TECHNIKA - PŘEVODNÍKYNapsal Šimon Čechura | 28.05.2015

Dnešním tématem týkající se komponentů na našich kolech, jsou převodníky. Blíže se podíváme na několik odlišných převodníků, jež mohou býti zástupci ve Vašem výběru. Jednou z modifikací je třeba převodník osazený guardem. V nyní přicházejícím trendu tak zjišťujeme, že New Yorkští animal G`s už dávno věděli co je dobré. Úžasným řešením na dalším z nich je zase uchycení splinedrive.Převodník je na kole jednou ze součástí řetězové linky. Díky tomu tak významně ovlivňuje převod na Vašem kole. V bmx se běžně používají převody zhruba 2.7-3.3 podílu “otočení kola/šlápnutí”. Použití převodu vymykajícím se uvedenému intervalu lze najít na kole pro flatland nebo jak Vám dojde v opačném extrému, pro pořádné polety. Většina z nás má na kole 9t driver. Vzhledem k tomu se poohlížíme po převodnících nejobvykleji 25t-30t. V nabídce častěji najdeme modely s 25 a 28 zuby. Někteří výrobci přicházejí k výrobě převodníků “atypických”  rozměrů, díky čemu vznikají zajímavé alternativy v podobě převodníku zajišťujícího jiný převod. Kdo měl možnost jezdit na kole s jiným převodem ví, že rozdíl lze zaznamenat. Jako proměnné na něž má převod vliv, jsou zde schopnost rozjet se na malou vzdálenost, dosažení vysoké rychlosti nebo třeba odjíždění fakie s kazetovým nábojem.V historii však nebyl 9t driver samozřejmostí, díky tomu tak bylo možné setkat se s převodníky “obrovských” rozměrů. Takové převodníky pak opticky téměř dominovaly celému kolu. Krom toho, takto velký převodník často omezoval provádění triků, nebo činil i základy ježdění obtížnějšími. Z toho důvodu vznikal tlak na rozvoj kazetových nábojů. V době kdy používání kazetových nábojů začínalo převažovat, experimentovali někteří výrobci s používáním převodu 22/8t. Takto malý převodník a sice s 22 zuby, však neumožňoval vzhledem k malému průměru uchycení pomocí běžného boss šroubu. To si vyžádalo zavedení extra závitové díry pro uchycení takto malých převodníků. V současnosti, spolu s rozmachem používání splinedrive převodníků, začínají výrobci přicházet s bossless klikami.
 


 
Na další straně se už podívejme na tři převodníky z nabídky. Daný model pak můžete vybírat skrze design, váhu, systém uchycení nebo důraz na odolnost.
 
 
1
Související články: začátečníci technika bmx-komponenty


Zpět
 
 
Provozováno naProvozováno na systému NetShops
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace X