailů, jako například použití pevnějších ráfků, řetězů, širokých plášťů nebo pevnějších klik. U těchto kol se častěji vyskytuje specifikace kol uzpůsobená dle zaměření ridera jako jsou hub guardy, freecoaster náboje, nebo upravená geometrie kol.
 


BMX Pro / 20" / je kategorie kol pro zkušené ridery nebo hodně náročné začátečníky. Tyto kola jsou stavěna z kvalitních materiálů a za použití pokročilých konstrukčních řešení. Rám, vidlice a řidítka jsou často vyrobeny ze zeslabovaných CrMo trubek a často procházejí také tepelnou úpravou. Kola jsou kompletně osazena kvalitními zapouzdřenými SB ložisky (střed.složení, hl.složení, náboje). V osazení kol se vyjímá množství aftermarket dílů, které lze najít i na kolech profesionálních riderů. Tyto kola si v ničem nezadají s koly skládanými na zakázku a přinášejí tu nejlepší dostupnou kvalitu v jedné krabici. Snesou tvrdé zacházení a ježdění pokročilých jezdců.

 BMX Custom /20"/ - Kola stavěná na zakázku. V našem e-shopu najdete tisíce dílů, z kterých si můžete postavit kolo přesně podle svých představ. To dává nejen možnost vybrat si barvu konkrétních dílů, ale také přizpůsobit geometrii a osazení kola maximálně Vašim potřebám. Výběr dílů a stavba kola většinou vyžaduje zkušenosti a orientaci v nabídce a je vhodná především pro pokročilé jezdce, kteří už vědí, co chtějí. U začátečníků doporučujeme stavbu kola konzultovat. Stavbu kol významně zpříjemňuje náš vlastní customizér, který nejen že Vás stavbou kola provede, ale máte možnost udělat si okamžitě představu o barevném provedení Vašeho budoucího kola. Sekce YOUR CUSTOM BMX BIKE je tu pro Vás.
 

 

 

SPECIFIKA DISCIPLÍN A DALŠÍ

 

I samotné Freestyle BMX se přirozeným vývojem rozděluje do několika disciplín a přibývá specializujících se jezdců. Každá z těchto disciplín má svá specifika a to se týká i používaných kol. Na to samozřejmě reagují i výrobci a přicházejí s kompletními koly zamýšlenými pro použití na konkrétní disciplínu. Úplní začátečníci si tímto příliš hlavu lámat nemusí, ale pokud už víte kam vás to táhne, či zvažujete koupi kola vyšší třídy, bude Vás to zajímat. Jak už bylo zmíněno, kola procházejí každým rokem drobnými vylepšeními a reagují na trendy poslední doby. To se často týká jejich zaměření co do geometrie nebo výbavy. V názvu kol některých výrobců si můžete všimnout výrazů jako "Park", "FC", "LHD" a dalších. Vše má svůj význam a důvod.

Pro objasnění si vysvětlíme specifika jednotlivých disciplín a navážeme na už zmíněné zkratky / výrazy objevující se v názvu kol některých výrobců.


 

 

 

Disciplíny Freestyle BMX lze zjednodušeně rozdělit na Park, Street a Dirt. Po kliknutí na každý z těchto pojmů si můžete udělat představu, co každá z těchto disciplín obnáší. Kola lze použít bez ohledu na jejich zaměření napříč disciplínami, ale jistá specifika dělají kola vhodnější pro jeden směr a méně vhodná pro druhý.

 Pokud má kolo v názvu výraz Park, je svou geometrií a výbavou mířeno právě pro tento jezdecký styl. V naprosté většině to znamená osazení twisterem / gyro brzdou, což umožňuje protáčení řidítek / provádění tailwhipů bez omezení. Stavba rámu je většinou nižší, což usnadňuje provádění triků, při kterých jezdec sundavá nohy z kola. 

 

 

Kola pro Street mají naproti tomu jiná specifika. Street nemusí nutně znamenat pouze jízdu na ulici. I v parku lze jezdit streetovým stylem. To často znamená techničtější pojetí jízdy, přičemž jezdec často využívá pegů (není podmínkou) pro provádění triků na zábradlích / bednách, tedy překážkách, které svým charakterem evokují právě ulici. Pegy lze osadit na každé Freestyle BMX kolo, ale některá kola jsou pro to více uzpůsobená. To se týká především takzvaných hub guardů, chráničů nábojů. Náboje uzpůsobené pro nasazení hub guardů se pomalu stávají standardem u kol střední a vyšší třídy. Pokročilejší jezdci na streetu většinou preferují jízdu bez brzd - brakeless. Kola pro street mají často obratnější geometrii, nebo další prvky výbavy jako guard převodníku, pegy v balení, případně freecoaster náboj.

Tím se dostáváme k další zkratce objevující se v názvu či výbavě některých kol a to FC. Zkratka FC značí takzvaný freecoaster náboj, což je speciálně navržený náboj pro potřeby Freestyle BMX a umožňuje jízdu pozadu "bez šlapání". Tento náboj má jistá specifika a nelze ho doporučit pro úplné začátečníky. To především kvůli takzvanému průšlapu náboje. Ten jezdci nedává možnost pomoct si příšlapem (náboj nezabírá hned = průšlap) a technika jízdy s freecoaster nábojem je tak trochu podobná jízdě bez řetězu. Freecoaster náboj se používá především na streetu, případně v parku. Jezdci disciplíny Dirt tento náboj nevyužijí. Více o využití a fungování freecoasteru zde.

 

 

Disciplína Dirt, někdy označovaná jako jízda na trailsech je jízda na skocích postavených z hlíny a nároky na kola jsou tu opět trochu odlišné. Naproti obratné geometrii pro street, se na skocích hodí spíše stabilnější kolo a tedy delší geometrie kola, která zajistí potřebnou stabilitu kola na větších skocích. Často se využívá také těžší převod, který umožňuje dosažení potřebné rychlosti. Téměř podmínečně se používá brzda, většinou s jednoduchým vedením bowdenem. Asi posledním specifikem mohou být pláště s hrubším vzorkem pro potřebnou přilnavost na hliněném povrchu.

Existují jezdci, kteří s oblibou jezdí všechny zmíněné disciplíny a stejně tak i kola, která se hodí pro všechny jezdecké styly. Kola pro začátečníky jsou často zamýšlena jako univerzální s ohledem na formování jezdce a výběr disciplíny v průběhu učení základů jízdy.

 

 

Nezapomeňme na zkratku LHD / RHD (v překladu left hand drive / right hand drive) objevující se v názvu některých kol, případně pak samostatně prodávaných nábojů. Tato zkratka bude zajímat především ty, kteří se chystají na svém kole vozit pegy. Právě vzhledem k používání pegů vznikla ve Freestyle BMX potřeba přesunout řetěz na stranu, kde bude "méně překážet". Teď už asi tušíte, že je to na straně, kde jezdec nevozí pegy / bude je méně používat. Každý jezdec má svůj postoj na kole, který zaujme při provádění jakéhokoliv triku. Tento postoj je charakteristický tím, že má buď levou, nebo pravou nohou vpředu (kliky ve vodorovné poloze). Obvykle pak ten, kdo má levou nohu vpředu upřednostňuje pro grindování stranu levou a naopak. Vyjímky se samozřejmě najdou.

Left Hand Drive = řetěz na levé straně = jezdec preferuje pegy na pravé straně
Right Hand Drive = řetěz na pravé straně = jezdec preferuje pegy na levé straně

Není-li v názvu / specifikaci kola žádná zmínka, má řetěz standardně na pravé straně. 


 

NABÍDKA FREESTYLE BMX KOL V NAŠEM E-SHOPU


 

 

TBB-BIKE HOUSE Nejsme jen internetový obchod a náš TBB-BIKE BMX House je tu pro Vás. Sídlíme v Brně a přesnou adresu stejně jako otevírací dobu najdete v patičce stránky. Máme vše pro BMX a to na jednom místě. Ať už jste z Brna, širšího okolí, nebo i větší vzdálenosti, věřte že osobní návštěvu nevynahradí nic. Velmi rádi Vás u nás přivítáme a poradíme s výběrem. V našem showroomu máme vždy složeno 10 - 20 kompletních Freestyle BMX kol a jde o průřez nabídkou co do výrobců, tak velikostí. Všechno zboží označené jako skladem v našem e-shopu máme doopravdy skladem a je možné ho na místě zakoupit. Využít můžete také vytvoření objednávky s volbou osobního odběru v našem obchodě. Pokud máte vybrané konkrétní kompletní kolo, je to ta správná cesta. V každém případě je tu možnost odvézt si vybrané kolo v krabici.


 

 

 

PŘÍSLUŠENSTVÍ, OCHRANÉ POMŮCKY A DALŠÍ

 

Koupí kola to samozřejmě jen začíná a v našem sortimentu najdete širokou nabídku ochranných pomůcek a příslušenství pro BMX. Helma je základ a rukavice, nebo chrániče se budou určitě také hodit. Stále oblíbenější je i oblečení od BMX značek a co se bude hodit určitě, to je nářadí. Takzvané multiklíče ušetří místo v batohu a zjednoduší údržbu i opravy kola. 
 

PŘILBY PRO BMX
 

RUKAVICE
 

CHRÁNIČE
 

OBLEČENÍ
 

NÁŘADÍ


 

 


 

ROZDÍL MEZI FREESTYLE BMX A BMX RACE
 


Setkáváme s nejasností ohledně rozdílu mezi kolem či odvětvím Freestyle BMX a BMX Race. Freestyle BMX je odvětví, které vzniklo právě z bikrosu (BMX Race) jakožto uvolněnější varianta více zaměřená na provádění triků. Bikros je cyklistická disciplína, která je již několik let součástí olympijských her a jde tady o rychlost. Osm jezdců na dráze plné skoků, boulí a klopených zatáček jede vyřazovacím systémem o pozice na stupních vítězů. Ve Freestyle BMX se také pořádají soutěže, ale nejsou tak nutnou podstatou. V doslovném překladu jde o volný styl. Kolo pro Freestyle se hodí "na blbnutí" téměř kdykoliv a je stavěné na skoky a triky. Proti tomu kolo na bikros je stavěné jen a pouze pro jízdu na dráze a nikde jinde ho nevyužijete. Sortimentem pro BMX Race / bikros se zabýváme jen okrajově, ale v případě zájmu nás můžete kontaktovat.

 

 


Nabrali jste potřebné informace pro výběr BMX kola? 
Pokračujte vstupem do 
našeho e-shopu.
 

 

NEVÁHEJTE SE NA NÁS OBRÁTIT OBRÁTIT
PŘES JEDEN Z NÁSLEDUJÍCÍCH KOMUNIKAČNÍCH KANÁLŮ.
RÁDI PORADÍME! 


Facebook    |    Instagram   |    info@tbb-bike.cz


 

 

 

 

PROČ NAKUPOVAT U NÁS?

 Zpět
 
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Cookies Cookies
Potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „OK“.
Souhlas můžete odmítnout zde.
Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie podle kategorií, v souladu s vlastními preferencemi.
Technické cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Jsou odpovědné mj. za uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků (schránka), působení filtrů, nákupní proces a ukládání nastavení soukromí. Nepožadujeme Váš souhlas s využitím technických cookies na našem webu. Z tohoto důvodu technické cookies nemohou být individuálně deaktivovány nebo aktivovány.
Reklamní cookies
Reklamní cookies používáme my nebo naši partneři, abychom Vám mohli zobrazit vhodné obsahy nebo reklamy jak na našich stránkách, tak na stránkách třetích subjektů. Díky tomu můžeme vytvářet profily založené na Vašich zájmech, tak zvané pseudonymizované profily. Na základě těchto informací není zpravidla možná bezprostřední identifikace Vaší osoby, protože jsou používány pouze pseudonymizované údaje. Pokud nevyjádříte souhlas, nebudete příjemcem obsahů a reklam přizpůsobených Vašim zájmům.
Analytické cookies
Analytické cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu, komunikaci přes náš chat a také měření výkonu našich reklamních kampaní. Jejich pomocí určujeme počet návštěv a zdroje návštěv našich internetových stránek. Data získaná pomocí těchto cookies zpracováváme souhrnně, bez použití identifikátorů, které ukazují na konkrétní uživatelé našeho webu. Pokud vypnete používání analytických cookies ve vztahu k Vaší návštěvě, ztrácíme možnost analýzy výkonu a optimalizace našich opatření.
Personalizované soubory cookie
Používáme rovněž soubory cookie a další technologie, abychom přizpůsobili náš obchod potřebám a zájmům našich zákazníků a připravili tak pro Vás výjimečné nákupní zkušenosti. Díky použití personalizovaných souborů cookie se můžeme vyvarovat vysvětlování nežádoucích informací, jako jsou neodpovídající doporučení výrobků nebo neužitečné mimořádné nabídky. Navíc nám používání personalizovaných souborů cookie umožňuje nabízet Vám dodatečné funkce, jako například doporučení výrobků přizpůsobených Vašim potřebám.